از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

 • ۳ بهمن ۹۷

  #پویش_آرزوها
  امیدوارم در راستای تحقق اصل ۳۰ قانون اساسی، پشتیبانی آموزشی و هدایت تحصیلی «همه» دانش‌آموزان در فضای مجازی «رایگان» باشد.


  چهارسوق یازدهم در راه است.
  اگر برای ۵ سال آینده نظام آموزشی ایران آرزوهایی دارید به #پویش_آرزوها بپیوندید: ChaharSoogh.ir
  آرزوهای تک‌تک ما آینده را خواهند ساخت؛ ان‌شاءالله.

 • ۲۶ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش احمق» حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

  بسترسازانِ دولتی زیرساخت، توسعه‌دهندگان خصولتی پلتفرم را به خط کرده‌اند که با اسم رمز «محتوا» از «بازار» چند میلیونی کودک و نوجوان «پول» دربیاورند. این وسط هم مشارکت «بخش خصوصی» نقش «شکل کار» را بازی می‌کند.
  چه محتوایی تولید کنیم؟ محتوایی که بتواند در پلتفرم‌مان بنشیند و از زیرساخت بشود پولش را گرفت!
  الحمدلله این هم شد «استراتژی توسعه کسب و کار»

  کودک یعنی چه؟ نوجوانی چیست؟ تربیت کو؟ کدام نیاز؟ با چه استانداردی؟ ...


  «سیم‌کش احمق» کودک و نوجوان را «بازار» می‌بیند.
  «سیم‌کش احمق» نباشیم.

 • ۱۶ دی ۹۷

  علت لبخندهای الکی «معلم» و «مهندس» چیست؟

  مهندس می‌داند که معلم «بی‌چاره» است: نه کسب و کار پر رونقی دارد نه اهل و عیال خرسندی. در رتق و فتق امور محوله مانده و از تأمین رفاه و دلخوشی خانواده درمانده: پز عالی و جیب خالی.
  معلم هم می‌داند که مهندس «پیاده» است: نه تربیت را میشناسد و نه از محتوا چیزی می‌داند. سیم‌کش است و بساز و بنداز. پول یامفت زیرساخت در جیب راستش و ربح شبهه‌ناک خدمات ارزش افزوده در جیب چپش قلنبه شده. جوان است و سرش پر از باد سیاست است.

  چه اتحادی خطرناک‌تر از این؟ تفاهم‌نامه‌ی رند و مفلس!
  «مفلس» می‌داند که بازیچه‌ی شهوت سیاسی «رند» شده و دست گدایی‌ش، آبروی حرفه‌ای‌ش را برده؛ و «رند» می‌داند که «مفلس» به جیبش طمع دارد و عاشق چشم و ابرویش نیست و او را آدم حساب نمی‌کند.

  زمانه‌ی تلخی شده. در پس این صورتک‌های خندان، چه کینه‌ها مخفی شده.

 • ۳ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش وقیح» حرف می‌زنیم از چه موجودی سخن می‌گوییم؟

  دار و دسته‌ی دغلکار و حقه‌بازی که برای تضمین منافع شرکایشان از «سیم‌کارت کودک» و «کودک آنلاین» و «سواد رسانه» حرف می‌زنند؛ ولی در محدوده‌ی وظایفشان از ایجاد «سیم‌کارت پاک» هم عاجزند.
  *
  از دشمنان برند شکایت به دوستان؛
  چون دوست دشمن است، شکایت کجا بریم؟

 • ۲۸ آذر ۹۷

  برخی دوستان از یادداشت دیروز من درباره گونه‌ی تازه به دوران رسیده‌ی «سیم‌کش وقیح» تعجب و تحیر کردند.

  باید بگویم تا این نمودار «نمایی از مالکیت در صنعت مخابرات ایران» را خوب ندیده‌اید و عناصر فعال در آن را از نزدیک درک نکرده‌اید به شما حق می‌دهم تعجب کنید.
  البته بعدش تقاضا دارم به این بنده‌ی کم‌ترین هم حق بدهید!

 • ۲۷ آذر ۹۷

  در تبارشناسی سیم‌کش‌ها بعد از مشاهده‌ی انواع کم‌خطر «سیم‌کش احمق» و نمونه‌های خطرناک «سیم‌کش خبیث»، چشممان به جمال گونه‌ی حیرت‌انگیز «سیم‌کش وقیح» هم روشن شد الحمدلله.
  برادران به سرعت در حال پایین آمدن از نردبان «تکامل انواع» مرحوم مغفور چارلز داروین هستند.
  خدا به کودکان ما رحم فرماید؛ آمین!

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها
وصیت نامه نوشتن کار خوبی است. این را پارسال در همین روزها گفته بودم. حالا باز هم می گویم آدمی که وصیت نامه ندارد مثل این است که زندگی را جدی نگرفته باشد...
این روزها از سه سال پیش معنا و مفهوم خاصی برای ما یافته است. سالگرد از دست دادن یک برادر و رفیق شفیق...
...دیری است که می‌دانم باید رفت . اما کدام یک از ما می‌دانست اولین قرعه به نام چه کسی خواهد بود؟ کدام یک از ما فکر می‌کرد به همین زودی ها باید رخت سیاه تو را بر تن کنیم و خرمای خیراتی در میان جمع بگردانیم؟ کدامیک از ما تصور می‌کرد یکی از همین روزهای نزدیک با هم بر سر مزار یکی از خودمان فاتحه بخوانیم؟ ...
جاده
و آخرین جمله های علیرضا:
خدایا!‌ مگذار لحظه ای را درک کنم که در آن پا بر روی فطرت پاک و اصلیم بگذارم

الله رحمت اله سین
الفاتحه
 • ۸۳/۰۵/۲۶
 • حسین غفاری

دوستم

مرتضی و ما

گفتگوها (۱۷)

سلام اول اون بحث جناب اشنا که خیلی قابل تامل بود و درست درمورد قهرمان ماهم که دست مریزاد خدا در همه مراحل زندگی کمکش کنه.دوستتون هم خدارحمتشون کنه ودر کنار سفره مولا مهمون باشند انشالله.ازدوستان شماهم التماس دعا فراون انشالله صلوات برای تعجیل در ظهور را در تمام لحظات همراه ایشون باشه.در مورد عراق هم ومکرو ومکرالله والله خیرالماکرین..صبوری میکنیم تاوقت موعود .....التماس دعای مخصوص در استانه ماه های محترم در نزد خداوندسبحان ....اللهم عجل لولیک الفرج بفدای مولای غریبمون یامولا علی ادرکنا بظهورالحجة
...
 • mohammad_gom gashteye hichestan
 • سومندش که خیلی ممنون دومندش که مگه اصلا سنگینه ؟! اولندش منم خدمت شما دوست عزیز و گرامی سلام عرض می کنم. صفرمندش هم که منم خیلی خوشحال شدم . انشالله بیشتر با هم آشنا میشیم . یه خورده اونور تر از صفرمندش هم که واقعا چه وبلاگ زیبایی ! واقعا تکه . و چه نوشته های زیبایی . در پناه حق .. یا علی
  به مصداق های ذهنی ات که عادت داری و عادت داریم که نام نبریم کاری ندارم هر چند یک موردش را می توانم باز با دادن یک ایمیل و پسورد دیگر برایت نقض کنم ... اما در کل حرفت درست است ... اما سوالم اینجاست که یقین داری زمان و شیوه این مبارزه را درست انتخاب کرده ای؟
  خدا وکیلی نفهمیدم پسر دایی بعد از این همه مدت چی چی نوشته! اما در مورد شیوه و نحوه مبارزه از قول اون معلم عربیمون یه جمله می گم که: ما اینجا یقه آدم خوبا رو گرفتیم. با آدم خوبا باید رو در رو نفس تو نفس چشم در چشم حرف زد... یاعلیش
  سلام . اولا لازم نیست دونه به دونه نظر بدم که بگم من همه رو خوندم . دوما هر جا بری موفق باشی و منتظریم برگردی و این تعارفا . سوما واسه چی میزنی تو ذوقمون؟ یعنی چی عراق خون میخواد و ما هنوز به مرحله مستضعف بودن نرسیدیم؟ تازه داشتیم خوشحال میشدیم که آقا دیگه داره میاد ها . چهارما اومدم اینجا گره بزنم . سیدی ، شب جمعه است،‌لیلة الرغائبه ،‌دعای غریب در حق آدم مستجاب میشه، منم بدجور مریضم دور از جون، بعدشم طبق معمول حاجت دارم و گرنه یاد خدا نمیکنیم جز وقت حاجات . پس نتیجه اخلاقی اینکه دعا کن . حالا هم یا علی
  سلام اخوی ! ما بالاخره نفهمیدیم اینجا کی به کیه؟! دکتر عباسی هم همچین آش دهن سوزی نبود...هرچند که اگه این قصه ممنوع التصویر کردنش درست باشه...کار غلطی است! ...خدا به همه ما قدرت مهار نفس بدهد انشاءالله ...! یا علی
  آنچه گفتی همان است که باید می گفتی. گفتند اینجا را بخوانیم و خواندیم. همان است که من هم می گویم. شاید دلبسته ایم به نقطه ها به بازه ها به محدوده ها و غافل شده ایم از هرچه نا شمار بود و بینهایت. آن دوست که می گوید نه وقتش است و نه لحنش بداند که بوی یاس را دیگر بای در هوا استشمام کرد. اگر بیاید که خواهد آمد چه بگوییمش. بگوییم وقتش نبود یا بیانش نیست.***یا علی***لوتی
  با سلام... . چطوری رفیق قدیمی؟... این رفیق شما هم جز حقیقت نمی گوید. متاسفانه در محیط سایبر به سادگی حریم ها را می شکنیم...گویی خدا اینجا حضور ندارد...التماس دعا و خدانگهدار.
  سلام......دست مریزاد......همین!!!
  به قول بچه هیاتی ها « جونم به تو سینه زن با ادب » ... خیلی طول کشید تا همه رو درست بخونم ...  اومدیم میلاد  پدر رو تبریک بگیم ... التماس دعا
 • من یک هیچ کس می باشم
 • رفتی حاجی حاجی مکه رفیق....یا علی مددی...
  سلام برادر عزیز مطلب شما را خواندیم و یک نامه مفصل برای آقا سید صالح فرستادیم.
  تعجب کردیم بعد از این همه شماره یعنی همین نه تای فعلی هنوز دوستان فکر می کنند که شائبه سیاسی کاری و چپ و راستی وجود دارد. به هر حال از حساسیت دوستان متشکریم. و همچنین برای هنرمند متعهد کیومرث صابری هم تقاضای رحمت الهی داریم البته اگر دستان اجازه بدهند!
  این آخری مزاح بود تا باور کنید که اگر اسم کسی از قلم افتاد ما را ضد انقلاب نخوانید.
  یا حق
  بسم الله . مطلب این آشنای عزیز را انعکاس دادم . ان شاء الله که همه گیر شود. یا حق . سلام من را به سید صالح جانم اگر تماسی داشت برسانید.
 • احسان (سکوتنامه)
 • آخه چند بار «تا به آخر»؟ غیبت داری سید!
  بسم الله . خدایی سید اگر نباشی جدا که غیبتت آزاردهنده است. همه حفظ شدیم این را از اول تا آخر . بقیه تیم چرا کاری نمی کنند ؟
  Dear sayyed
  The Iraqies
  are still paying the price for what they did to  Imam
  husain PBUH
  and what happend in karbala  

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی