از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۷ مرداد ۰۰

  نامه اعتراضی جمعی از شترداران و بازرگانان بغداد به جناب موسی بن جعفر، بزرگ طایفه علویان

  ای پسر پیغمبر خدا؛
  در میان بزرگان شهر بعد از انتشار شایعاتی درباره فرموده‌ی شما به جناب «صفوان بن مهران» آشوب و تشویشی در گرفته است.
  چنین روایت کرده‌اند که حضرتتان از مراوده اقتصادی جناب صفوان با خلیفه بزرگ و کدخدای مشرق زمین، جناب هارون الرشید ناخرسندید.
  آیا بغیر این است که زنده نگه داشتن دین جد شما به آباد بودن مملکت اسلامی و پایداری مناسک و شعائر الهی میسر است؟
  آیا در این دوران طلایی حکومت بنی‌عباس که از چین و هند تا دروازه‌های بیزانس تحت سلطه‌ی خلافت اسلامی قرار دارد، حرکت یکتا امپراطور مقتدر مسلمانان به قصد انجام اعمال حج، چیزی بجز مجد و عظمت اسلام را نوید می‌دهد؟
  آیا به این فکر کرده‌اید که اگر عملی خداپسندانه مثل «کمک به یک مسلمان برای انجام حج» را تعبیر به «مشارکت در بقای ظالم» بفرمایید، آن وقت تکلیف این همه تاجر و بازرگان و کاسب خرده‌پا که هر روز امیدوار به مراوده تجاری با دستگاه ثروتمند و باشکوه خلافت هستند چه می‌شود؟ آیا شما جواب زن و بچه‌های مظلوم آن‌ها را می‌دهید اگر با امتناع از داد و ستد با دربار شب‌ها سر گرسنه بر بالین بگذارند؟
  شما که پسر پیغمبر و محترم در میان مردمان هستید آیا نترسیدید که اگر جناب صفوان، که از شترداران خوش‌نام و مشهور هستند، از همکاری با خلیفه امتناع کنند چه بر سرشان می‌آید؟
  از حضرتتان انتظار زمان‌شناسی بیشتری داشتیم تا در این ایام که سپاهیان اسلام در مرزهای روم با کفار در حال مبارزه هستند، چنین تزلزلی در پشت جبهه‌ها ایجاد نفرمایید.
  در هر صورت صنف شترداران و بازرگانان بغداد که جمع کثیری از مردم و کسبه محترم را نمایندگی می‌کند از عمل به این توصیه جنابعالی معذور است و امیدواریم که بدبینی به خلیفه بزرگ را کنار بگذارید و اتحاد مسلمانان را خدشه دار نفرمایید.

  والسلام
  مردادماه۱۴۰۰

  پ.ن:
  داستان مشهور «صفوان جمال»

 • ۱۱ فروردين ۰۰

  متأسفانه در جدل غیرخردمندانه و کاملاً سیاسی این روزها، وظیفه مستقیم دولت در آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای نادیده انگاشته می‌شود.
  هر چند که این نکته قابل تأیید است که آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای حتما باید هسته خانواده را هدف قرار بدهد؛ اما برای اعمال صحیح تربیت رسانه‌ای، خانواده به سه چیز نیاز دارد: آموزش، ابزار و پشتیبانی؛ که هر سه هم موکول به اراده‌ی جدی دولت است.

  دولت جمهوری اسلامی چه وظایفی در تربیت رسانه‌ای دارد؟

  الف) آموزش: شامل طیف گسترده‌ای از آموزش‌ها از سطح دانش تا بینش و گرایش و کنش
  ب) ابزار: مثل اینترنت سما، درگاه‌های ویژه کودک و نوجوان، سامانه‌های هدایت مصرف رسانه و ...
  ج) پشتیبانی: مقررات‌گذاری به نفع تربیت (مثل همان ماجرای اینترنت شبانه و ...)

  البته با فرض زندگی در دوران طاغوت،‌ و بدون محقق شدن هیچ یک از موارد سه گانه بالا، هرگز مسئولیت تربیت از گرده خانواده رفع نمی‌شود. فقط ما به ازای ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان، بر شدت درجه آتش جهنم بر طاغوت و طاغوتیان افزوده خواهد شد!

 • ۲۸ مهر ۹۹

  از «مومو» خوشم آمد.
  حربه‌ی مفید و مؤثری برای ترساندن بچه‌ها و خانواده‌ها از واتساپ! مثل همان «لولو» که مادربزرگ‌ها ما را از آن می‌ترساندند که سراغ خوراکی‌های ته انباری نرویم!

  مقابله با آن هم ساده است. اگر خانواده‌ها آموزه‌های تربیتی را در سطح قصه شنگول و منگول در خانه پیاده کنند، «مومو» راه به جایی نمی‌برد:
  در را به روی غریبه باز نکنید؛
  شماره غریبه را مسدود کنید؛
  پیام غریبه را جواب ندهید.

  سخت است؟

 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

۲۹۴ مطلب با نشانه «جلسات و سخنرانی‌ها» ثبت شده است

در این دوره ۱۵ ساعته تلاش می‌کنیم مخاطبان محترم به عنوان معلم، مربی یا کارشناس و پژوهشگر با زبان موسیقی و جهان موسیقی آشنا شوند و اثرات جسمی، ذهنی و روانی موسیقی را بشناسند. روش رساندن نوجوان به مرتبه‌ی تیزگوشی و کمک به او در تشخیص احکام شرعی و اخلاقی آثار موسیقایی از جمله اهداف این دوره تربیتی است.

این دوره تخصصی ویژه برای اولین بار در تیرماه ۱۴۰۱ در مرکز تربیت رسانه‌ای باران اجرا می‌شود و به اتفاق برادر عزیزم جناب آقای صدری مجد در آن حضور خواهم داشت.

 • حسین غفاری

برای اولین بار، دوره‌های تخصصی «مربیگری تربیت رسانه‌ای» برای عموم علاقمندان به معلمی و مربیان گرامی در چهار زمینه تخصصی موسیقی، بازی، سینما و اینترنت، در تابستان ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. پیش از برگزاری چهار دوره تخصصی مُربّیانه، با هدف آشنایی علاقمندان با مبانی تربیت رسانه‌ای و آمادگی معلمان و مربیان گرامی برای مربیگری تربیت رسانه‌ای، یک دوره فشرده مبانی مربیگری تربیت رسانه‌ای در دو هفته پایانی خردادماه ۱۴۰۱ به شکل مجازی برگزار خواهد شد که حضور در آن مقدمه‌ای ضروری برای آغاز فعالیت در مسیر تربیت رسانه‌ای باران است.
افتخار دارم در این دوره مقدماتی در کنار اساتید ارجمندم آقایان مدرسی، سادات و حق‌پناه به طرح مبحث «یادگیری همیارانه: مبانی طراحی و مهارت‌های اجرای یادگیری فعال در کلاس درس» و «مسیر تربیت رسانه‌ای: آشنایی با چهار مرحله ارتقای تربیت رسانه‌ای» می‌پردازم.

 • حسین غفاری

به دعوت برادران بزرگوار در مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش توفیق داشتم که در سفری یک روزه به آذربایجان شرقی در جمع مدیران استانی این مرکز حاضر شدم و ضمن آشنایی با فعالیت‌ها و زحمات این عزیزان، گزارشی از یافته‌های پژوهش «نگاه سیستمی به ناکارآمدی جریان خبر تعلیم و تربیت ایران» را ارائه کردم.

میزبانی گرم و صمیمانه همکاران فرهنگی در شهر تبریز، یک روز شیرین و به یاد ماندنی را رقم زد.

 • حسین غفاری

♨️به دعوت دوستان عزیزم در خانه نوآوری تعلیم و تربیت این هفته یک کارگاه مجازی 👨‍💻 خواهیم داشت با موضوع آموزش سواد رسانه‌ای در مدرسه (با نگاهی به تجربه مرکز تربیت رسانه‌ای باران)

💡مواردی که در این کارگاه به آن پرداخته می‌شود:
🔸در کتاب «تفکر و سواد رسانه‌ای» چه چیزهایی پیدا می‌شود؟ چه چیزهایی پیدا نمی‌شود؟!
🔹در کلاس‌های «تفکر و سواد رسانه‌ای» مدرسه‌های ایران چه می‌گذرد؟
🔸 چه ایده‌هایی برای حرکت به سمت وضع مطلوب آموزش سواد رسانه‌ای وجود دارد؟
🔹 چه تجربه‌هایی برای حرکت به سمت وضع مطلوب آموزش سواد رسانه‌ای وجود دارد؟

👨‍🏫حضور در جلسه ان‌شاءالله برای این مخاطبان مفید خواهد بود:
🖍️ دبیران تفکر و سواد رسانه‌ای در مدارس
🖌️ مربیان و فعالان سواد رسانه ای در مراکز فرهنگی، مساجد و ...
🖋️ مدیران و معاونان مدارس
🖊️سایر دبیران یا دانشجومعلمان علاقمند به تدریس سواد رسانه‌ای در مدارس
✏️فعالان و نوآوران عرصه تعلیم و تربیت

🗓️سه‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ 🕓 ساعت ۱۶ تا ۱۸

📌ثبت‌نام در نشانی👇
b2n.ir/roshdeman8on

🎁کد تخفیف ۳۵ درصدی ویژه مخاطبان ازسرنوشت: ro8

 • حسین غفاری

نخستین روزهای سال جدید و قرن جدید در مرکز تربیت رسانه‌ای باران با برگزاری نشست‌های خانوادگی عیدانه ۱۴۰۱ و تحلیل تربیتی برترین پویانمایی‌های سال‌های اخیر سپری شد.
در پنج نشست مجازی که از سوم تا یازدهم فروردین ۱۴۰۱ با حضور ۱۴۰ خانواده‌ی علاقمند به تربیت رسانه‌ای برگزار شد، موضوعاتی از قبیل بازنمایی خانواده در آثار نمایشی، بازنمایی دخترانگی با محوریت شاهدخت‌های و قهرمانان زن در پویانمایی‌ها، بازنمایی پسرانگی با محوریت پویانمایی‌ها و فیلم‌های ابرقهرمانی، جایگاه علم تجربی و فناوری در آثار نمایشی و جایگاه غیب و جادو با محوریت انیمه‌ها و آخرین پویانمایی‌های پرطرفدار سال‌های اخیر بررسی شد.
در هر جلسه عیدانه ۱۴۰۱ که با همراهی اساتید تربیت رسانه‌ای آقایان سعید مدرسی و میرسبحان سادات، یک پویانمایی محوری از سه زاویه تربیتی، روانشناسی و رسانه‌ای مورد بحث و گفتگو قرار می‌گرفت و ضمن جریان‌شناسی ابرمضمون‌های پرتکرار در آثار نمایشی کودکان و نوجوانان، توصیه‌هایی برای مواجهه هوشمندانه با این مفاهیم و محتواها به خانواده‌ها ارائه می‌شد.

 • حسین غفاری
در یک نشست شبانه‌ی مجازی خدمت خانواده‌های محترم و دانش‌آموزان دبیرستان پسرانه توحید قم بودم و درباره فرصت مغتنم تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ برای جبران برخی کاستی‌ها و رفع بخشی از آسیب‌های ناشی از دو سال قرنطینه و خانه‌نشینی بچه‌ها صحبت کردیم.
 • حسین غفاری

به دعوت برادران گرامی در عقیدتی-سیاسی سازمان صنایع هواپیمایی ایران (صها) یک نیم‌روز در خدمت سربازان عزیز و پرتلاش این مجموعه بودم و با هم درباره ترفندهای تفکر نقادانه در پیام‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی صحبت کردیم.

 • حسین غفاری

در آخرین ماه سال ۱۴۰۰، بیستمین دوره آموزش مجازی ویژه خانواده‌ها، رشدانه۱۴۰۰، با استقبال خانواده‌های فرهیخته برگزار شده است.
در مرکز تربیت رسانه‌ای باران، با مدیریت برادر گرامی استاد سعید مدرسی این دوره برای عموم خانواده‌های ایرانی طراحی شده و به شکل منظم هر ماه برگزار می‌شود و مباحث مختلفی درباره مدیریت رسانه‌ها در خانواده و آثار رسانه‌های نمایشی، اخبار، فضای مجازی، بازی و موسیقی در زندگی بچه‌ها ارائه می‌شود.

این دوره آخرین اجرای «رشدانه ۱۴۰۰» با شکل و شمایل فعلی است که به طور ماهانه در خدمت خانواده‌ها محترم بودیم.

 • حسین غفاری
امشب در چهارمین و آخرین جلسه آموزش مجازی «تربیت رسانه‌ای» دبیرستان دخترانه فرهنگ تهران، درباره چشم‌انداز رسانه‌های اجتماعی و انواع کارکردهای آن صحبت کردم و به طور خاص نگاهی تربیتی داشتیم به اینستاگرام.
این مبحث برشی از دوره جامع «رشدانه۱۴۰۰» است.
 • حسین غفاری
امروز در یک جلسه مجازی یک ساعته، در خدمت جمع بزرگی از خانواده‌های محترم مجتمع آموزشی نور (متوسطه اول و دوم) بندرعباس بودم و به اختصار اهمیت تربیت رسانه‌ای و مبانی تربیت نوجوان در عصر رسانه‌ها را مرور کردیم.
 • حسین غفاری
در یک جلسه مجازی در خدمت جمع بزرگی از خانواده محترم کارکنان سازمان بهزیستی از سراسر کشور بودم و با هم درباره پنج کارکرد مهم اینترنت و توصیه‌های تربیتی متناظر با این پنج کارکرد صحبت کردیم.
 • حسین غفاری

نوزدهمین دوره آموزش مجازی ویژه خانواده‌ها، رشدانه۱۴۰۰، با استقبال خانواده‌های فرهیخته برگزار شده است.
در مرکز تربیت رسانه‌ای باران، با مدیریت برادر گرامی استاد سعید مدرسی این دوره برای عموم خانواده‌های ایرانی طراحی شده و به شکل منظم هر ماه برگزار می‌شود و مباحث مختلفی درباره مدیریت رسانه‌ها در خانواده و آثار رسانه‌های نمایشی، اخبار، فضای مجازی، بازی و موسیقی در زندگی بچه‌ها ارائه می‌شود.

 • حسین غفاری

امشب در سومین جلسه آموزش مجازی «تربیت رسانه‌ای» دبیرستان دخترانه فرهنگ تهران درباره موسیقی و تأثیرات آن بر نوجوان با والدین محترم این دبیرستان گفتگو کردم.

این مبحث برشی از دوره جامع «رشدانه۱۴۰۰» است.

 • حسین غفاری

با هماهنگی مرکز فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر هرات، در یک دوره سه روزه حدود صد نفر از آموزگاران، معلمان و فرهنگیان مکاتب خصوصی شهرهای هرات، مزارشریف و کابل ضمن آشنایی با مبانی سواد رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای، با اهمیت داستان و داستان‌گویی در تربیت شاگردان آشنا شدند و برخی از فنون اقناع رسانه‌های خبری و تبلیغی را آموختند.

در این دوره پنج ساعته به همراه استاد سعید مدرسی در سه جلسه مجازی و تعاملی از ۲۷ تا ۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۰، برخی سرفصل‌های پایه‌ای سواد رسانه ای را برای جمع کثیری از معلمان و فرهنگیان کشور دوست و برادر افغانستان تدریس کردم.


+ خبر این جلسه در پایگاه مرکز تربیت رسانه‌ای باران

 • حسین غفاری

در سومین و آخرین جلسه از جلسات دانش افزایی دبیرستان دوره اول پسرانه فرهنگ، در جمع اولیای محترم پایه هفتم به موضوع چشم انداز رسانه های اجتماعی پرداختم و رویکرد تربیتی به پدیده اینستاگرام را تبیین کردم.

این مبحث برشی از دوره جامع «رشدانه۱۴۰۰» است.

 • حسین غفاری