از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.


 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

۱.

آقای حریری از طرف آقای جلیلی از سوره برایمان نامه‌ای نوشتند که پیش از هر چیز دیگر مجددا ثابت کرد: «ما دیده می‌شویم»

بر خلاف توقع ما عمده‌ی حرفشان درباره‌ی مارمولک بود تا گل‌آقا. از تندروی ما در نظر دادن گلایه کرده بودند و از نفس کارمان، استقبال. ضمن تشکر از توجه ایشان معروض می داریم که هنوز پاسخ خاص و قابل توجهی درباره‌ی عدم پرداختن به گل‌آقا (ولو در حد یک خبر) از سوره دریافت نکرده‌ایم.

هر چند به نظر ایشان مارمولک فیلمی از کمال مصفای تبریزی است و چون کمال تبریزی نقشی در ادب و هنر انقلاب داشته و کارهای دیگری هم در کارنامه دارد باید به او فرصت داد تا به مارمولکش منصفانه‌تر نگاه کرد (والله ربط جملات این استدلال را به هم و به گل‌آقا نفهمیدم) اما آقای حریری تلویحا مسئله سابقه فعالیت و عمق کار فرهنگی گل‌آقا را در حد یک ساعت و نیم مضحکه روحانیت توسط یک کارگردان (حتی باسایقه‌ی) درجه دو پایین آورده و از پاسخ صریح و شفاف گریخته است. جبهه فرهنگی انقلاب (خودم را عرض می کنم) دوست دارد دلایل نشریه‌ی جبهه فرهنگی انقلاب (سوره را می‌فرمایم) را در مورد این مسئله به طور واضح و آشکار بداند. شاید هدایت شدیم.

۲.

پرسمان از جمله‌ی معدود نشریاتی است که با خواستگاهی از حوزه، تا این حد در میان قشر دانشجوی متدین و مسلمان تأثیرگزار بوده است. نشریات مشابهی همچون پگاه متأسفانه نتوانسته‌اند رابطه خود را با طیف وسیعی از بچه ‌حزب اللهی‌ها در دانشگاه برقرار کنند. از همین رو باید پرسمان را قدر دانست.

در آخرین شماره پرسمان (شهریور 83) ضمیمه‌ای هم ویژه‌ی ادبیات داستانی با عنوان فصل وصل منتشر شده است که واقعا ارزش خواندن دارد.

قبلا در مطلب چند روایت معتبر از مصطفی مستور کمی درباره محمدرضا کاتب بد گفته بودم. (نه درباره‌ی ‌خودش که درباره‌ی پستی اش) فکر می کنم نظر دوستان درباره‌ی او با خواندن داستان کوتاه مصیبت در فصل وصل عوض شود. هر چند که من او را از همان گنجشک و ماه دوست می‌داشته‌ام.

 ۳.

دیروز چندمین داستان سیستانم را خریدم. به جان هر که می پرستید شمایی که خودتان می‌توانید این کتاب را بخرید چرا آن را از دیگران هدیه می گیرید؟!!

 ۴.

مقامات مسئول با توقیف فیلم داستانی مستند فقر و فحشاء ساخته‌‌ی مسعود ده‌نمکی، آن را روانه بازار سیاه کرد. به نظرم بر همه‌ی بچه‌حزب اللهی های بالای بیست و یکی دو سال واجب است که این فیلم را در تنهایی ببینند. انقلابی‌گری‌تان گل نکند که یک وقت پخش عمومی برایش بگذارید! تأکید می‌کنم پخش این فیلم در جمع‌های خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی، به شدت مخرب است.

ظاهرا ما هنوز درباره نفس سینماتوغراف با خودمان به نتیجه نرسیده‌ایم.

حکایت «اسمش را نبر» شهر موشهاست که همه می‌دانند چیست و برای نترساندن بچه ها نیازی به بردن نامش نمی‌بینند.

گفتگوها (۲۳)

 • انسان جاودان
 • سلام سید صالح عزیز. عیدت مبارک.ذات سرمایه داری در همه جا مشترک است. چه عنوان لیبرالیسم را یدک بکشد و چه پشت ظواهر اسلامی پنهانش کنیم تفاوتی نمیکند.دوستی می گفت یکی از گرانترین شرابهای پاریس شراب میکده شیراز است و رویش عنوان شده  made in ir.iran.صاد را خواندم.هرچند تازه شروع کرده ای اما گمان نمی کنم به اندازه مرتضی و ما خواندنی شود.التماس دعا.
 • حامد کاربیست
 • سلام**بابا این دیگه چه قالبیه بس که بالا و پایینش عکس داره شونصد ساعت طول می کشه تا بالا بیاد***معنی این متنتون رو که نفهمیدم شاید........
 • حامد کاربیست
 • سلام***اولندش شما از کجا فهمیدید که بنده مشتری دائمی شما نیستم در ضمن من در ساعات مختلف نیز با آی اس ÷ی های مختلفی کانکت شدم ولی سرعت بالا آمدن بلاگ شما فرقی نکرده ***در ضمن بقیه ی وبلاگها سرعتشون بهتره تازه سرورشون هم مثل شما ÷رشیان بلاگه ***بزودی به شما می لینکیم
  آقا حامد شما کارت بیسته بیسته. ما سوات موات این چیزا رو نداریم. ولی خودمون ایراد چندانی توش نمی بینیم. اگه شما لطف کنید و یه راهنمایی کاربردی به ما و بقیه بکنین ممنون می شم.
 • خــــــادم المهدی
 • بــــــسم رب المهدی ............. ســــــلام و درود برشما سید بزرگو ار ...... اول مبعث رسول اکر م ص را به شما عزیز تبریک می گم...دو ما ...........و ب لاگتان   حر ف نداره ... ...... بی نهایت زیبا و مفید ........... خیلی استفاده کر دم ............. دست مر یزاد ............ ان شا ء الله در پناه خدا و در سا یه تو جهات حضر ت و لیعصر عج باشید ......یا علی و التماس دعا
  بسم الله . سید جان . از طریق برادر کلاش النظام با یک وبلاگ آشنا شدم که حرکتش را تا اینجا قبول دارم . خودم هم عضو شدم . یعنی الان درخواست عضویت فرستادم . شما هم زود بیاو ببین و عضویت ثبت کن. من تا اینجای کار این حرکت را قبول دارم .http://www.hezbollah14.persianblog.ir
  یا حق و التماس دعا.
  بسم الله . و این سید صالح عادت دارد من را مجذوب خود کند. صاد را قبول دارم و با دلم همخون بود و همخوان . صاد را دوست دارم . اما با مرتضی وما مقایسه اش نمی کنم که در دلم با هم دعوایشان نشود. صاد زیباست...بیشتر بگویم صدای مرتضی و ما در می آید. بابا تسلیم ... این عکس هم اعترافی دیگر است از زبان لیبرالیزم به پیشرو بودن معرفت الهی . حالا دیگر اعتراف می کنند که تراشیدن ریش تحریک بهمراه دارد. فردا چه اعتراف خواهند کرد ؟ منتظر باشیم ببینیم چه بلایی سرمان آورده یا همین امروز دست بر می داریم ؟ نمی دانم . در مورد مجید عزیز هم ، من با تقلید از جماعت کاراملی هیچ موافق نیستم . چه در انتخاب نام وبلاگ و سایت و چه در تقلید ایجاد نوعی وبلاگ گروهی. می توانستیم کار بهتری بکنیم . نمی دانم از دوستان معنوی چند نفر با مجید همراهند. فعلا یا علی. راستی ساقیا آمدن عید مبارک بادت .
  بسم الله . صالح جان زودی یک سر به اینجا بزن :jam-e-mastan.persianblog.ir
  یک کاری جدی . نمونه اش هم همانhezbollah14.persianblog.ir
  است.
  برادر گرامی
  سلام
  یادداشتتان را دیدم و چند گلایه اول اینکه برادر جان این نامه را شخص من و نه از طرف آقای جلیلی نوشتم که خواهشا اصلاح فرمایید. دوم اینکه تقاضا در مورد برخورد منصفانه به معنای مقایسه افراد نیست ونه حتی توجیه! و سوم اینکه یادداشتتان را به سردبیر نشان دادم این هم کاری که از دست من بر می آمد.
  موفق باشید
  یا حق
  سلام. ممنون از لطفت... ما همون مجیدیم آقا. همین. یا علی
  سلام.وبلاگ خوبی دارید.موفق باشید.صاد هم خیلی قشنگه یه جوری انگار حرفاش بیشتر از اینجا به دل می شینه.برای اونجا هم موفق باشید!در مورد نشریه موازی هم من نظرم کاملا بر عکس ابوذرِ.چه اشکالی داره که چند تا بچه مذهبی برای اصلاح روابط بین دختران و پسران جامعه تلاش کنند؟کارشون که به نظر من خیلی حساب شدس.هم علمی بحث می کنن و هم مطالب جالب توش می ذارن که اگه یکی از جوونایی که به نظر ما رفتارشون در مقابل جنس مخالفشون درست نیست اون و خوند،پس نزنه.امیدوارم اون ها هم موفق باشن.
  سرور گرامی جناب آقای حریری! عنوان ایمیلی که شما از آن برای ما نوشته بودید به نام وحید جلیلی بود. بنده که علم غیب ندارم. اولا! برخورد بنده با گل آقا منصفانه بوده است. شاید در مورد کمال تبریزی کمی تند رفتم. به هر حال ما و شما همدیگر را با هم کامل می کنیم ثانیا! ثالثا و رابعا و خامثا و آلفا(!) شما واقعا به ما لطف دارید. خداوند ما را مدیون و شرمنده زحمت کشان سوره نگرداند. یاعلیش
  یک دوست خوبی هم که لطف دارند و البته نشانی از خودشان به جا نگذاشتند کاش کمی راجع به کار علمی!! در موازی تحقیق می کردند. از مقالاتش که چنین بر نمی آید. کاش نشانی می گذاشتید لااقل. یاعلیش
  با سلام مجدد.منظور من از علمی مقالات دکتر رسول فرشادی و تا حدی بخش کتابخونه موازی است.
  یک دوست محترم! امیدوارم منظورتان مقاله سفیهانه‌ی روابط عاشقانه دختر و پسر نباشد! به تمام معنی کلمه احمقانه بود. آقای دکتر ظاهرا به اندازه یک جانور شناس هم خصائل جنس نر و ماده و تعریف زیبایی را نمی فهمند. علم هم فهمیدیم یعنی چه!
  هوالمحبوب با سلام وب لاگ حاج رضا با انتقادی به کمیته امداد امام که متولی خدمت به محرومین جامعه است به روز شد خوشحال می شوم ضمن مطالعه آن هرگونه انتقاد ونظری  در خصوص این مطلب دارید مرقوم فرمایید . متشکرم
  سلام...اینجا خیلی زیباست و در کنارش خیلی مطالب مفیدی دارد حتما به اینجا لینک خواهم داد البته با اجازه صاحبانش....فرارسیدن ماه شعبان و اعیاد شعبانیه و همچنین هفته دفاع مقدس بر شما مبارک....*اَللّهُمَ الرْزُقْنا توفیقَ الشَهادَة*
 • عشق به حسین علیه السلام ( خیبریان )
 • بسم رب الحسین علیه السلام . سلام آقا سید این ایام را تبریک عرض می کنم . التماس دعا .
 • خاکسار آستان علی
 • سلام علیکم. آقا اینجا یه خورده هم بگذره از اینجا یه خبر گذاری آبدار در می یاد. رمزی ننویسید تا ما که در جریان نیستیم هم بفهمیم چه خبره. وبلاگ بسیار وزینی است. خسته نباشید. یا علی
  ابوالفضل سپهر، شاعر جوان ادبیات انقلاب و پایداری، درگذشت.
  به گزارش خبرنگار «بازتاب»، سپهر، جانباز شیمیایی که در بیمارستان‌های تهران بر اثر ازکارافتادگی اعضای بدنش بستری و تحت درمان بود، صبح امروز در بیمارستان قلب تهران، پس از مدت‌ها تحمل درد و رنج ناشی از جراحات جنگی، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
  گفتنی است، از ابوالفضل سپهر، اشعار بسیاری به جای مانده که معروف‌ترین آنها مجموعه شهر «اتل متل ...» می‌باشد.
  روابط عمومی لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، ساعت 30/7 صبح روز دوشنبه، 30/6/83، پیکر این شاعر توانا از مقابل ستاد فرماندهی این لشکر تا بهشت زهرا(س)، تشییع خواهد شد.
  بسم الله . آسید صالح این را ببین ! دلت سوخت ، دعا کن . http://www.baztab.com/news/16225.php
  التماس دعا... التماس دعا... التماس دعا... التماس دعا... التماس دعا... التماس دعا...
 • حامد کاربیست
 • بروز کردم********معنی یا علیش یعنی چی

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی