از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

 • ۳ بهمن ۹۷

  #پویش_آرزوها
  امیدوارم در راستای تحقق اصل ۳۰ قانون اساسی، پشتیبانی آموزشی و هدایت تحصیلی «همه» دانش‌آموزان در فضای مجازی «رایگان» باشد.


  چهارسوق یازدهم در راه است.
  اگر برای ۵ سال آینده نظام آموزشی ایران آرزوهایی دارید به #پویش_آرزوها بپیوندید: ChaharSoogh.ir
  آرزوهای تک‌تک ما آینده را خواهند ساخت؛ ان‌شاءالله.

 • ۲۶ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش احمق» حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

  بسترسازانِ دولتی زیرساخت، توسعه‌دهندگان خصولتی پلتفرم را به خط کرده‌اند که با اسم رمز «محتوا» از «بازار» چند میلیونی کودک و نوجوان «پول» دربیاورند. این وسط هم مشارکت «بخش خصوصی» نقش «شکل کار» را بازی می‌کند.
  چه محتوایی تولید کنیم؟ محتوایی که بتواند در پلتفرم‌مان بنشیند و از زیرساخت بشود پولش را گرفت!
  الحمدلله این هم شد «استراتژی توسعه کسب و کار»

  کودک یعنی چه؟ نوجوانی چیست؟ تربیت کو؟ کدام نیاز؟ با چه استانداردی؟ ...


  «سیم‌کش احمق» کودک و نوجوان را «بازار» می‌بیند.
  «سیم‌کش احمق» نباشیم.

 • ۱۶ دی ۹۷

  علت لبخندهای الکی «معلم» و «مهندس» چیست؟

  مهندس می‌داند که معلم «بی‌چاره» است: نه کسب و کار پر رونقی دارد نه اهل و عیال خرسندی. در رتق و فتق امور محوله مانده و از تأمین رفاه و دلخوشی خانواده درمانده: پز عالی و جیب خالی.
  معلم هم می‌داند که مهندس «پیاده» است: نه تربیت را میشناسد و نه از محتوا چیزی می‌داند. سیم‌کش است و بساز و بنداز. پول یامفت زیرساخت در جیب راستش و ربح شبهه‌ناک خدمات ارزش افزوده در جیب چپش قلنبه شده. جوان است و سرش پر از باد سیاست است.

  چه اتحادی خطرناک‌تر از این؟ تفاهم‌نامه‌ی رند و مفلس!
  «مفلس» می‌داند که بازیچه‌ی شهوت سیاسی «رند» شده و دست گدایی‌ش، آبروی حرفه‌ای‌ش را برده؛ و «رند» می‌داند که «مفلس» به جیبش طمع دارد و عاشق چشم و ابرویش نیست و او را آدم حساب نمی‌کند.

  زمانه‌ی تلخی شده. در پس این صورتک‌های خندان، چه کینه‌ها مخفی شده.

 • ۳ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش وقیح» حرف می‌زنیم از چه موجودی سخن می‌گوییم؟

  دار و دسته‌ی دغلکار و حقه‌بازی که برای تضمین منافع شرکایشان از «سیم‌کارت کودک» و «کودک آنلاین» و «سواد رسانه» حرف می‌زنند؛ ولی در محدوده‌ی وظایفشان از ایجاد «سیم‌کارت پاک» هم عاجزند.
  *
  از دشمنان برند شکایت به دوستان؛
  چون دوست دشمن است، شکایت کجا بریم؟

 • ۲۸ آذر ۹۷

  برخی دوستان از یادداشت دیروز من درباره گونه‌ی تازه به دوران رسیده‌ی «سیم‌کش وقیح» تعجب و تحیر کردند.

  باید بگویم تا این نمودار «نمایی از مالکیت در صنعت مخابرات ایران» را خوب ندیده‌اید و عناصر فعال در آن را از نزدیک درک نکرده‌اید به شما حق می‌دهم تعجب کنید.
  البته بعدش تقاضا دارم به این بنده‌ی کم‌ترین هم حق بدهید!

 • ۲۷ آذر ۹۷

  در تبارشناسی سیم‌کش‌ها بعد از مشاهده‌ی انواع کم‌خطر «سیم‌کش احمق» و نمونه‌های خطرناک «سیم‌کش خبیث»، چشممان به جمال گونه‌ی حیرت‌انگیز «سیم‌کش وقیح» هم روشن شد الحمدلله.
  برادران به سرعت در حال پایین آمدن از نردبان «تکامل انواع» مرحوم مغفور چارلز داروین هستند.
  خدا به کودکان ما رحم فرماید؛ آمین!

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها
از دوست داشتنی‌های روزگار گفتن، در شب و روزهایی که دوست داشتن و داشتنِ دوست به پز و پرستیژ شبیه‌تر است تا نیاز و حاجت، برای همچو منی، کارِ ساده‌ای نیست.
حتی گاهی فکر کردن به «دوست داشتنی‌ها» سخت و نشدنی می‌نماید. هفت روز هفته، هفت شغل مختلف، هفت مدیر و رئیس، هفت گونه مشتری و هفت گونه انتظار، هفت ...
حتی گاهی فراموش می‌کنم که می‌توان لبخند زد. فقط لابه‌لای کارهای پی‌درپی، گاهی کمی مدرسه حالم را جا می‌آورد. مدرسه هم نه... گاهی کمی بعضی از بچه‌ها به یادم می‌آورند که می‌توان شاد بود و شاد زیست.
توصیه می‌کنم اگر روزی روزگاری مجبور شدید هفت تا شغلِ مختلف داشته باشید، لابه‌لایش به مدرسه هم سری بزنید. (با شما نیستم مجید جان! شما راحت باش!)
*
از دوست داشتنی‌های روزگار، کوه رفتنِ نیمه شبان، در نم نمِ باران و با جمعِ یاران، چیزِ دیگری است. (ایول نثر مسجع!) چقدر فَک زده باشیم از آخرِ شب تا سرِ صبح خوب است؟ مجید و مصطفی و مهدی و آرش و البته امیرحسین و ...
خیلی از تصمیم‌های زندگیِ ما در چنین گعده‌هایی ساخته می‌شود. حرف‌هایی که در خواب و بیداری می‌زنیم و می‌شنویم و کم کم در ذهنمان رسوب می‌کند و قطعیت می‌یابد. تا باد چنین بادا!
*
سه هفته‌ی فشرده به زدنِ پنبه‌ی بازی‌های رایانه‌ای سرگرم بودم. ثمره‌اش دو تا سخنرانی، سه تا فایل نمایشی (بیش از دویست صفحه اسلاید) و چند جزوه‌ی لاغر و چکیده شده است و تازه می‌فهمم که از این ماجرای پیچیده هیچ نمی‌فهمم.
در جلساتِ ارایه، جلوی خیلی از بزرگ‌ترها حرف زدم و خیلی حرف‌های بزرگ زدم. حسِ عجیبی دارد درس دادن به معلم‌ها! معلم‌هایی که روزی معلمت بوده‌اند. شاید این حس از دوست‌داشتنی‌های روزگار نباشد، اما حسِ موفقیت در به سامان رساندن یک پژوهشِ مفصل، حسِ خوبی است.
*
دلم برای مجتبی می‌سوزد و یقیناً این از دوست‌داشتنی‌های روزگار نیست! اما خودش خواسته است و خود خواسته پس گرفته نمی‌شود! امیدوارم البته آن‌قدر زنده بماند تا ثمره‌ی این همه زحمت را ببیند!
وقتی ابراهیم علیه‌السلام به تنهایی یک امت بود، ملتِ ابراهیم چند امت خواهند بود؟ و یک نفر با این همه امت چه خواهد کرد؟ و چه تواند کردن؟
از دوست‌داشتنی‌های روزگار یکی هم این است که باری از بارهای مجتبی بردارم. هر چند کوچک و هر چند ناپیدا.
*
و بازبینی مجموعه ی تلویزیونی ابن سینا از دوست داشتنی های این روزها و این شب هاست. (البته «این شب ها» هم بدک نیست!) دیالوگ های چندپهلو و موسیقی بی نظیر و بازی های ساده و بی تکلف. سادگی و ساده زیستی دهه ی شصت در آن موج می زند. درست عینِ دوران کودکی...
این هفته ابن سینا و ابوریحان بیرونی و یک دانشمند دیگر وسط بیابان گم شدند! بامزه نیست؟ شیخ الرئیس به بیرونی گفت: تو که جغرافی دانی راه را بیاب. و بیرونی شش دلیل فلسفی آورد که چرا نمی تواند راه را پیدا کند!
آخر ماجرا هم یک آسیابانِ بی سواد، حالِ هر دو بزرگوار را می گیرد و با پیش بینی بارندگی در نیمه شب، هر دو را آواره می کند!
طنز گم در لابلای داستانِ کند و بی شتابِ مجموعه شوقِ دیدنش را زنده نگه می دارد.
*
و از قربان تا غدیر فقط هشت روز راه است. فقط هشت روز.

گفتگوها (۵)

سلام. چه عیب دارد وقتی توی راوی بعد از مدت ها یک مطلب مفصل و شعف بر انگیز می خوانم که دوست دارم، من هم بعد از مدت ها (هرچند مدت چند سال باشد) کامنتی بگذارم. برای اولین بار برای خودمان. یادت هست بعد از آن نیمه شب خیس در ارتفاعات پایتخت پیامکی زدم و گفتم بپا که بحثمان شهید نشود که به نقطه ی حساسی رسیده؟ گرفتاری هفت پاره ی تو گمانم نگذاشت و قصه در احتضار است. القصه من قرار است فردا بیایم مدرسه و این هیچ ربطی به نوشته ی تو و دلتنگی و اینها ندارد و علت فقط درد روزگار داخلی ماست و بحران اقتصادی جهانی و اینها! عرفه سال گذشته با همین بچه ها در صحن اسماعیل طلا بودیم و باز هم زیر باران. این شبها هم می گذرد و من و تو و آدم و عالم قرار است آدم شود و عالم شود و... آن شب جواب سوالت را میخواستم بدهم که نگذاشتند. بیا تا فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم برادر من که دریغ است از ما که حیف شویم! حالا خود دانی. نمی دانم روح الله چقدر برای کامنت جا گذاشته ولی فکر کنم زیاد نباشد. تو هر کاری می کنی لبخند را فراموش نکن. آقای هفت کاره!

تاریخ واقعی درج نظر: شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۸۷
سلام. این روز ها که میگذرد (که هرروز آن صد رحمت به دیروز) روزهایی است که جز به دیدن دوستان(هرچند اندک) چه در زیر باران و چه غیر آن و خواندن سطری چند در حال و هوایی که همیشه پرواز در آن گشاینده عقده های دل است طی نمی شود. که دل گرفته است و افکار مشوش است و قلم بر زمین مانده و آینده نامعلوم و گردابی چنین حائل !
تاریخ واقعی درج نظر: یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۸۷
و زمین می گردید... (بابت خالی نبودن عریضه نمی گم ها! البته به نظر میاد بعد من نویت مهدی ه و بعدش مصطفی یی که می دونیم حتی اگه بخونه کامنت نمی ذاره تا جمع آن شب هم مجازی شود!) و زمین (همچنان) می گردید...
تاریخ واقعی درج نظر: یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۸۷
این نوشته سیلی قشنگی در گوش دلمان نواخت !!
تاریخ واقعی درج نظر: پنجشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۷
همیشه نوشته های این پیام بر پاره وقت سراچه ذهنم را آماسیده است. برقرار باشد و پایدار ... راستی حضرت صالح! حلقه حقه بدان مهر و نشان است که بود
تاریخ واقعی درج نظر: پنجشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۸۷

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی