از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

 • ۳ بهمن ۹۷

  #پویش_آرزوها
  امیدوارم در راستای تحقق اصل ۳۰ قانون اساسی، پشتیبانی آموزشی و هدایت تحصیلی «همه» دانش‌آموزان در فضای مجازی «رایگان» باشد.


  چهارسوق یازدهم در راه است.
  اگر برای ۵ سال آینده نظام آموزشی ایران آرزوهایی دارید به #پویش_آرزوها بپیوندید: ChaharSoogh.ir
  آرزوهای تک‌تک ما آینده را خواهند ساخت؛ ان‌شاءالله.

 • ۲۶ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش احمق» حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

  بسترسازانِ دولتی زیرساخت، توسعه‌دهندگان خصولتی پلتفرم را به خط کرده‌اند که با اسم رمز «محتوا» از «بازار» چند میلیونی کودک و نوجوان «پول» دربیاورند. این وسط هم مشارکت «بخش خصوصی» نقش «شکل کار» را بازی می‌کند.
  چه محتوایی تولید کنیم؟ محتوایی که بتواند در پلتفرم‌مان بنشیند و از زیرساخت بشود پولش را گرفت!
  الحمدلله این هم شد «استراتژی توسعه کسب و کار»

  کودک یعنی چه؟ نوجوانی چیست؟ تربیت کو؟ کدام نیاز؟ با چه استانداردی؟ ...


  «سیم‌کش احمق» کودک و نوجوان را «بازار» می‌بیند.
  «سیم‌کش احمق» نباشیم.

 • ۱۶ دی ۹۷

  علت لبخندهای الکی «معلم» و «مهندس» چیست؟

  مهندس می‌داند که معلم «بی‌چاره» است: نه کسب و کار پر رونقی دارد نه اهل و عیال خرسندی. در رتق و فتق امور محوله مانده و از تأمین رفاه و دلخوشی خانواده درمانده: پز عالی و جیب خالی.
  معلم هم می‌داند که مهندس «پیاده» است: نه تربیت را میشناسد و نه از محتوا چیزی می‌داند. سیم‌کش است و بساز و بنداز. پول یامفت زیرساخت در جیب راستش و ربح شبهه‌ناک خدمات ارزش افزوده در جیب چپش قلنبه شده. جوان است و سرش پر از باد سیاست است.

  چه اتحادی خطرناک‌تر از این؟ تفاهم‌نامه‌ی رند و مفلس!
  «مفلس» می‌داند که بازیچه‌ی شهوت سیاسی «رند» شده و دست گدایی‌ش، آبروی حرفه‌ای‌ش را برده؛ و «رند» می‌داند که «مفلس» به جیبش طمع دارد و عاشق چشم و ابرویش نیست و او را آدم حساب نمی‌کند.

  زمانه‌ی تلخی شده. در پس این صورتک‌های خندان، چه کینه‌ها مخفی شده.

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

با این هفته، سه هفته تا انتخابات مانده است و طبیعتاً اگر بخواهیم مانند بعض رفقای صرفاً عبادی و ظاهراً «یا صاحب‌الزمان» (با عرض معذرت) گوسپند نباشیم باید چیزکی هم در این مورد افاضه کنیم. لهذا علی‌رغم تمایل مشتریان گرامی این صفحه پیرو معرفی یا تبلیغ کاندیدایی خاص از این تریبون، کمی روش‌شناسانه به ردیابی اصولی کاندیدای اصلح خواهیم پرداخت.

برادر دوست‌داشتنی و مهربانم، ابوذر، جدولی را در وبلاگش ارائه کرده که هر چند منبع تولید آن ذکر نشده‌، اما ابتکاری جالب و کارآمد است.

در این جدول 43 معیار برای انتخاب کاندیدای اصلح مطابق با فرمایشات رهبری و نص صریح قانون اساسی ذیل 10 دسته‌بندی موضوعی و کلی ارائه شده است. این جدول به ما امکان می‌دهد تا با ارزیابی مطلق یا نسبی هر معیار با هر کاندیدا، به طور اصولی و به دور از اغراض و ... امتیاز هر کدام را محاسبه و مقایسه کنیم.

معیارهای ذکر شده در این جدول از این قرار است:

 

مدیر قوی

حسن سابقه

مدبّر

دارای پشتکار قوی

دلسوز مردم به خصوص طبقات محروم

مقتدر

تلاشگری بی‌وقفه

کارآمد

هوشمند

مصمّم

برنامه‌ریزی بر اساس عدالت‌خواهی

برچیدن فقر و فساد

توسعه‌ی صحیح با در نظر گرفتن همه‌ی اقشار ضعیف

با اخلاص

خدمت‌گزاری بی چشم‌داشت به مردم

کار برای خدا

قدرت طلب نبودن

مؤمن به ارزش‌ها

تعمیق باورهای دینی

عدالت در عمل برای مردم

تلاش برای رشد علمی و فکری

تازه نفس

فرد جدید

با کفایت

معتقد و پایبند به قانون اساسی

توانمند برای عینی کردن تلاش‌های گذشته در زندگی مردم

توانا در تحکیم پایه‌های برنامه چشم‌انداز بیست‌ساله

توانا برای برچیدن موانع و مشکلات موجود

کاهش فاصله طبقاتی

توان طرد افراد مفسد از دستگاه تصمیم‌گیر کشور

استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور

با نشاط

جوانی و طراوت

خوش خلقی و خوش‌رویی

پر حوصله

توانایی روحی و جسمی

دارای روح مردمی

صداقت با مردم

ساده‌زیستی

زندگی مردمی

مورد اعتماد مردم

صمیمی با مردم

مؤمن به مردم و نیروی مردمی

مؤمن به هدف‌های مردم

درک کننده مشکلات مردم

کارکردن برای مردم

اعتماد به مردم

عاشق خدمت به مردم

مؤمن به آرمان‌های انقلاب

توجه به دین و دنیای مردم

معتقد به جمعوری اسلامی

آزادی

مؤمن به استقلال کشور

 

مجموعاً 43 معیار، هر کدام حداکثر 10 امتیاز و در مجموع کاندیدای اصلح می‌تواند حداکثر 430 امتیاز کسب کند.

  

دو نکته‌ی مهم

اول: حتماً ستونی امتیازدهی کنید. یعنی یک ملاک را در نظر بگیرید و بعد به تمامی کاندیداها در آن معیار خاص امتیاز بدهید. در این جا می‌توانید صدق هر معیار با هر کاندیدا را از 0 تا 10 به طور مطلق مورد نظر بگیرید؛ و یا این که ذیل هر معیار، کاندیداها را به ترتیب حایز ملاک بودن مرتب و بهترین را 10 و بدترین را 0  و باقی را در این میان در نظر بگیرید. فقط توجه داشته باشید که در تمام جدول باید یکی از این دو رویه را اعمال کنید تا امتیازات نهایی، واقعی باشند.

دوم: در صورتی که فکر می‌کنید از نظر شما ملاک دیگری هم در انتخاب اصلح تأثیرگذار است، می‌توانید ستون‌هایی به انتهای جدول اضافه کنید.

 

ان‌شاءالله دوستان وبلاگ نویس و غیره، نتایج پر کردن جداول خود را با دلایل منطقی و شفاف به اطلاع سایر دوستان نیز برسانند تا در نظر و تصمیم هم سهیم باشیم.

 

جمله‌ی آخر در این زمینه هم از سخنان سوم خرداد 84 رهبری است:

«در انتخاب اصلح نباید دچار وسواس شد، بلکه باید با نیت خیر به هر کسی که پس از تحقیق و مشورت، برای انسان مشخص می‌شود رأی داد.»

گفتگوها (۱۰)

منم یه روز مثل شما بودم ... الان توبه کردم ...مسلمون شدم ... جمع کن این دکون بازار و ... یه روز از خودت خجالت میکشی ... آدم شما هارو میبینه از سید مرتضی هم بدش می آد ... سید مرتضی جهانی فکر میکرد  دوست من ... اگه الان زنده بود شما و دوستانت  حتما حسابشو می رسیدید ... باز هم به وبلاگت سر میزنم ... به هر حال سعادتمند باشی
بسم الله . گفتی دعا کنیم . اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین . اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا . یا رب اهدا بصراط المسقیم . اهدنا بما تحب وترضی.
حیف شد
سلام اول خیلی ممنون از این لیست دوما انگار دورشان  به نطلبیدن است ادم ازین راه دور بلیط بگیره همه کارارو بکنه بعد اقا نطلبه خیلیه..دعامون کنین مخصوصا اگه زودتر به زیارت رفتین حتی با دل... اللهم عجل لولیک الفرج بفدای مولای غریبمون یامولا علی ادرکنا بظهورالحجة
 • غلامرضا همدانی
 • عجب . که نطلبید که بطلبه . فکر کردی الکیه ؟ نه عزیز من . ولی محض خالی نبودن عریضه جمعه از طرف شما یه زیارت می رم ، دعا می کنم که بطلبه که دفعه بعدش با هم بریم . در ضمن این نوشته ات هم زیاد بود . حال نکردم بخونم . ضبطش می کنم تا بعد خدمتش برسم . فعلاً هم چون تا جمعه سرم شلوغه دعایی در کار نیست . یا حق
  هی کباب کن ما رو...
  سلام. اجمالاْ اینکه به نظر بنده احمدی نژاد از همه نمره بالاتری دارد.
  قبلا حرفمو زدم
 • غلامرضا همدانی
 • سلام . آقا جان ، جناب آقای احمدی نژاد با ۳۹۸ امتیاز اول ، قالیباف ۳۹۴ امتیاز دوم ، هاشمی رفسنجانی۳۸۸ امتیاز سوم . تقریباً همان دلایلی که در آرمانشهر نوشته شده ، دلایل بنده برای امتیاز احمدی نژاد است . یا علیش
  ببخشید ها اما دو چیز مهم را فراموش کردید . وفاق ملی مد نظر رهبر و عرصه های فرا مرزی . احمدی نژاد شما در وفاق ملی کم امتیاز و در عرصه خارجی فاقد امتیاز است.
  والسلام علی من اتبع الهدی

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی