از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.


 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

هم‌سران باید:

بال باشند، نه وزر و وبال؛

هم‌راه باشند، نه هم‌کار؛

بزرگ و با سعه باشند، نه بخیل و ممسک؛

مشوّق باشند، نه مانع؛

مهار باشند، نه حصار؛

راضی باشند، نه قاضی؛

و به زندگی دینی بیاندیشند، نه دین در کنار زندگی.

 

هم‌سران باید در زندگی:

مکمل و متممِ هم،

شریک و حبیبِ هم،

رفیق شفیقِ هم،

و دلیل طریقِ هم باشند.

 

هم‌سران باید:

مؤثر در حرکاتِ هم باشند؛

بصیرت و صمیمیت را در خود جمع کنند؛

و جدی و اهل عمل باشند.

 

واصبر نَفْسَک...

و غیر از نَفْست، چیز دیگری بر عهده‌ی تو نیست.

 

و باید نَفْس هم باشند:

مؤمن و مؤمنه؛

صالح و صالحه؛

کریم و کریمه؛

عزیز و عزیزه؛

شهید و شهیده، ان‌شاءالله.

 

فرمودند:

تظاهرات را بی‌خیال، صمیمیت را بچسب!

 

 

...هم‌سر و هم‌سودا...

 


 پی‌نوشت:

 

ما دیگر غلط زیادی بکنیم که بخواهیم برای امت حزب‌الله فیلم تعریف کنیم. نظر من را بخواهید نویسنده‌ی نقدِ شریف نیوز، عقده‌های دیگرش را سر بیدمجنون خالی کرده است. آن بنده‌ی خدای دیگری هم که این فیلم ظاهراً اقتباس از زندگی و شخصیت ایشان است، بسیار به خطا رفته‌اند. البته ایشان حق دارند که دوست داشته باشند مجیدی عیناً زندگی شان را به تصویر بکشد. ولی آن وقت فرق مجیدی با شمقدری و شورجه و سیروس الوند در چیست؟

بیدمجنون کلاً سمبولیک است و هیچ ارتباطی به جامعه‌ی نابینایان و روشن دلان مملکتِ گل و بلبل ما ندارد.

جناب سماوات هم که فرموده بودند با عبارت «نعل به نعل» مشکل دارند را هم رجوع می‌دهم به مطالعه‌ی تاریخ و سیر و تطور در احوال غالب بر حوزه‌های علمیه پیش از بعثت علامه‌ی طباطبایی رحمه‌الله علیه. و البته اندکی کسب اطلاع از پشت صحنه‌ی واقعی و لجن‌مال سینمای مملکت گل و بلبل عزیزمان.

تا معلوم شود کسی که جرأت می‌کند به این صراحت و فصاحت «فطرت‌ها» را به چالش بکشد، کم از علامه در زمان و مکان خود ندارد.


***

دوباره تأکید می‌کنم که من دیگر غلط زیادی بکنم که بخواهم برای امت حزب‌الله فیلم تعریف کنم.

 

****

هم‌چنین، هم‌چنان بر موضع خود مبنی بر تحت تأثیر بیدمجنون بودن اعتراف دارم.

 

*****

حالا فکر می‌کنی فردا هم که نیمه‌شعبان باشد، خود حضرت هم که تشریف فرما بشوند، اوقات فراغت امت‌ حزب‌الله را چه کسی قرار است پر کند؟ یا به خیالت آن موقع دوره‌ی «همه با هم کار» است و دیگر فراغتی نمی‌ماند؟

 


یاعلیش

گفتگوها (۲۲)

اما مهدی جان این قرن قرنی است که حق در کره ی زمین به حاکمیت خواهد رسید آینده در انتظار توست. شهید سید مرتضی آوینی
 • حامد کاربیست
 • س.ز.ذ ==سید زن ذلیل؟؟ درسته؟
 • غلامرضا همدانی
 • مبارکه ! دستی هم به سر ما جماعت عذب و معذب بکشید شاید بال و پری در آوردیم و پرواز کردیم ...
  سلام!
  این بنده به هیچ رو داعیه فهم بالتمامه را ندارد اما به نظرم دندان روی جگر بگذار و جوئی تحمل داشته باش ! حالا کمی زود است علامه هم اگر علامه شد زمان برد و امروزه روز اگر ما این حقیقت را ادراک می کنیم که او چه خدمتی به اسلام کرده است سالیانی می گذرد!برایم ننویس که مگر ما هم می خواهیم ماننده ی قدما بگذاریم کسی از دستمان برود بعد آقا علیه السلامش کنیم! فهم بعض از امور لازمه شان گذر زمان است و به نظرم این یکی از آنهاست!
  والامرالیکم!
  با احترام- یاعلی!
  بسم الله . سیدم . مگر متن بدون مولف هم داریم که دو نظر متضاد ،‌ هر دو درست باشند ؟ بگذریم . بخاطر یک فیلم نمی گذارم با هم تلخ شویم .
  بسم الله . راستی می بینم که حاج خانم هم نوشتند . انشاء الله که خیر است.طرف حساب ما که زیاد اینترنتی نشد - و به زعم بنده خدا را شکر ! - عوضش کتابهای ما را زیر و رو کرد - به زعم بنده  ای داد بیداد ! - :)) یا حق.
  سلام!
  معروض می دارم که این بنده گاه گاهی خزعبلات خود را روی صفحه می آورم!متشکر می شوم اگر رویت کرده ونظرتان را ابراز دارید!
  dastneveshte.mycloob.com
  بااحترام-یاعلی!
  سلاما واقعا هم سلاما و دوباره سلاما ... ما همه تنیده در تمایلات و اغراض شخصی هستیم که جلوی حقیقت را گرفته اند و ما را از مسیر درست رویگردان میکنند ... امان از دست این کلمات
  دوستان عزیز ایرانی دیدید که کشورهای زورمند جهان با زورگویی واضح قطعنامه ای ناعادلانه بر علیه ایران در آژنس انرژی اتمی تصویب کردند و بدین گونه می خواهند ما را از برخورداری از دانش صلح آمیز هسته ای محروم نمایند. از شما عاجزانه تقاضا دارم علاوه بر  اطلاع رسانی برای جلب مشارکت همگان در امضای اعتراضیه تنظیم شده در سایت پرشین پتیشن  به تلاش قدرت های سلطه گر برای محروم کردن ایران از دانش صلح آمیز هسته ای ، ضمن گذاشتن لینک این اعتراض در سایت یا  وبلاگ خود ٬ با ارسال ایمیل از طریق سایت پرشین پتیشن به دوستانتان زمینه را برای جمع آوری تعداد قابل توجهی امضا فراهم کنید. باور داشته باشید اگر هر نفر حداقل ده نفر را با خبر نماید ٬ می توانیم با سازماندهی اعتراضی همه جانبه( همانند اعتراض موفق در صیانت از نام خلیج همیشه فارس)٬ در راستای احقاق حقوق کشور عزیزمان ایران گام بر داریم.

  ادرس اعتراض:

  http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=7c8405b9-03ed-4695-9d46-bd7c49cba830


  سلام به مؤمن و مؤمنه؛صالح و صالحه؛کریم و کریمه؛عزیز و عزیزه؛شهید و شهیده، و من الله التوفیق هرکدوم...هرچند دیگر دلتنگیهای حاج حسین نیست ولی کمی دلخوشی مانده برای اینجا با اینکه هیچ جا صفحه دراز ابی نفتی نمیشه...خداکند که منتظر با فایده ای باشیم ..اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم یا حسین اللهم عجل لولیک الفرج بفدا ی مولای غریبمون یامولا علی ادرکنا بظهورالحجة
  بله درست می فرمایید همه فرمایشات شما کاملا متین است ولی اینها همه یک جایی کنار میرود و دیگر منطقنیست که باید عمل کند بلکه عشق است آقای صاد - غین اینها همه تو خود بکردی ولی نه به قیمت فرو افتادن عَلَم ... پسر جان الان بخاطر استخاره بازی شما و ترسیدن از پله ی چندم علم دارد میخوابد ... همین را می خواستی
  حالا دیگه وقتشه سر بزنی به من !
 • مهدی - بچه های قلم
 • بسمه تعالی ...   با عرض سلام وادب خدمت شما. سایت بچه های قلم یک کلیپ ویژه شهید آوینی طراحی کرده و البته توی این کلیپ در بخش سایتهای مرتبط به وبلاگ شما هم لینک داده. اگر مایل بودید یک سری بزنید. آدرس کلیپ اینه:  http://www.bachehayeghalam.com/media/clip/avini.htm        موفق باشید
 • حامد کاربیست
 • شنیدم برای دهنمکی مطلب می نویسی درسته؟*** از یکی بچه های KGB شنیدم
 • مدیون شهدا
 • بسم الله الرحمن الرحیم اللهم کن لولیک الفرج اللهم ارزقنا توفیق الشهاده فی سبیلک اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
  اللهُمَ اِن لَم تــَکـُن غـَفـَرتَ لـَـنا فیما مـَـضی مِـن شـَـعبانَ فـَـاغفـِـرلـَـنا فـیما بـَـقِـیَ مِـنـهُ

  السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

  *************
  چند روز پیش سالگرد شهادت شهید بزرگوار سید محمد علی جهان آرا بود

  یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
  مزارش هم تو بهشت زهر است شما که می دونید گفتم بقیه یادشون باشه

  السلام علیک یا صاحب العصر والزمان ارواحنا فداک
  بسم رب المهدی
  موفق و موید باشید
  یاعلی
  بسم رب الشهدا با سلام و عرض تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان . ( دوستی من و شما بقول یکی از دوستان اتوبان یک طرف است . مهم نیست ما که استفاده می کنیم فعلا . و اصولا مطالب ما هم بدرد شما نمی خورد . حیف وقت و اکانت است که حدر دهید .  ) یا علی مددی !
  مبارکه آقای صاد. ببخشید سین!
  http://www.persianpetition.com/sign.aspx?d=7c8405b9-03ed-
  سلام ما نوکر شهید آوینی عزیز هم هستیم ولی فعلن شما زنشو پیدا بکن تا برسه به بعد ُدر ضمن اگه عکسای خفن   نظامی از ایران می خواین یه سرم به ما بزنین
  یاعلی
  ببخشید آدرسم اینه....ma-divooneha.persianblog.ir
 • 5 دری دات کام
 • جشن واره‌ی وبلاگ نویسی سیبه

  سایت 5 دری به مناسبت نیمه ی شعبان و هفته ی دفاع مقدس اقدام به برگزاری جشن واره ی وبلاگ نویسی در سه موضوع " روز نوشت ادبی " " انتظار و ظهور " " دفاع مقدس " می نماید .
  علاقه مندان می توانند آدرس وبلاگ خود را تا 28 مهر ماه هشتاد و چهار به 5 دری ارسال نمایند .همایش این جشن واره ، هم زمان با ولادت امام رضا (ع) برقرار شده و به افراد برگزیده جوایز نفیسی اهدا می گردد. به منظور چاپ آثار برگزیده می توانید نوشته های وبلاگی خود را تا همان تاریخ برای ما بفرستید.
  نشانی سایت پنج‌دری
   

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی