از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.


 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

ما خیلی حرف داریم

ما مسلمانها خیلی حرفها داریم که به یکدیگر بگوییم و آنها را میان خود به مطالعه و بررسی بگذاریم...

امروز دنیای اسلام و امت اسلامی با مصائب بزرگی مواجه است. درست است که بسیاری از این مصائب از درون دل خود ما مسلمانها برخاسته است؛ ما کوتاهی و تنبلی کردیم و با خودخواهی‏ها و دنیاطلبی‏های خودمان راه امت اسلامی به‏سوی قله‏ی تکامل انسانی را نپیمودیم، که باید برگردیم؛ باید حرکت کنیم؛ باید توبه کنیم؛ اما شکی نیست که در دوران‌های اخیر تاریخ، بخش بسیار مهمی از این عقب‏ماندگی‏ها، مصیبت‏ها و مشکلات نیز ناشی از نظم باطل جهانی امروز و دیروز است. نظام جهانی، نظام اقتدارگرایی است؛ نظام تکیه‏ی بر زور است؛ نظام زندگی انسان نیست؛ نظام زندگی جنگلی است.

 

نگاه کنید!

به وضع دنیای اسلام نگاه کنید! ما سالها مسأله‏ی فلسطین را به‏عنوان زخم عمیق پیکر اسلامی همواره به یاد خودمان می‏آوردیم، امروز عراق هم اضافه شده است! بینید که قدرتمندان با تکیه‏ی به زور چه می‏کنند. همه‏ی حرفهای غیرمنطقی و غلط را با اتکاء به زور و با اتکاء به منطق سلاح و قدرت سیاسی و پولی به شکل حرف قابل دفاع و منطقی در دنیا مطرح و عمل می‏کنند. جرائمی را که در عرف همه‏ی ملتهای جهان جنایت و جرم است، علنی انجام می‏دهند و گاهی برای ظاهرسازی نامی هم روی آن می‏گذارند، در حالی‏که می‏دانند کسی آن را قبول نمی‏کند؛ اما گاهی حتّی اسم و نقابی هم روی آن نمی‏گذارند. دولت غاصب صهیونیست صریحاً اعلام می‏کند که من زبدگان فلسطینی را ترور می‏کنم و دولت امریکا هم رسماً و علناً از او حمایت می‏کند! این وضع نظام امروز جهانی است.

...پیداست که به حقوق انسانها و به حق مردم برای تعیین حکومت هیچ اعتنایی ندارند و برای آن هیچ ارزشی قائل نیستند؛ خودشان نصب می‏کنند، خودشان حاکم معین می‏کنند، خودشان قانون می‏گذرانند و خودشان متخلف از قانون را بدون هیچگونه محاکمه‏یی مجازات می‏کنند؛ آن‏هم مجازات کشتار. ببینید در عراق چه می‏گذرد! این وضع امروز امت اسلامی است.

 

ما می‌توانیم

...آیا امت اسلامی در مقابل این دست‏اندازی قدرتمندانه نمی‏تواند از خود دفاع کند؟ جواب این است که چرا، ما می‏توانیم دفاع کنیم؛ ما ابزارهای زیادی را برای دفاع از حق و موجودیت خود در اختیار داریم. ما جمعیت بزرگی هستیم؛ ما ثروت عظیمی داریم؛ ما انسانهای برجسته و سرمایه‏ی معنوی‌ای داریم که به مردم ما قدرت ایستادگی در مقابل زورگویان را می‏دهد؛ ما فرهنگ و تمدن باسابقه‏یی داریم که در دنیا کم‏نظیر است؛ ما خیلی امکانات داریم، بنابراین بالقوه می‏توانیم دفاع کنیم.

 

چرا دفاع نمی‌کنیم؟

اما چرا دفاع نمی‏کنیم؟! چرا عملاً در میدان، کاری از ما برنمی‏آید؟ چون با هم متحد و یکی نیستیم؛ چون به بهانه‏های گوناگون ما را از هم جدا کرده‏اند. لشگر منظمِ عظیم و مجهزی به نام امت اسلامی را به گروه‏هایی که همّ و غمّشان مقابله و مبارزه‏ی با هم و ترسیدن از هم و تعرض به هم و پنجه‏زدن به صورت یکدیگر است، تقسیم کرده‏اند. در این شرایط، معلوم است که این لشگر کارآیی نخواهد داشت.

امروز وقت آن رسیده است که دنیای اسلام بازنگری کند؛ بر روی مسأله‏ی وحدت به جِد فکر کند. امروز تهدید امریکا در این منطقه متوجه یک کشور و دو کشور نیست؛ متوجه همه است.

 

عاقلانه‌ترین راه

...عاقلانه‏ترین راه این است که همه به فکر بیفتند و دستها را در دست هم بگذارند.

 

دشمن بی‌کار نمی‌ماند

... البته دشمن هم بیکار نمی‏ماند و از ابزارهای قدیمی تفرقه‏انگیز استفاده می‏کند؛ از قومیتها، مذهب و طایفه‏گری استفاده می‏کند و موضوعاتی را که اسلام تأکید کرده که عمده نشوند، آنها را عمده می‏کند. اسلام تأکید کرده است که قومیتها، ملاک تشخص و هویت نیستند؛ «انّ اکرمکم عنداللَّه اتقاکم» اسلام تأکید کرده است که برادران مسلمان باید با هم برادرانه رفتار کنند؛ نگفته است برادرانی که سنی‏اند یا شیعه‏اند یا فلان مذهب دیگر را دارند، بلکه گفته است که مسلمانان «انّما المؤمنون اخوة» هستند. هر کسی به این کتاب و به این قرآن و به این دین و به این قبله اعتقاد دارد، مؤمن است؛ اینها با هم برادرند؛ اسلام این را به ما گفته است. اما ما خنجرها را پشت سر مخفی می‏کنیم برای زدن به سینه‏ی برادران!

 

ما باید جوابش را بدهیم

... کدام منطق است که در مقابل این مسائل بتواند مقاومت کند، تا اختلاف ایجاد شود؟ وحدت بر همه‏ی ضرورتها و اولویتها ترجیح دارد و از آنها اولی‏تر و مقدمتر است. چرا ضرورت اتحاد بین مسلمانان را نمی‏فهمیم؟! بار سنگینی بر دوش ماست و این برهه، برهه‏ی حساسی است. اگر دشمنان بتوانند با اِعمال قدرت این منطقه را تصرف کنند، دنیای اسلام باز هم مثل دوران استعمار، صد سال دیگر عقب خواهد افتاد و صد سال دیگر فاصله‏ی امت اسلامی با دنیای مدرن و صنعتی بیشتر خواهد شد. ما باید جوابش را بدهیم؛ امروز ما مسؤول هستیم؛ امروز دولتها، نخبگان، زبدگان، رجال فرهنگی و دینی مسؤولند؛ همه‏ی ما در مقابل وحدت دنیای اسلام مسؤولیم.

 

خواب غفلت

از خداوند متعال می‏خواهیم که به برکت روح مطهر خاتم‏الانبیاء و مجاهدات این شخصیت بی‏نظیر بشری...همه‏ی ما را از خواب غفلت بیدار کند؛ ما را به راه راست هدایت کند؛ به آنچه که وظیفه‏ی ماست، ما را هم آگاه و هم توانا کند و ان‏شاءاللَّه شر دشمنان امت اسلام را به خودشان برگرداند.

 

گزیده‌ای از سخنان رهبری

در دیدار شرکت کنندگان در اجلاس وحدت

اردیبهشت 83

گفتگوها (۱۴)

وقتی فراموش کرده باشیم اهداف اصیل مشترک را، و وقتی به فکر رسیدن به پیشرفتی باشیم که غرب به ما دیکته می‌کند، پیشرفتی که تنها منافع را می‌بیند (نه حتی از نوع ملی‌اش، بلکه فردی فردی)، دیگر حتی اگر متحد هم شویم، شکننده خواهد بود. کافی است ذره‌ای منافعمان با تهدید مواجه شود.
اصولی هست، که تا برپا نشوند، هیچ کاری درست پیش نخواهد رفت. مهم‌ترین آن، بازیافتن مسیر صحیح تمدن اسلامی است. با همین بار کج، هرگز به هیچ منزلی نمی‌رسیم، چه کربلا باشد، چه فلسطین باشد، چه دنیا.
 • محمد سرشار
 • سید مسعود شجاعی طباطبایی متولد 1342 است. او قبل از گرفتن دیپلم بسیجی بوده و خیلی از دوران جوانی اش را با بچه های روایت فتح در جبهه گذرانده. اما فقط تفنگ و آر پی جی یا دوربین فیلم برداری دستش نمی گرفته. جاهایی هم بوده اند که با قلم و رنگ به جنگ صدام رفته است: با کاریکاتور!
  شجاعی طباطبایی یک جورهایی شاخص ترین چهره کاریکاتور ایران است: یک پدر جوان!
  او 13 سال سردبیر نشریه تخصصی «کیهان کاریکاتور» بوده و حالا چند سال است که مدیر «خانه کاریکاتور» شده. کاریکاتوریستها آنقدر قبولش دارند که دبیری هفتمین دو سالانه بین المللی کاریکاتور تهران را برعهده اش گذاشته اند. اینها در کنار سبک خاص او در کشیدن کاریکاتورهاست.
  شجاعی طباطبایی خیلی محجوب است، مودب است و هروقت که ببینی اش، با ذوق و شوق، آخرین کارش را نشانت می دهد.
  || سایت تردید راهی به دانایی با مطلب «کاریکاتورهایی زیر تیر و ترکش» به روز شد.
  یا علی گفتیم و عشق آغاز شد
  یاعلی
  سلام. واقعاْ هم در غفلتیم. نمونه آن هم برخورد سردی است که بچه حزب اللهی ها در قبال پیروزی بزرگ رزمندگان فلسطینی در نوار غزه داشته اند. این پیروزی را به شما تبریک می گویم.
  وبلاگتون خیلی با حال بود ما که حال کردیم
  سری هم به ما بزنید
 • غلامرضا همدانی
 • آره . این سماوات جان راست میگه . یکی بزن بیخ گوش حاج حسین سرحال بیاد . سلام ما رو هم بهش برسون . یا حق ( راستی حاجی سری از ما نمی زنی . بابا دلمون می گیره توی این وبلاگشهر بی انتها . یه سلامی یه علیکی . کرشمه یار ما را بس است . تنهامون نذار حاجی . بازم یا حق )
 • محمد مهدی سموات
 • سلام! حیف که کتاب را داده ام به کسی و او هم خریت نکرده وپس نیاورده است اما مضمونش این بود:
  " در هر درجه که کسی بکوش و اخلاصت را زیادت کن وبکوش تا دلت را از وسواس شیطان و اوهام نفس برهانی یقین داشته باش که فتح بابی خواهد شد  برایت ان شاءالله!"( حضرت امام روحی فداه)
  سید!این را بنویس کف دستت و اگر حاج حسین را دیدی چنان محکم بگذارش بیخ گوش حاجی که عاشقیت بل همه چیز یادش بیاید!
  ما را از احوالش بی خبر نگذار!
  با احترام- یاعلی!
 • محمد مهدی سموات
 • سلام!
  اشتب داشت ببخشید : در هر درجه که هستی درسته!
  با احترام - یاعلی!
  سلام. عیدتون مبارک ... و با باز هم از گفتگو دم می زنیم ... یا علی
  بسم الله
  سلام
  زیاد بود تو نت پد پرینت گرفتم ... خواندم ...
  در ضمن به آن آدم های دو در بگویید یک دفعه یک جماعت را دودر نکنید ... تا دیگر برای کار های بزرگ دنبالتان نیایند ... از ثواب بی نصیب بمانید ... خاله ام شدید شاکیست اسرایی ها!!
  در ضمن حاجی نظر می گذاری یک گیری هم به نوشته بده ...
  در ضمن در حال آویزه ی گوش هستم
  والسلام سید
  بسم الله . بنام توبه دهنده . می دانی که نظرم را برایت فرستاده ام . اما چند حاشیه : من فکر می کنم بروز شدن وبلاگ مرتضی وما بیشتر یک حادثه باشد تا موضوعی عادی. چون وقتی که در وضعیت نه جنگ و نه صلح ! این وبلاگ به زور بالا می آید ، بروی و از شهرستان محل ماموریتت که در یک نقطه کور ! واقع شده با اف ایکس تهران بخواهی دیال آپ به یک آی . اس . پی در تهران کانکت شوی ، بعد هم ته مانده اکانتی را که برای باز شدن مرتضی و ما کنار گذاشته بودی بسوزانی وآخرش هم همان قبلی ها ، باید مثل من به حادثه ای بودن بروز رسانی این وبلاگ معتقد شوی. (میروم شهرستان ماموریت اما معرفت مرتضا و ما خوانی ام از سرم نمی پرد. نظرم را هم که هرجور شده می فرستم . آیا پرغلط بود آنچه...؟ ) یا حق
  دوست عزیز سلام برای دفاع از شرف و حیثیت مسلمانی خود و برای اهلام حمایت از محاکمه هرزه نگاران اینترنتی که دین اعتقادات و انقلاب ما را مورد هجمه قرار داده اند به وبلاگ آنتی منافق بیایید و نامه تهیه شده را امضا کنید.در صورت تمایل برای اشاعه این امر می توانید لوگوی تهیه شده را در وبلاگ خود قرار دهید.با تشکر.
 • خبرنگار سیاسی
 • یک خبر مهم در مورد 4دیپلمات در مورد 4دیپلمات در وبلاگ آدم‏ربایی
  با سلام امیدوارم بتوانم با ارتباط بیشتر با دوستان وآشنایی کامل در این جبه همیار خوبی برای هم باشیم.لطفا نظر خود را به مطالب موجود در وبلاگها بدهبد
  ممنون یا علی مدد.
  واز مطالب موجود استفاده کامل را خواهم برد.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی