از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.


 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

توضیح: این نوشتار را در نوبت اول بعنوان مقدمه و مؤخره ای بر بخش ویژه یک نشریه دانشجویی با موضوع «بررسی پدیده باربی و تفاوتهای آن با دارا و سارا» نوشته بودم. تصمیم گرفتم قسمتهایی از متن اصلی را با اندکی تغییر و اصلاح برایتان بنویسم:


جنگ عروسک ها

 آیا تا به حال فکر کرده ای که خواهر و برادر کوچک من و تو را، دانش آموز و دانشجوی سالهای دیگر این کشور را، چه کسی تربیت می کند؟ مادران مهربان؟ هیئت دولت؟ تلویزیون؟ عروسکها؟ جامعه؟ همه با هم؟

بقیه بچه های زمین را چطور؟ کسی به فکر آنها هست؟ آیا آنها هم پدر و مادر مهربان یا هیئت دولت دلسوز دارند؟ آیا شیاطین مجسم خاکی برای تسخیر زمین و مسخ آدمهای آینده، نقشه ای نریخته اند؟ از شیطان بزرگ که واقعا بعید است.

یعنی می توان به فکر اصلاح جامعه بود و به فکر تربیت کودکان نه؟ من و تویی که شغلمان دانستن و فهمیدن است چقدر تاکنون دغدغه تربیت نسل دیگر را داشته ایم؟ این هیاهوهای بر سر هیچ و پوچ، اصلا مجال اندیشیدن به موضوعاتی مهم تر- مهم تر از غم نان چهار تا زندانی سیاسی و یک مشت نویسنده بی شرم هتاک- را باقی می گذارد؟

می خواهیم منصف باشیم. ببینیم چه کرده اند و چه کرده ایم. یک سوزن به خودمان و یک جوالدوز به دیگری! اما در این مختصر نه بنای کوبیدن مشت محکم بر دهان استکبار جهانی را داریم و نه وکیل وصی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستیم. بنایمان بر طرح مبحث است و نتیجه گیری منصفانه را بر عهده خواننده فهیم و نکته سنج می گذاریم...

[در اینجا نقل اصل مقاله -به قلم نویسنده ای دیگر- را به استقبال عزیزان منوط می کنم و تنها بخش پایانی آن تحت عنوان «جنگ عروسکها» را می آورم]

آیا به راستی جنگ عروسکها توهم توطته است و یا اینکه...؟

ما هم شنیده بودیم. اما خدا وکیلی تا خودمان با همین دو چشم مبارک زیارتش نکرده بودیم باورمان نمی شد اینقدر زشت باشد!

شیمل را می گویم. یک بار دکتر عباسی در سخنرانی اش گفته بود که اسرائیل چنین موجودی خلق کرده. اما ما هم فقط شنیده بودیم.

 راستش در هنگام جمع آوری مطالب این شماره از نشریه در مورد عروسک، مجبور شدیم سری هم به سایتهای معروف فروش عروسک و اسباب بازی کودکان بزنیم و سیری در عالم «باربی» بکنیم . همانجا به یاد این مطلب افتادیم و بلافاصله «اسراییل+ عروسک» را جستجو کردیم و به یک سایت خیریه یهودیهای اسراییل رسیدیم که اجناس مختلفی را برای کمک به کودکان نیازمند! و سربازان بی دفاع!! اسراییلی به حراج گذاشته بود. در بین این اجناس به دو عروسک شیمل و ریوکاله برخوردیم که دو عروسک مذهبی یهودی هستند و قیمت هر کدام از آنها به گفته سایت 205005000 ریال است. طبق اطلاعات کسب شده شیمل عروسکی است که اسراییل در مقابل تهاجم فرهنگی عروسک دارا و سارا طراحی و تولید کرده است! عروسکی با ته چهره نژاد اسراییل و با هیبت و لباس مذهبی. ریوکاله نیز عروسک آوازه خوانی است که دو سرود مذهبی Adon Olam و Hamalach Hagoel را برای کودکان یهودی زمزمه می کند و همواره به همراه محبوب اسطوره ای خود شیمل است.حالا تازه تازه داشت برایمان جا می افتاد که جنگ عروسکها یعنی چه؟


جنگ عروسک هاجنگ عروسک ها

فکرش را بکنید یک نهاد فرهنگی در یک کشوری تصمیم بگیرد برای بچه های همان کشور و سرزمین عروسک درست کند. عروسکی با لباسهای همان اقلیم و سرزمین که شبیه خود بچه ها باشد. بعد هنوز این طرح در مرحله تحقیقات و برآورد هزینه و ... باشد که روی تمام سایتهای خبری دنیا پر شود از نظرات و تحلیل های کارشناسان مختلف اجتماعی- سیاسی داخلی و خارجی: آیا دارا ریشو خواهد بود؟!! آیا سارا با چادر می آید؟!! رقیب ایرانی باربی به بازار آمد! غریبه های ایرانی! و ... شما بودید چه فکری می کردید؟ مگر چه اتفاق غیر منتظره ای رخ داده که صدای همه درآمده است؟ یعنی ساخت عروسک این قدر مهم است؟ ناخودآگاه به یاد این جمله حضرت آقا افتادم که فرمودند:

 «هر جا که دیدید صدای دشمن درآمد، بدانید که درست عمل کرده اید.»

سالهای سال بخش نامحسوس و فوق العاده ای از تربیت کودکان این سرزمین بر عهده باربی ها و کن و سندی و... بوده است و هیچکس به فکر اعتراض و نقد و نظر نبود. اما همین که یک عده برای مشکلی که وجود دارد، راهکار و راه حل ارائه می کنند، مغرضین که گویی موقعیت و منافع شخصی خود را در خطر می بینند، دایه دلسوزتر از مادر می شوند و مسئولین امر را از تبعات و مشکلات و نقصها و کمبودها می ترسانند. به جای اینکه مشوق باشند و ایرادات را در جهت رفع و بهبود طرح گوشزد کنند یکطرفه به قاضی می روند و سعی در متوقف ساختن پروژه دارند.

ما اسم این را جنگ عروسکها گذاشتیم. هر چند که مسئولین کانون پرورش خود را از آن مبرا می دارند، اما در هر صورت این نبردی است که ما آغاز کرده ایم و در اولین قدم دشمن وادار به عقب نشینی و مقابله به مثل شده است.


جنگ عروسک ها

دارا و سارا شاید سالها از امپراطوری عظیم و جهانگیر باربی عقب تر باشند اما این مسیر، مسیر درستی است که به کوری چشم دشمنان دوست نمای این مرز و بوم، ادامه آن خواست تمام زنان و مردان مسلمان و آزاده ایرانی است.

هر گاه به این مطلب شک کردید نگاهی به قیافه مستأصل و عقب مانده شیمل بیاندازید تا مطمئن شوید.


یاعلیش

گفتگوها (۱۳)

 • من یک هیچ کس می باشم
 • مومن ما مخلصیم آقا من غلط کردم گفتم نمی آم ... یادم نمی آد از این کامنتا گذاشته باشم...آدمیزاد دیگه ساخته شده واسه فراموشی دریغ از یه ذره به یاد آوردن که اگه درست به یاد بیاره عالمی خواهد سوخت از آه فراقش.... ما بیسوادیم نه شما...خلاصه کلی تعارف و از این حرفا.....یا علی مددی.......
  از اونجا که فصل عروسک بازی ما ظاهرا تموم شده فعلا بی خیال عروسکا.
  توبه رو خوندم.بابا هود توبت که توبه شکنیه.
  یه جوری حرف بزن ما هم بفهمیم.
  سردمون شد آخه....یا حق
  سلام.من یه معذرت خواهی به شما بدهکارم.در مورد عروسک ملی عروسکی که اینقدر کرونه فقط به درد روی شومینه میخوره نه بازی
 • احسان مطهری
 • سید جان سلام... راستش رو بخواهی بعد از چند وقتی که به وبلاگها کم کمک سر می زدم چه قدر لذت بردم که یک بار دیگه عکس سید مرتضی رو سردر یک وبلاگ دیدیم... وبلاگ بسیار پر ارزشی داری... امیدوارم در این طی طریق موفق و پیروز باشی... ما یک مجموعه سینمایی به نام کانون سینمایی اشراق داریم.... قصد داریم نشریه اینترنتی اش رو هم راه بیندازیم... خوشحال می شم که همیاریمان کنی.... یا علی
 • احسان مطهری
 • در ضمن وبلاگت رو هم اضافه کردم تو لیست دوستان!
  سلام...وبلاگ خوبی دارید. اما... من شعر معقولات را قبلا در بی عنوان خوانده بودم و خیلی هم از مظلوم نمایی دروغین و ژست حق به جانب این شعر عصبانی شده بودم... من در یزد درس می خوانم و بطور کامل در جریان ماجرای میردامادی هستم. حتی در ابتدای تجمع اعتراض آمیز نسبت به حضور شیرزاد، حضور داشتم. متاسفانه دسته ای از بچه های حزب اللهی در این قضیه خیلی بی تقوایی نشان دادند. چه خوب است ما که ادعای دفاع از ارزشها را داریم به این ارزشها پایبند باشیم. اگر اشتباهی کردیم، اشتباه بودن آن را قبول کنیم. مطمئنا حمله به میردامادی خودزنی نبود. یکی دو تا از بچه هایی که او را کتک زدند با من آشنا هستند و همان شب از شاهکاری که کرده بودند با آب و تاب تعریف می کردند، اما بعد که قضیه جدی شد، همانها منکر همه چیز شدند و می گویند که مشارکتیها خودشان میردامادی را زدند. جدا بی تقوایی تا چه حد؟ امیدوارم لحن گزنده ام ناراحتتان نکرده باشد.
  سلام علیکم.همچنان جالب می نویسید.یادمه آخرین بار که اینجا اومدم ازتون سئوال پرسیدم اما بی جواب موند.موفق باشید.التماس دعا
  باسلام
  من به نوبه خودم از وبلاگ شما بسیار خوشم أمده.
  اگر می شود به ما هم سری بزنیدو معنی کلمه علیش را برایم تو ضیح دهید.

                                           من ا... توفیق
  با سلام وبلاگ خوبی دارید به وبلاگ شهید همت هم سری بزنید..التماس دعا..یا زهرا ...حسینی باشید
  نمى‏دانم تا به حال عاشق شده‏اید یا نه. نمى‏دانم چقدر این فرصت‏برایتان پیش آمده که به چیزى یا کسى عشق بورزید اما این را مى‏دانم که اگر خون تشیع در رگ‏هاى شما جارى باشد بى‏شک تا به حال هم عاشق شده‏اید. اصلا بگذارید آب پاکى را روى دستتان بریزم. در شهر ما بچه‏ها قبل از آن‏که حرف بزنند عاشق مى‏شوند. این‏که مى‏گویم شهر ما فکر نکنید شهرى خارق‏العاده روى این کره خاکى پیدا شده، نه... در صورت تمایل به من سری بزنید و از حال و هوای ما باخبر بشین.
 • *یک سر باز اموزشی*
 • سلام عزیزم ...واقعا ممنون از وب لاگت.....خیلی حال کردم......وقت کردی یه منم یه سر بزن......خوشحال میشم.....فقط خوشتم اومد بلینک....فقط یه امار بده منم بلینکمت......موفق باشی...به امید موفقیت تمام جوانهای ایرانی.....بدرود
  بزرگمردان خدا چه کسانی هستند
  انان که اصرار میکنند یا انفاق؟
  یا علی مدد
  سلام. ۱- حرفی که از قبلا مانده بود اینکه اگر آدم سیب را خورد بعدش هم توبه کرد. ما هم اگر خوردیم همین الان توبه می‌کنیم. باقی آدمها هم به خودشان مربوط است. ۲- مگر نمی‌بینی سرم شلوغ شده و باید به فکر ساندویچ ترشی باشم؟ بالاخره یک دستی هم به رسانه ما بکش... (البته الآن که مطلب گذاشتم، تا دفعه بعد هم به گمانم ببینمت)... 3- عرض تبریکات را پذیراییم. 4- دیگه هیچی سلامتی 5- یا حق

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی