از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۷ مرداد ۰۰

  نامه اعتراضی جمعی از شترداران و بازرگانان بغداد به جناب موسی بن جعفر، بزرگ طایفه علویان

  ای پسر پیغمبر خدا؛
  در میان بزرگان شهر بعد از انتشار شایعاتی درباره فرموده‌ی شما به جناب «صفوان بن مهران» آشوب و تشویشی در گرفته است.
  چنین روایت کرده‌اند که حضرتتان از مراوده اقتصادی جناب صفوان با خلیفه بزرگ و کدخدای مشرق زمین، جناب هارون الرشید ناخرسندید.
  آیا بغیر این است که زنده نگه داشتن دین جد شما به آباد بودن مملکت اسلامی و پایداری مناسک و شعائر الهی میسر است؟
  آیا در این دوران طلایی حکومت بنی‌عباس که از چین و هند تا دروازه‌های بیزانس تحت سلطه‌ی خلافت اسلامی قرار دارد، حرکت یکتا امپراطور مقتدر مسلمانان به قصد انجام اعمال حج، چیزی بجز مجد و عظمت اسلام را نوید می‌دهد؟
  آیا به این فکر کرده‌اید که اگر عملی خداپسندانه مثل «کمک به یک مسلمان برای انجام حج» را تعبیر به «مشارکت در بقای ظالم» بفرمایید، آن وقت تکلیف این همه تاجر و بازرگان و کاسب خرده‌پا که هر روز امیدوار به مراوده تجاری با دستگاه ثروتمند و باشکوه خلافت هستند چه می‌شود؟ آیا شما جواب زن و بچه‌های مظلوم آن‌ها را می‌دهید اگر با امتناع از داد و ستد با دربار شب‌ها سر گرسنه بر بالین بگذارند؟
  شما که پسر پیغمبر و محترم در میان مردمان هستید آیا نترسیدید که اگر جناب صفوان، که از شترداران خوش‌نام و مشهور هستند، از همکاری با خلیفه امتناع کنند چه بر سرشان می‌آید؟
  از حضرتتان انتظار زمان‌شناسی بیشتری داشتیم تا در این ایام که سپاهیان اسلام در مرزهای روم با کفار در حال مبارزه هستند، چنین تزلزلی در پشت جبهه‌ها ایجاد نفرمایید.
  در هر صورت صنف شترداران و بازرگانان بغداد که جمع کثیری از مردم و کسبه محترم را نمایندگی می‌کند از عمل به این توصیه جنابعالی معذور است و امیدواریم که بدبینی به خلیفه بزرگ را کنار بگذارید و اتحاد مسلمانان را خدشه دار نفرمایید.

  والسلام
  مردادماه۱۴۰۰

  پ.ن:
  داستان مشهور «صفوان جمال»

 • ۱۱ فروردين ۰۰

  متأسفانه در جدل غیرخردمندانه و کاملاً سیاسی این روزها، وظیفه مستقیم دولت در آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای نادیده انگاشته می‌شود.
  هر چند که این نکته قابل تأیید است که آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای حتما باید هسته خانواده را هدف قرار بدهد؛ اما برای اعمال صحیح تربیت رسانه‌ای، خانواده به سه چیز نیاز دارد: آموزش، ابزار و پشتیبانی؛ که هر سه هم موکول به اراده‌ی جدی دولت است.

  دولت جمهوری اسلامی چه وظایفی در تربیت رسانه‌ای دارد؟

  الف) آموزش: شامل طیف گسترده‌ای از آموزش‌ها از سطح دانش تا بینش و گرایش و کنش
  ب) ابزار: مثل اینترنت سما، درگاه‌های ویژه کودک و نوجوان، سامانه‌های هدایت مصرف رسانه و ...
  ج) پشتیبانی: مقررات‌گذاری به نفع تربیت (مثل همان ماجرای اینترنت شبانه و ...)

  البته با فرض زندگی در دوران طاغوت،‌ و بدون محقق شدن هیچ یک از موارد سه گانه بالا، هرگز مسئولیت تربیت از گرده خانواده رفع نمی‌شود. فقط ما به ازای ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان، بر شدت درجه آتش جهنم بر طاغوت و طاغوتیان افزوده خواهد شد!

 • ۲۸ مهر ۹۹

  از «مومو» خوشم آمد.
  حربه‌ی مفید و مؤثری برای ترساندن بچه‌ها و خانواده‌ها از واتساپ! مثل همان «لولو» که مادربزرگ‌ها ما را از آن می‌ترساندند که سراغ خوراکی‌های ته انباری نرویم!

  مقابله با آن هم ساده است. اگر خانواده‌ها آموزه‌های تربیتی را در سطح قصه شنگول و منگول در خانه پیاده کنند، «مومو» راه به جایی نمی‌برد:
  در را به روی غریبه باز نکنید؛
  شماره غریبه را مسدود کنید؛
  پیام غریبه را جواب ندهید.

  سخت است؟

 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

۳ مطلب در فروردين ۱۴۰۱ ثبت شده است

♨️به دعوت دوستان عزیزم در خانه نوآوری تعلیم و تربیت این هفته یک کارگاه مجازی 👨‍💻 خواهیم داشت با موضوع آموزش سواد رسانه‌ای در مدرسه (با نگاهی به تجربه مرکز تربیت رسانه‌ای باران)

💡مواردی که در این کارگاه به آن پرداخته می‌شود:
🔸در کتاب «تفکر و سواد رسانه‌ای» چه چیزهایی پیدا می‌شود؟ چه چیزهایی پیدا نمی‌شود؟!
🔹در کلاس‌های «تفکر و سواد رسانه‌ای» مدرسه‌های ایران چه می‌گذرد؟
🔸 چه ایده‌هایی برای حرکت به سمت وضع مطلوب آموزش سواد رسانه‌ای وجود دارد؟
🔹 چه تجربه‌هایی برای حرکت به سمت وضع مطلوب آموزش سواد رسانه‌ای وجود دارد؟

👨‍🏫حضور در جلسه ان‌شاءالله برای این مخاطبان مفید خواهد بود:
🖍️ دبیران تفکر و سواد رسانه‌ای در مدارس
🖌️ مربیان و فعالان سواد رسانه ای در مراکز فرهنگی، مساجد و ...
🖋️ مدیران و معاونان مدارس
🖊️سایر دبیران یا دانشجومعلمان علاقمند به تدریس سواد رسانه‌ای در مدارس
✏️فعالان و نوآوران عرصه تعلیم و تربیت

🗓️سه‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ 🕓 ساعت ۱۶ تا ۱۸

📌ثبت‌نام در نشانی👇
b2n.ir/roshdeman8on

🎁کد تخفیف ۳۵ درصدی ویژه مخاطبان ازسرنوشت: ro8

 • حسین غفاری

نخستین روزهای سال جدید و قرن جدید در مرکز تربیت رسانه‌ای باران با برگزاری نشست‌های خانوادگی عیدانه ۱۴۰۱ و تحلیل تربیتی برترین پویانمایی‌های سال‌های اخیر سپری شد.
در پنج نشست مجازی که از سوم تا یازدهم فروردین ۱۴۰۱ با حضور ۱۴۰ خانواده‌ی علاقمند به تربیت رسانه‌ای برگزار شد، موضوعاتی از قبیل بازنمایی خانواده در آثار نمایشی، بازنمایی دخترانگی با محوریت شاهدخت‌های و قهرمانان زن در پویانمایی‌ها، بازنمایی پسرانگی با محوریت پویانمایی‌ها و فیلم‌های ابرقهرمانی، جایگاه علم تجربی و فناوری در آثار نمایشی و جایگاه غیب و جادو با محوریت انیمه‌ها و آخرین پویانمایی‌های پرطرفدار سال‌های اخیر بررسی شد.
در هر جلسه عیدانه ۱۴۰۱ که با همراهی اساتید تربیت رسانه‌ای آقایان سعید مدرسی و میرسبحان سادات، یک پویانمایی محوری از سه زاویه تربیتی، روانشناسی و رسانه‌ای مورد بحث و گفتگو قرار می‌گرفت و ضمن جریان‌شناسی ابرمضمون‌های پرتکرار در آثار نمایشی کودکان و نوجوانان، توصیه‌هایی برای مواجهه هوشمندانه با این مفاهیم و محتواها به خانواده‌ها ارائه می‌شد.

 • حسین غفاری

 • حسین غفاری