از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۳ مهر ۰۱

  ▪️سالروز شهادت حضرت ابی‌محمد، حسن بن علی بن محمد، ابن‌الرضا (علیه و علی آبائه السلام) بر شما تسلیت باد.

  ♨️در سال‌های اخیر تلاش‌های پراکنده‌ای برای بصری کردن وقایع تاریخی مقدس، با هدف ملموس ساختن موضوعات کهن برای نسل جوان و نوجوان رخ داده است. این تلاش‌ها که در شکل سنتی به ترسیم شمایل معصومان یا پرده‌نگاری‌های عاشورایی محدود می‌شد، با خلاقیت هنرمندان معاصر برای عبور از احتیاطات شرعی، به قله‌هایی همچون آثار حسن روح‌الامین ختم شده که کیفیت آثار، حس و حال اجرا و زاویه دید و روایت خاص او از وقایع، در این سال‌ها بسیار بازتاب یافته است.

  ⚠️مثل هر کار تازه‌ای، در کنار فرصت‌های این تصویرسازی‌ها، باید مراقب آسیب‌های احتمالی آن هم باشیم. مثلاً جانشین‌سازی یک تصور واحد از صحنه‌ای تاریخی به‌جای توسعه درک‌های متعدد از آن واقعه نزد مخاطبان با سطوح معرفتی مختلف؛ یا بسنده کردن به زاویه و عمق دید هنرمند در شناخت آن صحنه یا واقعه تاریخی. همچنین اگر در این میان خطایی هم در تصور یا تصویر هنرمند رخ بدهد، بعداً به سختی می‌توان آن را از ذهن مخاطب پاک کرد.

  🎨برای نمونه نگاهی به آخرین نقاشی دیجیتال 🖌️هنرمند وارسته و نازک‌خیال حسن روح‌الامین بیندازیم که به مناسبت هشتم ربیع‌الاول، صحنه‌ی نماز حضرت حجت ابن الحسن (عج) بر پیکر پدرشان امام حسن عسکری (ع) را در این روز ترسیم کرده است. طبق نقل تاریخی امام مهدی (عج) که در این هنگام کودکی پنج ساله بودند، عموی خود، جعفر بن علی (که بعدها به جعفر کذاب معروف شد) از اقامه نماز بر پیکر پدر کنار زدند و خود برای ایشان نماز اقامه کردند.

  🔍با دقت به این نقاشی نگاه کنید. جعفر بن علی در این نقاشی چند ساله به تصویر کشیده شده است؟
  ❓۵۰؟ ۶۰؟ ۷۰؟!
  💡این در حالی است که می‌دانیم امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۶۰ ق. در ۲۸ سالگی به شهادت رسیده‌اند و جعفر اختلاف سنی جدی با ایشان نداشته و به احتمال قریب به یقین کوچکتر از امام بوده است.

  🤔در اینجا یک بی‌دقتی کوچک هنرمند نقاش، تصور مخاطب را از واقعیت تاریخی دگرگون می‌کند و فهم او را در این نقطه متوقف نگه می‌دارد. اینکه جعفر کذاب یک جوان بیست و چند ساله‌ی خام خیال و در سودای غصب زعامت شیعیان باشد فرق دارد با آن‌که او را پیرمردی مسن بدانیم که بر سنت عربی به عزای برادر ایستاده و در ظاهر میراث‌دار او بوده است.

  🚦فرایند «تصویری شدن» تاریخ مقدس، اگر از اساس قابل تردید نباشد، این قدر هست که باید با الزامات معرفتی فراوانی همراه شود تا رهزن نباشد.

  وَ لِلّٰهِ الْحَمْد

 • ۷ مرداد ۰۰

  نامه اعتراضی جمعی از شترداران و بازرگانان بغداد به جناب موسی بن جعفر، بزرگ طایفه علویان

  ای پسر پیغمبر خدا؛
  در میان بزرگان شهر بعد از انتشار شایعاتی درباره فرموده‌ی شما به جناب «صفوان بن مهران» آشوب و تشویشی در گرفته است.
  چنین روایت کرده‌اند که حضرتتان از مراوده اقتصادی جناب صفوان با خلیفه بزرگ و کدخدای مشرق زمین، جناب هارون الرشید ناخرسندید.
  آیا بغیر این است که زنده نگه داشتن دین جد شما به آباد بودن مملکت اسلامی و پایداری مناسک و شعائر الهی میسر است؟
  آیا در این دوران طلایی حکومت بنی‌عباس که از چین و هند تا دروازه‌های بیزانس تحت سلطه‌ی خلافت اسلامی قرار دارد، حرکت یکتا امپراطور مقتدر مسلمانان به قصد انجام اعمال حج، چیزی بجز مجد و عظمت اسلام را نوید می‌دهد؟
  آیا به این فکر کرده‌اید که اگر عملی خداپسندانه مثل «کمک به یک مسلمان برای انجام حج» را تعبیر به «مشارکت در بقای ظالم» بفرمایید، آن وقت تکلیف این همه تاجر و بازرگان و کاسب خرده‌پا که هر روز امیدوار به مراوده تجاری با دستگاه ثروتمند و باشکوه خلافت هستند چه می‌شود؟ آیا شما جواب زن و بچه‌های مظلوم آن‌ها را می‌دهید اگر با امتناع از داد و ستد با دربار شب‌ها سر گرسنه بر بالین بگذارند؟
  شما که پسر پیغمبر و محترم در میان مردمان هستید آیا نترسیدید که اگر جناب صفوان، که از شترداران خوش‌نام و مشهور هستند، از همکاری با خلیفه امتناع کنند چه بر سرشان می‌آید؟
  از حضرتتان انتظار زمان‌شناسی بیشتری داشتیم تا در این ایام که سپاهیان اسلام در مرزهای روم با کفار در حال مبارزه هستند، چنین تزلزلی در پشت جبهه‌ها ایجاد نفرمایید.
  در هر صورت صنف شترداران و بازرگانان بغداد که جمع کثیری از مردم و کسبه محترم را نمایندگی می‌کند از عمل به این توصیه جنابعالی معذور است و امیدواریم که بدبینی به خلیفه بزرگ را کنار بگذارید و اتحاد مسلمانان را خدشه دار نفرمایید.

  والسلام
  مردادماه۱۴۰۰

  پ.ن:
  داستان مشهور «صفوان جمال»

 • ۱۱ فروردين ۰۰

  متأسفانه در جدل غیرخردمندانه و کاملاً سیاسی این روزها، وظیفه مستقیم دولت در آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای نادیده انگاشته می‌شود.
  هر چند که این نکته قابل تأیید است که آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای حتما باید هسته خانواده را هدف قرار بدهد؛ اما برای اعمال صحیح تربیت رسانه‌ای، خانواده به سه چیز نیاز دارد: آموزش، ابزار و پشتیبانی؛ که هر سه هم موکول به اراده‌ی جدی دولت است.

  دولت جمهوری اسلامی چه وظایفی در تربیت رسانه‌ای دارد؟

  الف) آموزش: شامل طیف گسترده‌ای از آموزش‌ها از سطح دانش تا بینش و گرایش و کنش
  ب) ابزار: مثل اینترنت سما، درگاه‌های ویژه کودک و نوجوان، سامانه‌های هدایت مصرف رسانه و ...
  ج) پشتیبانی: مقررات‌گذاری به نفع تربیت (مثل همان ماجرای اینترنت شبانه و ...)

  البته با فرض زندگی در دوران طاغوت،‌ و بدون محقق شدن هیچ یک از موارد سه گانه بالا، هرگز مسئولیت تربیت از گرده خانواده رفع نمی‌شود. فقط ما به ازای ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان، بر شدت درجه آتش جهنم بر طاغوت و طاغوتیان افزوده خواهد شد!

 • ۲۸ مهر ۹۹

  از «مومو» خوشم آمد.
  حربه‌ی مفید و مؤثری برای ترساندن بچه‌ها و خانواده‌ها از واتساپ! مثل همان «لولو» که مادربزرگ‌ها ما را از آن می‌ترساندند که سراغ خوراکی‌های ته انباری نرویم!

  مقابله با آن هم ساده است. اگر خانواده‌ها آموزه‌های تربیتی را در سطح قصه شنگول و منگول در خانه پیاده کنند، «مومو» راه به جایی نمی‌برد:
  در را به روی غریبه باز نکنید؛
  شماره غریبه را مسدود کنید؛
  پیام غریبه را جواب ندهید.

  سخت است؟

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

با این هفته، سه هفته تا انتخابات مانده است و طبیعتاً اگر بخواهیم مانند بعض رفقای صرفاً عبادی و ظاهراً «یا صاحب‌الزمان» (با عرض معذرت) گوسپند نباشیم باید چیزکی هم در این مورد افاضه کنیم. لهذا علی‌رغم تمایل مشتریان گرامی این صفحه پیرو معرفی یا تبلیغ کاندیدایی خاص از این تریبون، کمی روش‌شناسانه به ردیابی اصولی کاندیدای اصلح خواهیم پرداخت.

برادر دوست‌داشتنی و مهربانم، ابوذر، جدولی را در وبلاگش ارائه کرده که هر چند منبع تولید آن ذکر نشده‌، اما ابتکاری جالب و کارآمد است.

در این جدول 43 معیار برای انتخاب کاندیدای اصلح مطابق با فرمایشات رهبری و نص صریح قانون اساسی ذیل 10 دسته‌بندی موضوعی و کلی ارائه شده است. این جدول به ما امکان می‌دهد تا با ارزیابی مطلق یا نسبی هر معیار با هر کاندیدا، به طور اصولی و به دور از اغراض و ... امتیاز هر کدام را محاسبه و مقایسه کنیم.

معیارهای ذکر شده در این جدول از این قرار است:

 

مدیر قوی

حسن سابقه

مدبّر

دارای پشتکار قوی

دلسوز مردم به خصوص طبقات محروم

مقتدر

تلاشگری بی‌وقفه

کارآمد

هوشمند

مصمّم

برنامه‌ریزی بر اساس عدالت‌خواهی

برچیدن فقر و فساد

توسعه‌ی صحیح با در نظر گرفتن همه‌ی اقشار ضعیف

با اخلاص

خدمت‌گزاری بی چشم‌داشت به مردم

کار برای خدا

قدرت طلب نبودن

مؤمن به ارزش‌ها

تعمیق باورهای دینی

عدالت در عمل برای مردم

تلاش برای رشد علمی و فکری

تازه نفس

فرد جدید

با کفایت

معتقد و پایبند به قانون اساسی

توانمند برای عینی کردن تلاش‌های گذشته در زندگی مردم

توانا در تحکیم پایه‌های برنامه چشم‌انداز بیست‌ساله

توانا برای برچیدن موانع و مشکلات موجود

کاهش فاصله طبقاتی

توان طرد افراد مفسد از دستگاه تصمیم‌گیر کشور

استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور

با نشاط

جوانی و طراوت

خوش خلقی و خوش‌رویی

پر حوصله

توانایی روحی و جسمی

دارای روح مردمی

صداقت با مردم

ساده‌زیستی

زندگی مردمی

مورد اعتماد مردم

صمیمی با مردم

مؤمن به مردم و نیروی مردمی

مؤمن به هدف‌های مردم

درک کننده مشکلات مردم

کارکردن برای مردم

اعتماد به مردم

عاشق خدمت به مردم

مؤمن به آرمان‌های انقلاب

توجه به دین و دنیای مردم

معتقد به جمعوری اسلامی

آزادی

مؤمن به استقلال کشور

 

مجموعاً 43 معیار، هر کدام حداکثر 10 امتیاز و در مجموع کاندیدای اصلح می‌تواند حداکثر 430 امتیاز کسب کند.

  

دو نکته‌ی مهم

اول: حتماً ستونی امتیازدهی کنید. یعنی یک ملاک را در نظر بگیرید و بعد به تمامی کاندیداها در آن معیار خاص امتیاز بدهید. در این جا می‌توانید صدق هر معیار با هر کاندیدا را از 0 تا 10 به طور مطلق مورد نظر بگیرید؛ و یا این که ذیل هر معیار، کاندیداها را به ترتیب حایز ملاک بودن مرتب و بهترین را 10 و بدترین را 0  و باقی را در این میان در نظر بگیرید. فقط توجه داشته باشید که در تمام جدول باید یکی از این دو رویه را اعمال کنید تا امتیازات نهایی، واقعی باشند.

دوم: در صورتی که فکر می‌کنید از نظر شما ملاک دیگری هم در انتخاب اصلح تأثیرگذار است، می‌توانید ستون‌هایی به انتهای جدول اضافه کنید.

 

ان‌شاءالله دوستان وبلاگ نویس و غیره، نتایج پر کردن جداول خود را با دلایل منطقی و شفاف به اطلاع سایر دوستان نیز برسانند تا در نظر و تصمیم هم سهیم باشیم.

 

جمله‌ی آخر در این زمینه هم از سخنان سوم خرداد 84 رهبری است:

«در انتخاب اصلح نباید دچار وسواس شد، بلکه باید با نیت خیر به هر کسی که پس از تحقیق و مشورت، برای انسان مشخص می‌شود رأی داد.»

گفتگوها (۱۰)

منم یه روز مثل شما بودم ... الان توبه کردم ...مسلمون شدم ... جمع کن این دکون بازار و ... یه روز از خودت خجالت میکشی ... آدم شما هارو میبینه از سید مرتضی هم بدش می آد ... سید مرتضی جهانی فکر میکرد  دوست من ... اگه الان زنده بود شما و دوستانت  حتما حسابشو می رسیدید ... باز هم به وبلاگت سر میزنم ... به هر حال سعادتمند باشی
بسم الله . گفتی دعا کنیم . اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین . اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا . یا رب اهدا بصراط المسقیم . اهدنا بما تحب وترضی.
حیف شد
سلام اول خیلی ممنون از این لیست دوما انگار دورشان  به نطلبیدن است ادم ازین راه دور بلیط بگیره همه کارارو بکنه بعد اقا نطلبه خیلیه..دعامون کنین مخصوصا اگه زودتر به زیارت رفتین حتی با دل... اللهم عجل لولیک الفرج بفدای مولای غریبمون یامولا علی ادرکنا بظهورالحجة
 • غلامرضا همدانی
 • عجب . که نطلبید که بطلبه . فکر کردی الکیه ؟ نه عزیز من . ولی محض خالی نبودن عریضه جمعه از طرف شما یه زیارت می رم ، دعا می کنم که بطلبه که دفعه بعدش با هم بریم . در ضمن این نوشته ات هم زیاد بود . حال نکردم بخونم . ضبطش می کنم تا بعد خدمتش برسم . فعلاً هم چون تا جمعه سرم شلوغه دعایی در کار نیست . یا حق
  هی کباب کن ما رو...
  سلام. اجمالاْ اینکه به نظر بنده احمدی نژاد از همه نمره بالاتری دارد.
  قبلا حرفمو زدم
 • غلامرضا همدانی
 • سلام . آقا جان ، جناب آقای احمدی نژاد با ۳۹۸ امتیاز اول ، قالیباف ۳۹۴ امتیاز دوم ، هاشمی رفسنجانی۳۸۸ امتیاز سوم . تقریباً همان دلایلی که در آرمانشهر نوشته شده ، دلایل بنده برای امتیاز احمدی نژاد است . یا علیش
  ببخشید ها اما دو چیز مهم را فراموش کردید . وفاق ملی مد نظر رهبر و عرصه های فرا مرزی . احمدی نژاد شما در وفاق ملی کم امتیاز و در عرصه خارجی فاقد امتیاز است.
  والسلام علی من اتبع الهدی

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی