از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱ ساعت قبل

  وقتی از «سیم‌کش احمق» حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

  بسترسازانِ دولتی زیرساخت، توسعه‌دهندگان خصولتی پلتفرم را به خط کرده‌اند که با اسم رمز «محتوا» از «بازار» چند میلیونی کودک و نوجوان «پول» دربیاورند. این وسط هم مشارکت «بخش خصوصی» نقش «شکل کار» را بازی می‌کند.
  چه محتوایی تولید کنیم؟ محتوایی که بتواند در پلتفرم‌مان بنشیند و از زیرساخت بشود پولش را گرفت!
  الحمدلله این هم شد «استراتژی توسعه کسب و کار»

  کودک یعنی چه؟ نوجوانی چیست؟ تربیت کو؟ کدام نیاز؟ با چه استانداردی؟ ...


  «سیم‌کش احمق» کودک و نوجوان را «بازار» می‌بیند.
  «سیم‌کش احمق» نباشیم.

 • ۱۶ دی ۹۷

  علت لبخندهای الکی «معلم» و «مهندس» چیست؟

  مهندس می‌داند که معلم «بی‌چاره» است: نه کسب و کار پر رونقی دارد نه اهل و عیال خرسندی. در رتق و فتق امور محوله مانده و از تأمین رفاه و دلخوشی خانواده درمانده: پز عالی و جیب خالی.
  معلم هم می‌داند که مهندس «پیاده» است: نه تربیت را میشناسد و نه از محتوا چیزی می‌داند. سیم‌کش است و بساز و بنداز. پول یامفت زیرساخت در جیب راستش و ربح شبهه‌ناک خدمات ارزش افزوده در جیب چپش قلنبه شده. جوان است و سرش پر از باد سیاست است.

  چه اتحادی خطرناک‌تر از این؟ تفاهم‌نامه‌ی رند و مفلس!
  «مفلس» می‌داند که بازیچه‌ی شهوت سیاسی «رند» شده و دست گدایی‌ش، آبروی حرفه‌ای‌ش را برده؛ و «رند» می‌داند که «مفلس» به جیبش طمع دارد و عاشق چشم و ابرویش نیست و او را آدم حساب نمی‌کند.

  زمانه‌ی تلخی شده. در پس این صورتک‌های خندان، چه کینه‌ها مخفی شده.

 • ۳ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش وقیح» حرف می‌زنیم از چه موجودی سخن می‌گوییم؟

  دار و دسته‌ی دغلکار و حقه‌بازی که برای تضمین منافع شرکایشان از «سیم‌کارت کودک» و «کودک آنلاین» و «سواد رسانه» حرف می‌زنند؛ ولی در محدوده‌ی وظایفشان از ایجاد «سیم‌کارت پاک» هم عاجزند.
  *
  از دشمنان برند شکایت به دوستان؛
  چون دوست دشمن است، شکایت کجا بریم؟

 • ۲۸ آذر ۹۷

  برخی دوستان از یادداشت دیروز من درباره گونه‌ی تازه به دوران رسیده‌ی «سیم‌کش وقیح» تعجب و تحیر کردند.

  باید بگویم تا این نمودار «نمایی از مالکیت در صنعت مخابرات ایران» را خوب ندیده‌اید و عناصر فعال در آن را از نزدیک درک نکرده‌اید به شما حق می‌دهم تعجب کنید.
  البته بعدش تقاضا دارم به این بنده‌ی کم‌ترین هم حق بدهید!

 • ۲۷ آذر ۹۷

  در تبارشناسی سیم‌کش‌ها بعد از مشاهده‌ی انواع کم‌خطر «سیم‌کش احمق» و نمونه‌های خطرناک «سیم‌کش خبیث»، چشممان به جمال گونه‌ی حیرت‌انگیز «سیم‌کش وقیح» هم روشن شد الحمدلله.
  برادران به سرعت در حال پایین آمدن از نردبان «تکامل انواع» مرحوم مغفور چارلز داروین هستند.
  خدا به کودکان ما رحم فرماید؛ آمین!

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

*
مدرسه، ‌وقتی بچه‌ها نیستند، از اداره هم بدتر است. توی اداره ها وقتی ارباب رجوع یا مشتری نباشد، همه چیز سر جای خودش است. همه سرشان خلوت‌تر است. بگو بخند دارند. تقریباً همه چیز دل‌پذیرتر می شود.

اما توی مدرسه این طور نیست. ظاهراً همه‌ی امور وابستگی تام و تمام به حضور دانش‌آموز دارد. وقتی بچه‌ها نیستند هیچ‌کس حوصله‌ی کار ندارد. همان معلم‌های بگو بخندِ هر هفته، توی دفتر اخم می‌کنند و موقع روزنامه‌خواندن یا چایی خوردن سرشان را هم بلند نمی‌کنند. احتمالاً اگر مُجاز بود، تند و تند سیگار می‌کشیدند و با قوطی کبریتش روی میز بازی می‌کردند. سرایدار و نظافتچی هم کسل است. حتی او هم به سر و صدای بچه‌ها، به شلوغ‌بازی‌هایشان، به کثیف کردن راه‌روها و کلاس‌ها عادت کرده است.
مدرسه، ‌وقتی بچه‌ها نیستند، از اداره هم بدتر است و من مدرسه‌ای را دوست ندارم که وقتی بچه‌ها نیستند همه خوشحال باشند. مدرسه برای من این گونه تعریف می‌شود.
بچه‌ها نخِ اتصالِ دانه‌های تسبیحِ مدرسه هستند.
**
با خودم فکر می‌کنم که کارِ کدام پیام‌بر از همه سخت‌تر بوده و در همان اولی‌اش در می‌مانم. یعنی آدم ابوالبشر (علی نبینا و آله و علیه السلام) تنهایی چه می‌کرده است؟

 

::پی‌نگاشت‌ها::
+ مجید جان! رفیقِ رفیقِ آدم، لزوماً رفیقِ آدم نیست. آدم باید خودش آدم باشد که آدم که آدم شد، عالم عالم می‌شود. بنگر و هش‌دار!
++ مجید جان! خودی و نخودی و غیرخودی که مفهوم است؟ ما خط قرمز داریم و هر که پایش را آن طرف خط گذاشت، صراحتاً غیرخودی است. رفیق و نارفیق هم ندارد. بشنو و هش‌دار!
+++ مجید جان! نوشته‌ی پیش از اینت، راوی را از پیاده روی به دویدن انداخت. اگر اهل دویدنی، ‌بدو و اگر نه، ما را به قدم زدنِ خودمان واگذار. هر چند که اگر شما بدوی، هم‌چنان پایه‌ی پا به پا دویدنت هستیم.
++++ حسین جان! دوستان و آشنایان، زیاده این‌جا می‌آیند و زیاده مترصد خواندن از فضای حقیقی هستند. تا کی نثرِ مُتکلفِ مُتصَنعِ آبستره؟!
+++++ شاید به‌تر باشد. شاید هم نه! کسی چه می داند؟

گفتگوها (۱۵)

 • دانش جوی حقوق
 • حیف ... صدحیف !
  خارج شدم از مدرسه ای که وقتی بچه‌ها نبودند همه خوشحال بودند. مدرسه ای که معلمان و کارکنانش در آرزوی باریدن برف و آلودگی هوا خانه را به قصد مدرسه ترک می کنند. سال خوبی بود. " جای همگی خالی! "
  اصلا چه فرق میکند که کار کدام یک سخت تر بوده!
  همینکه نامت پیام بر باشد یعنی اینکه باید پی همه چیز را به تن بمالی. تنهایی,تهمت,قدر ناشناسی,... هیچ راه دیگری هم نداری! تو باید پیام بر باشی. اگه هم خسته شدی "یونس" را که یادت هست!!
  "فاستقم کما امرت"
  ای درد توام درمان، در بستر ناکامی
  وی یاد توام مونس، در گوشه تنهایی
  وی خاطره ات پونز، نوک تیز ته کفشم
  این صندل رسوایی، این صندل رسوایی...
  دانش آموز هم آنش خوب است که مدرسه را تنها نگذارد! ها....؟
  نه دانش آموز خوبه نه مدرسه...!!!!
  ولی دانشگاه هم خلوتش خوبه . چیه هر وقت می ری چند دو تا از دوستان دست در دست هم گره کرده فضای مشمئزکننده ای رو درست می کنن یا اسنکه در هر کلاسی رو که باز می کنی ، به جای استاد و دانشجو ، دانشجویی رو می بینی که استاد شده (سیامک انصاری) یا توی سایت اصلن جا نیست بشینی . دانشگاه خالیش خوبه !
  در حال حاضر ارباب رجوع مدرسه ها، پدر مادرا هستن.... که وقتی نیستند مدرسه آروم و خوب است و کارها خیلی خوب پیش میره!!!!
  خوشحالم که توی سال تحصیلی بقیه دانش لمزا به اندازه من مریض نمیشن و غیبت نمیکنن !
  .
  .
  تا بعد _ بی کلام !
  بنام خدا
  سلام راوی جان. خوبی ؟ اولین باره که وب شما سر می زنم خوشم اومده. دستت گلت نداره . خیلی با سلیقه ای. در مورد مدرسه نمی دونم چی بگم ولی اصولا مدارس ما خیلی چرته تعطیلیش با باز بودنش هر دوش یه معنی داره. چرا دروغ بگم تازگی ها خیلی منفی شدم ولی نمی دونم چرا.زیاد حرف زدم. پاشم برم پی کارم.راستی به منم یه سر بزن. بای بای یا به تعبیری یا حق
  سلام//////! ما فِک میکردیم که وقتی دانش آموزا مدرسه نباشن معلم ها خوشحال تر از همیشه هستن! نگو معلم ها هم دلشان برای ما تنگ میشه!!! خوب چیزی رو به ما گفتین!!! مهرماه بشه بریم معلم هامون رو اذیت کنیم!!! شما که پیام بر هستین چرا؟!!! راستی با تست عربی دارم سر و کله میزنم! دعا کنین فقط! :((
  در طی سال قدر دانش آموزای بیچاه رو نمیدونین حالا به جای خالیشون زل بزنین و حسرت بخورین! البته این خاصیت آدمیزاده...
  j
 • علی آقا مربی
 • دستگاه معادلاتی را که در دایره نوشتم لطفا بخوانید.
  اگر نظری دارید منتظرم که بخوانم یا بشنوم.
 • حمید اخا رحیم
 • به روزمرگی افتادگی عزیز دل برادر !!!

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی