از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۲۸ مهر ۹۹

  از «مومو» خوشم آمد.
  حربه‌ی مفید و مؤثری برای ترساندن بچه‌ها و خانواده‌ها از واتساپ! مثل همان «لولو» که مادربزرگ‌ها ما را از آن می‌ترساندند که سراغ خوراکی‌های ته انباری نرویم!

  مقابله با آن هم ساده است. اگر خانواده‌ها آموزه‌های تربیتی را در سطح قصه شنگول و منگول در خانه پیاده کنند، «مومو» راه به جایی نمی‌برد:
  در را به روی غریبه باز نکنید؛
  شماره غریبه را مسدود کنید؛
  پیام غریبه را جواب ندهید.

  سخت است؟

 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.


 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

 پسم الله الرحمن الرحیم

پاوه، اسمی لطیف است که در آن خشن ترین قتل عام ها صورت گرفته است.

(شهید دکتر مصطفی چمران)

قتل عام فجیعی که روی جباران خون آشام تاریخ را سفید کرده است.

قتل عامی که 25 نفر از بهترین و خالص ترین پاسداران گمنام انقلاب اسلامی، در حالی که مجروح بودند و در بیمارستان پاوه بستری،‌در تاریخ 26 / 5 / 58 به وحشیانه ترین صورت به گلوله بسته شدند و اجساد آنها را نیروهای کثیف ضدانقلاب به خارج بیمارستان منتقل نموده، بعضی را سر بریدند و بعضی را با شکنجه و شنیع ترین اعمال به شهادت رساندند و بزرگترین لعنت ابدی را برای خود باقی گذاردند.

اینجا مدفن مقدس ابدان مطهر این شهداست که از شدت جراحات قابل انتقال به دامان خانواده‌هایشان نبوده است و در دامان پر مهر خانواده بزرگ امت مسلمان و مردم متدین و مبارز پاوه مدفون شده‌اند.

خداوند همه این شهدا را با صدیقین و صالحین و شهیدان اسلام محشور گرداند.


 *

بسم الله الرحمن الرحیم

از اطراف ایران گروه‌های مختلف ارتش و پاسداران و مردم غیرتمند تقاضا کرده‌اند که من دستور دهم به سوی پاوه رفته و غائله را ختم کنند. من از آنان تشکر می کنم و به دولت، ارتش و ژاندارمری اخطار می‌کنم اگر با توپ‌ها و تانک‌ها و قوای مجهز تا 24 ساعت دیگر حرکت به سوی پاوه نشود من همه را مسئول می‌دانم.

من به عنوان ریاست کل قوا به رئیس ستاد ارتش و ژاندارمری دستور می دهم که فورا با تجهیزات کامل عازم منطقه شوند و به تمام پادگانهای ارتش دستور می دهم که بی انتظار دستور دیگر و بدون فوت وقت با تمام تجهیزات به سوی پاوه حرکت کنند و به دولت دستور می دهم وسایل حرکت پاسداران را فورا فراهم کند. تا دستور ثانوی، من مسئول این کشتار وحشیانه را قوای نظامی می دانم و در صورتی که تخلف از این دستور نمایند با آنان عمل انقلابی می کنم. مکررا از منطقه اطلاع می دهند که دولت و ارتش کاری انجام نداده است. من اگر تا 24 ساعت دیگر عمل مثبت صورت نگیرد سران ارتش و ژاندارمری را مسئول می دانم.

 

والسلام

روح الله الموسوی الخمینی

26 / 5 / 1358

 

::در تهیه این تصاویر برادرانم هادی و امین متحمل زحماتی شدند که بدینوسیله از آنها تشکر می‌کنم::

گفتگوها (۱۱)

وای مردم وای بر فردایمان , کهکشانها گر روند از یادمان ...
 • سلمان عبداللهی
 • تو هم دلت خوشه ها، رفتی حال و حولتو کردی، رفیق هم پیدا کردی، البته مبارکه ها! ، حالا اومدی حال ما رو بگیری؟ پاوه اسمی است لطیف ... باشه. یک هیچ. یکی هم که حقوقشو ندادی میشه دو هیچ. حساب می کنیم حالا. یا علی
  یحتمل به زودی وبلاگ حمید و ملخ و رحیم و اینها آغاز به کار خواهد کرد. مبارک است ان شاء الله
  کاش می شد شعر را تفسیر کرد/واژه ها را با غزل تطهیر کرد//کاش می شد در رکاب عشق رفت/پا به پای شعر ناب عشق رفت//استخوان بر استخوان سائیده ایم/داغ لاله داغ لاله دیده ایم//یاد آن ایام شیرین یاد باد/عشق تنها مانده در غوغای باد....
  سلام.بالاخره کامپیوتر رو خریدیم.اونم دست به نقد.کلی عشق و صفا بود.همه بهمون احترام میذاشتند و کلی تحویلمان گرفتند.یکی از گرایش های بازرگانی مدیریت فروش است.بعد از خرید تصمیم گرفتم که هیچ وقت این گرایش رو دنبال نکنم.یادمون باشه یه وقتی با هم قرار بذاریم بشینیم چت کنیم و کالباس بخوریم. حکمت دوم هم اینکه آدم باید اول یاد بگیره بعد بخره. چون اینجوری میشه مثه من.در غیر اینصورت میشه مثه... خب بسه دیگه. یادت باشه بشینیم چت کنیم.فقط طوری باشه که بوی گندش در نیاید.راستی قضیه این «کد درون عکس» چیه؟
  حمید نمی خواد چیزی بنویسه.خدافص
  سلام خوش به حال شهدا...اللهم ارزقنا شهادت فی سبیلک...موفق باشید یاعلی
 • گروه فرهنگی قرانی راهیان نور
 • سلام ... خیلی خیلی قشنگ بود انشاالله موفق باشید
 • خرابه کوچه کربلا
 • سلام وو موفق باشید
 • مبینا مهدوی
 • هو المحبوب
  یاد بر و بچه های جنگ یادش بخیر
  انشاالله موفق و موید باشید علی علی
  بسم الله . پس برگشتی . خوب . در این فرصت نبودنت ، من هم مسافرتی رفتم و امروز برگشتم . و اما پاوه ... و ما ادرئک ما پاوه . چمران و کاطمی وشیرودی و کشوری ، شیرمردان حماسه آفرین جاوید پاوه . یادشان بخیر و راهشان پر رهرو باد . یادمان باشد که این کومله و دموکرات هنوز هم خود را دموکرات می دانند.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی