از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

مرغ بسم الله
نقاشی‌خط «مرغ بسم الله» اثر شادروان رضا مافی
 
...
از سر نوشتن آرزوی دیرینه‌ی همه‌ی بندگانی است که مبتلا به معصیتی هستند؛
و چه نعمتی از این بالاتر که انسان هزار بار هم که توبه بشکند، از سر تواند نوشت.

...
بارها از سر نوشته‌ام؛ این‌جا و آن‌جا:
روزگار دانشجویی و سال‌های دور از خانه با هویتی مجازی در مهرآب می‌نوشتم.
مهرآب
و هم‌زمان با مرتضی و ما مشق عشق می‌کردم.
مرتضی و ما
بعدها دل‌شدگان را ساختم
دل شدگان
و به ول‌شدگان پرداختم
ول شدگان
تا عاقبت در راوی آرام گرفتم.
راوی
اما می‌دانم که در نهایت انسان را از سر نوشت گریزی نیست.
هدر

::
وبلاگ‌های گذشته‌ام غالباً در دسترس نیستند. اما همه‌ی نوشته‌های آبرومندانه‌ی آن‌ها را یک‌جا در این‌جا جمع کرده‌ام. آن‌قدر که مقدور بوده نظرات خوانندگان قدیمی را هم آورده‌ام. هر چند که محتوای برخی نوشته‌ها و نظرها کاملاً مرتبط با فضای آن وبلاگ‌های دیگر بوده و جدایی آن‌ها از بستر اصلی انتشارشان به درک مطلب آسیب زده، اما چاره‌ای نبود. از سر نوشتن همیشه این دردسرها را هم دارد.
::
در بایگانی «از سر نوشت» هر چه به عقب می‌روی، نویسنده جوان‌تر بوده‌است و پر شورتر و احتمال لغزش در قلم‌ش بیش‌تر. خطاها را به جوانیِ باخته‌اش ببخشید.
::
سعی نکردم در جمع آوری یادداشت‌ها در متن آن‌ها دست ببرم. همه با همان رسم‌الخط و لحن و بیان آورده شده و اگر ضعفی هست -که هست- از دریچه‌ی چشم یک باستان‌شناس به خرده سفال‌های باقی مانده از عهد قدیم بنگرید که حلقه‌ای از حلقه‌های رشد و تحول بشر را می‌نماید.
::
سعی کرده‌ام با فهم امروزم در نوشته‌های دیروزم بنگرم. دسته‌بندی مطالب و برچسب‌گذاری آن‌ها تازه است. مطمئنم که در آن خطا وجود دارد. حتماً در ارجاع‌های میان‌متنی، پیوندهایی شکسته و تصاویری مفقود است. هر کدام را که تذکر دهید اصلاح خواهم کرد ان‌شاءالله. هر زمان هم که نوشته‌ی دیگری از گذشته یافتم آن را در جای خودش خواهم گذاشت.
::
زیاده عرضی نیست. جز این چند جمله‌ی ماندگار از سید و معلم شهیدمان:
 
نه برادران! چیزی عوض نشده‌است و هنوز هم اُس‌الاساس بنای انقلاب اسلامی بر مبارزه است و هنوز هم ما محتاج هستیم که روح حماسه و ایثار را در میان مردم زنده نگاه داریم، بسیج را تقویت کنیم، اسلحه بسازیم، عاشورا را حفظ کنیم، فرهنگ مصفای عاشوراییٍ جبهه‌های جنگ را اشاعه دهیم و خود را برای یک نبرد طولانی و همه‌جانبه با شیطان آماده کنیم...
سیدمرتضی آوینی رحمه‌الله علیه
آینه‌ی جادو، جلد دوم، مقاله‌ی اول
۱۳۶۷ه.ش
 

نیمه مهرماه نود و دو
غره‌ی ذیحجه الحرام سی و چهار

سایه مرغ بسم الله
 
 
دکان جدیدی باز کرده‌ام نبش همین راسته که تصویر پراکنی می‌کند و برای‌ آن چند تا هدف دارم که از همه مهم‌ترش تجربه‌ی قالب بیان محتوا به روشی غیر از نوشتن است. هر چند که نه دوربین درست و حسابی دارم و نه وقت زیاد و خالی. اما فکر می‌کنم که به مرور زمان بهانه‌ی خوبی خواهد بود برای مشق نوشتن و خط خطی کردن.
هم فال است و هم تماشا: از سر نوشت . تی وی
زمستان سرد ۹۲

هجده‌ماه بعد از گشایش رسمی «از سر نوشت» با کمک دوستانم قالب تازه‌ای برای آن ساخته‌ایم.
برادر نازنین‌م مهندس «محمدصادق فکری» فهرست بلندبالایی از ایده‌ها و تمایلات و انتظارات مرا با امکانات و قابلیت‌های سامانه‌ی «بلاگ» در هم آمیخت و رنگی نو به آن پاشید و این پوسته‌ی کارا و دلنشین را برای آن مهیّا کرد که او بسیار سپاسگزارم.
هر چند که محصول نهایی این تلاش را در بیست و دومین سالگرد عروج شهید سیدمرتضی‌آوینی رونمایی کرده‌ایم، اما هنوز موارد متعدد و البته کم اهمیتی از آن فهرست بلندبالا مانده که به تدریج اصلاح خواهد شد. لطفاً به چشم خریدار ببینید و در بهبود آن به ما کمک کنید.

به این بهانه بخشی از دسته‌بندی نوشته‌ها -که بلاتکلیف بود- را مرمّت و برخی مطالب گروه «گزارش جلسه‌ها» را دوباره بازبینی و تکمیل کردم. با افزوده شدن امکان «جستجو» حالا پیدا کردن مطالب و نظرهای قدیمی بسیار ساده شده‌است.

پ.ن:
-بدون ذکر نام و اشاره با انگشت- از برادری که خط خوبش را برای سر در این صفحه به من هدیه داد هم ممنونم.

بیستم فروردین ۹۴


هر چند که از روز اول شرکت خوب و درجه یک «بیان» میزبان ازسرنوشت است و مدت‌هاست که کانال تصویری از سرنوشت در «آپارات» فعالیت می‌کند، اما به نظرم رسید که حضور ازسرنوشت در پیام‌رسان «سروش» و «بله» که از لحاظ فنی، پشتیبانی، خدمات‌رسانی و اقبال عمومی وضعیت بهتری دارند، می‌تواند به عنوان یک حرکت نمادین در حمایت از خدمات‌دهندگان «واقعی» و «با کیفیت» ایرانی مؤثر باشد.
هدف اصلی این کانال‌ها بازنشر محتوای پایگاه اصلی ازسرنوشت و دعوت به حضور در این پایگاه است. اما برای جذاب شدن فضای کانال تصمیم دارم ان‌شاءالله مطالبی علاوه بر آن‌چه در این پایگاه می‌بینید به شکل مناسبتی منتشر کنم. برای فعالیت این کانال‌ها چند تا قانون هم وضع کرده‌ام:
  • تبلیغات ممنوع
  • مطلب غیر تولیدی ممنوع
  • هفته‌ای حداکثر یک مطلب
از شما دعوت می‌کنم که هم‌اکنون به جمع همراهان ازسرنوشت در «سروش» و «بله» بپیوندید.

پ.ن:
با کمک برادر خوب و جوانم «آقا محمدحسن» اندکی رنگ و لعاب قالب پایگاه را تغییر دادیم. امیدوارم این تغییرات کوچک دلپذیر بوده باشد.

اول اردیبهشت ۹۷

برای دسترسی بیشتر مخاطبان تخصصی به محتوای مقالات ازسرنوشت، یک شعبه‌ی کوچک و زیرپله‌ای در سامانه ویرگول ایجاد کردم که برخی از مقالات جدی‌تر من در حوزه‌ی رسانه و دنیای سایبر در آن بازنشر می‌شود:
اول شهریور ۹۷

تمامی محتوای دیجیتال منتشر شده در پایگاه ازسرنوشت تحت این مجور کریتیو کامنز است:
اختیار-غیرتجاری-اشتراک همانند 4.0 بین‌المللی
Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0)

هر چه می‌خواهی طلب کن از شهنشاه نجف
منتی گر می‌کشی از مرد می‌باید کشید


همه‌ی حقوق مادی و معنوی این پایگاه، وقف آستان امیرالمؤمنین علیه‌السلام است.