از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۳ مهر ۰۱

  ▪️سالروز شهادت حضرت ابی‌محمد، حسن بن علی بن محمد، ابن‌الرضا (علیه و علی آبائه السلام) بر شما تسلیت باد.

  ♨️در سال‌های اخیر تلاش‌های پراکنده‌ای برای بصری کردن وقایع تاریخی مقدس، با هدف ملموس ساختن موضوعات کهن برای نسل جوان و نوجوان رخ داده است. این تلاش‌ها که در شکل سنتی به ترسیم شمایل معصومان یا پرده‌نگاری‌های عاشورایی محدود می‌شد، با خلاقیت هنرمندان معاصر برای عبور از احتیاطات شرعی، به قله‌هایی همچون آثار حسن روح‌الامین ختم شده که کیفیت آثار، حس و حال اجرا و زاویه دید و روایت خاص او از وقایع، در این سال‌ها بسیار بازتاب یافته است.

  ⚠️مثل هر کار تازه‌ای، در کنار فرصت‌های این تصویرسازی‌ها، باید مراقب آسیب‌های احتمالی آن هم باشیم. مثلاً جانشین‌سازی یک تصور واحد از صحنه‌ای تاریخی به‌جای توسعه درک‌های متعدد از آن واقعه نزد مخاطبان با سطوح معرفتی مختلف؛ یا بسنده کردن به زاویه و عمق دید هنرمند در شناخت آن صحنه یا واقعه تاریخی. همچنین اگر در این میان خطایی هم در تصور یا تصویر هنرمند رخ بدهد، بعداً به سختی می‌توان آن را از ذهن مخاطب پاک کرد.

  🎨برای نمونه نگاهی به آخرین نقاشی دیجیتال 🖌️هنرمند وارسته و نازک‌خیال حسن روح‌الامین بیندازیم که به مناسبت هشتم ربیع‌الاول، صحنه‌ی نماز حضرت حجت ابن الحسن (عج) بر پیکر پدرشان امام حسن عسکری (ع) را در این روز ترسیم کرده است. طبق نقل تاریخی امام مهدی (عج) که در این هنگام کودکی پنج ساله بودند، عموی خود، جعفر بن علی (که بعدها به جعفر کذاب معروف شد) از اقامه نماز بر پیکر پدر کنار زدند و خود برای ایشان نماز اقامه کردند.

  🔍با دقت به این نقاشی نگاه کنید. جعفر بن علی در این نقاشی چند ساله به تصویر کشیده شده است؟
  ❓۵۰؟ ۶۰؟ ۷۰؟!
  💡این در حالی است که می‌دانیم امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۶۰ ق. در ۲۸ سالگی به شهادت رسیده‌اند و جعفر اختلاف سنی جدی با ایشان نداشته و به احتمال قریب به یقین کوچکتر از امام بوده است.

  🤔در اینجا یک بی‌دقتی کوچک هنرمند نقاش، تصور مخاطب را از واقعیت تاریخی دگرگون می‌کند و فهم او را در این نقطه متوقف نگه می‌دارد. اینکه جعفر کذاب یک جوان بیست و چند ساله‌ی خام خیال و در سودای غصب زعامت شیعیان باشد فرق دارد با آن‌که او را پیرمردی مسن بدانیم که بر سنت عربی به عزای برادر ایستاده و در ظاهر میراث‌دار او بوده است.

  🚦فرایند «تصویری شدن» تاریخ مقدس، اگر از اساس قابل تردید نباشد، این قدر هست که باید با الزامات معرفتی فراوانی همراه شود تا رهزن نباشد.

  وَ لِلّٰهِ الْحَمْد

 • ۷ مرداد ۰۰

  نامه اعتراضی جمعی از شترداران و بازرگانان بغداد به جناب موسی بن جعفر، بزرگ طایفه علویان

  ای پسر پیغمبر خدا؛
  در میان بزرگان شهر بعد از انتشار شایعاتی درباره فرموده‌ی شما به جناب «صفوان بن مهران» آشوب و تشویشی در گرفته است.
  چنین روایت کرده‌اند که حضرتتان از مراوده اقتصادی جناب صفوان با خلیفه بزرگ و کدخدای مشرق زمین، جناب هارون الرشید ناخرسندید.
  آیا بغیر این است که زنده نگه داشتن دین جد شما به آباد بودن مملکت اسلامی و پایداری مناسک و شعائر الهی میسر است؟
  آیا در این دوران طلایی حکومت بنی‌عباس که از چین و هند تا دروازه‌های بیزانس تحت سلطه‌ی خلافت اسلامی قرار دارد، حرکت یکتا امپراطور مقتدر مسلمانان به قصد انجام اعمال حج، چیزی بجز مجد و عظمت اسلام را نوید می‌دهد؟
  آیا به این فکر کرده‌اید که اگر عملی خداپسندانه مثل «کمک به یک مسلمان برای انجام حج» را تعبیر به «مشارکت در بقای ظالم» بفرمایید، آن وقت تکلیف این همه تاجر و بازرگان و کاسب خرده‌پا که هر روز امیدوار به مراوده تجاری با دستگاه ثروتمند و باشکوه خلافت هستند چه می‌شود؟ آیا شما جواب زن و بچه‌های مظلوم آن‌ها را می‌دهید اگر با امتناع از داد و ستد با دربار شب‌ها سر گرسنه بر بالین بگذارند؟
  شما که پسر پیغمبر و محترم در میان مردمان هستید آیا نترسیدید که اگر جناب صفوان، که از شترداران خوش‌نام و مشهور هستند، از همکاری با خلیفه امتناع کنند چه بر سرشان می‌آید؟
  از حضرتتان انتظار زمان‌شناسی بیشتری داشتیم تا در این ایام که سپاهیان اسلام در مرزهای روم با کفار در حال مبارزه هستند، چنین تزلزلی در پشت جبهه‌ها ایجاد نفرمایید.
  در هر صورت صنف شترداران و بازرگانان بغداد که جمع کثیری از مردم و کسبه محترم را نمایندگی می‌کند از عمل به این توصیه جنابعالی معذور است و امیدواریم که بدبینی به خلیفه بزرگ را کنار بگذارید و اتحاد مسلمانان را خدشه دار نفرمایید.

  والسلام
  مردادماه۱۴۰۰

  پ.ن:
  داستان مشهور «صفوان جمال»

 • ۱۱ فروردين ۰۰

  متأسفانه در جدل غیرخردمندانه و کاملاً سیاسی این روزها، وظیفه مستقیم دولت در آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای نادیده انگاشته می‌شود.
  هر چند که این نکته قابل تأیید است که آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای حتما باید هسته خانواده را هدف قرار بدهد؛ اما برای اعمال صحیح تربیت رسانه‌ای، خانواده به سه چیز نیاز دارد: آموزش، ابزار و پشتیبانی؛ که هر سه هم موکول به اراده‌ی جدی دولت است.

  دولت جمهوری اسلامی چه وظایفی در تربیت رسانه‌ای دارد؟

  الف) آموزش: شامل طیف گسترده‌ای از آموزش‌ها از سطح دانش تا بینش و گرایش و کنش
  ب) ابزار: مثل اینترنت سما، درگاه‌های ویژه کودک و نوجوان، سامانه‌های هدایت مصرف رسانه و ...
  ج) پشتیبانی: مقررات‌گذاری به نفع تربیت (مثل همان ماجرای اینترنت شبانه و ...)

  البته با فرض زندگی در دوران طاغوت،‌ و بدون محقق شدن هیچ یک از موارد سه گانه بالا، هرگز مسئولیت تربیت از گرده خانواده رفع نمی‌شود. فقط ما به ازای ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان، بر شدت درجه آتش جهنم بر طاغوت و طاغوتیان افزوده خواهد شد!

 • ۲۸ مهر ۹۹

  از «مومو» خوشم آمد.
  حربه‌ی مفید و مؤثری برای ترساندن بچه‌ها و خانواده‌ها از واتساپ! مثل همان «لولو» که مادربزرگ‌ها ما را از آن می‌ترساندند که سراغ خوراکی‌های ته انباری نرویم!

  مقابله با آن هم ساده است. اگر خانواده‌ها آموزه‌های تربیتی را در سطح قصه شنگول و منگول در خانه پیاده کنند، «مومو» راه به جایی نمی‌برد:
  در را به روی غریبه باز نکنید؛
  شماره غریبه را مسدود کنید؛
  پیام غریبه را جواب ندهید.

  سخت است؟

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

هم‌سران باید:

بال باشند، نه وزر و وبال؛

هم‌راه باشند، نه هم‌کار؛

بزرگ و با سعه باشند، نه بخیل و ممسک؛

مشوّق باشند، نه مانع؛

مهار باشند، نه حصار؛

راضی باشند، نه قاضی؛

و به زندگی دینی بیاندیشند، نه دین در کنار زندگی.

 

هم‌سران باید در زندگی:

مکمل و متممِ هم،

شریک و حبیبِ هم،

رفیق شفیقِ هم،

و دلیل طریقِ هم باشند.

 

هم‌سران باید:

مؤثر در حرکاتِ هم باشند؛

بصیرت و صمیمیت را در خود جمع کنند؛

و جدی و اهل عمل باشند.

 

واصبر نَفْسَک...

و غیر از نَفْست، چیز دیگری بر عهده‌ی تو نیست.

 

و باید نَفْس هم باشند:

مؤمن و مؤمنه؛

صالح و صالحه؛

کریم و کریمه؛

عزیز و عزیزه؛

شهید و شهیده، ان‌شاءالله.

 

فرمودند:

تظاهرات را بی‌خیال، صمیمیت را بچسب!

 

 

...هم‌سر و هم‌سودا...

 


 پی‌نوشت:

 

ما دیگر غلط زیادی بکنیم که بخواهیم برای امت حزب‌الله فیلم تعریف کنیم. نظر من را بخواهید نویسنده‌ی نقدِ شریف نیوز، عقده‌های دیگرش را سر بیدمجنون خالی کرده است. آن بنده‌ی خدای دیگری هم که این فیلم ظاهراً اقتباس از زندگی و شخصیت ایشان است، بسیار به خطا رفته‌اند. البته ایشان حق دارند که دوست داشته باشند مجیدی عیناً زندگی شان را به تصویر بکشد. ولی آن وقت فرق مجیدی با شمقدری و شورجه و سیروس الوند در چیست؟

بیدمجنون کلاً سمبولیک است و هیچ ارتباطی به جامعه‌ی نابینایان و روشن دلان مملکتِ گل و بلبل ما ندارد.

جناب سماوات هم که فرموده بودند با عبارت «نعل به نعل» مشکل دارند را هم رجوع می‌دهم به مطالعه‌ی تاریخ و سیر و تطور در احوال غالب بر حوزه‌های علمیه پیش از بعثت علامه‌ی طباطبایی رحمه‌الله علیه. و البته اندکی کسب اطلاع از پشت صحنه‌ی واقعی و لجن‌مال سینمای مملکت گل و بلبل عزیزمان.

تا معلوم شود کسی که جرأت می‌کند به این صراحت و فصاحت «فطرت‌ها» را به چالش بکشد، کم از علامه در زمان و مکان خود ندارد.


***

دوباره تأکید می‌کنم که من دیگر غلط زیادی بکنم که بخواهم برای امت حزب‌الله فیلم تعریف کنم.

 

****

هم‌چنین، هم‌چنان بر موضع خود مبنی بر تحت تأثیر بیدمجنون بودن اعتراف دارم.

 

*****

حالا فکر می‌کنی فردا هم که نیمه‌شعبان باشد، خود حضرت هم که تشریف فرما بشوند، اوقات فراغت امت‌ حزب‌الله را چه کسی قرار است پر کند؟ یا به خیالت آن موقع دوره‌ی «همه با هم کار» است و دیگر فراغتی نمی‌ماند؟

 


یاعلیش

گفتگوها (۲۲)

اما مهدی جان این قرن قرنی است که حق در کره ی زمین به حاکمیت خواهد رسید آینده در انتظار توست. شهید سید مرتضی آوینی
 • حامد کاربیست
 • س.ز.ذ ==سید زن ذلیل؟؟ درسته؟
 • غلامرضا همدانی
 • مبارکه ! دستی هم به سر ما جماعت عذب و معذب بکشید شاید بال و پری در آوردیم و پرواز کردیم ...
  سلام!
  این بنده به هیچ رو داعیه فهم بالتمامه را ندارد اما به نظرم دندان روی جگر بگذار و جوئی تحمل داشته باش ! حالا کمی زود است علامه هم اگر علامه شد زمان برد و امروزه روز اگر ما این حقیقت را ادراک می کنیم که او چه خدمتی به اسلام کرده است سالیانی می گذرد!برایم ننویس که مگر ما هم می خواهیم ماننده ی قدما بگذاریم کسی از دستمان برود بعد آقا علیه السلامش کنیم! فهم بعض از امور لازمه شان گذر زمان است و به نظرم این یکی از آنهاست!
  والامرالیکم!
  با احترام- یاعلی!
  بسم الله . سیدم . مگر متن بدون مولف هم داریم که دو نظر متضاد ،‌ هر دو درست باشند ؟ بگذریم . بخاطر یک فیلم نمی گذارم با هم تلخ شویم .
  بسم الله . راستی می بینم که حاج خانم هم نوشتند . انشاء الله که خیر است.طرف حساب ما که زیاد اینترنتی نشد - و به زعم بنده خدا را شکر ! - عوضش کتابهای ما را زیر و رو کرد - به زعم بنده  ای داد بیداد ! - :)) یا حق.
  سلام!
  معروض می دارم که این بنده گاه گاهی خزعبلات خود را روی صفحه می آورم!متشکر می شوم اگر رویت کرده ونظرتان را ابراز دارید!
  dastneveshte.mycloob.com
  بااحترام-یاعلی!
  سلاما واقعا هم سلاما و دوباره سلاما ... ما همه تنیده در تمایلات و اغراض شخصی هستیم که جلوی حقیقت را گرفته اند و ما را از مسیر درست رویگردان میکنند ... امان از دست این کلمات
  دوستان عزیز ایرانی دیدید که کشورهای زورمند جهان با زورگویی واضح قطعنامه ای ناعادلانه بر علیه ایران در آژنس انرژی اتمی تصویب کردند و بدین گونه می خواهند ما را از برخورداری از دانش صلح آمیز هسته ای محروم نمایند. از شما عاجزانه تقاضا دارم علاوه بر  اطلاع رسانی برای جلب مشارکت همگان در امضای اعتراضیه تنظیم شده در سایت پرشین پتیشن  به تلاش قدرت های سلطه گر برای محروم کردن ایران از دانش صلح آمیز هسته ای ، ضمن گذاشتن لینک این اعتراض در سایت یا  وبلاگ خود ٬ با ارسال ایمیل از طریق سایت پرشین پتیشن به دوستانتان زمینه را برای جمع آوری تعداد قابل توجهی امضا فراهم کنید. باور داشته باشید اگر هر نفر حداقل ده نفر را با خبر نماید ٬ می توانیم با سازماندهی اعتراضی همه جانبه( همانند اعتراض موفق در صیانت از نام خلیج همیشه فارس)٬ در راستای احقاق حقوق کشور عزیزمان ایران گام بر داریم.

  ادرس اعتراض:

  http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=7c8405b9-03ed-4695-9d46-bd7c49cba830


  سلام به مؤمن و مؤمنه؛صالح و صالحه؛کریم و کریمه؛عزیز و عزیزه؛شهید و شهیده، و من الله التوفیق هرکدوم...هرچند دیگر دلتنگیهای حاج حسین نیست ولی کمی دلخوشی مانده برای اینجا با اینکه هیچ جا صفحه دراز ابی نفتی نمیشه...خداکند که منتظر با فایده ای باشیم ..اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم یا حسین اللهم عجل لولیک الفرج بفدا ی مولای غریبمون یامولا علی ادرکنا بظهورالحجة
  بله درست می فرمایید همه فرمایشات شما کاملا متین است ولی اینها همه یک جایی کنار میرود و دیگر منطقنیست که باید عمل کند بلکه عشق است آقای صاد - غین اینها همه تو خود بکردی ولی نه به قیمت فرو افتادن عَلَم ... پسر جان الان بخاطر استخاره بازی شما و ترسیدن از پله ی چندم علم دارد میخوابد ... همین را می خواستی
  حالا دیگه وقتشه سر بزنی به من !
 • مهدی - بچه های قلم
 • بسمه تعالی ...   با عرض سلام وادب خدمت شما. سایت بچه های قلم یک کلیپ ویژه شهید آوینی طراحی کرده و البته توی این کلیپ در بخش سایتهای مرتبط به وبلاگ شما هم لینک داده. اگر مایل بودید یک سری بزنید. آدرس کلیپ اینه:  http://www.bachehayeghalam.com/media/clip/avini.htm        موفق باشید
 • حامد کاربیست
 • شنیدم برای دهنمکی مطلب می نویسی درسته؟*** از یکی بچه های KGB شنیدم
 • مدیون شهدا
 • بسم الله الرحمن الرحیم اللهم کن لولیک الفرج اللهم ارزقنا توفیق الشهاده فی سبیلک اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
  اللهُمَ اِن لَم تــَکـُن غـَفـَرتَ لـَـنا فیما مـَـضی مِـن شـَـعبانَ فـَـاغفـِـرلـَـنا فـیما بـَـقِـیَ مِـنـهُ

  السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

  *************
  چند روز پیش سالگرد شهادت شهید بزرگوار سید محمد علی جهان آرا بود

  یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
  مزارش هم تو بهشت زهر است شما که می دونید گفتم بقیه یادشون باشه

  السلام علیک یا صاحب العصر والزمان ارواحنا فداک
  بسم رب المهدی
  موفق و موید باشید
  یاعلی
  بسم رب الشهدا با سلام و عرض تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان . ( دوستی من و شما بقول یکی از دوستان اتوبان یک طرف است . مهم نیست ما که استفاده می کنیم فعلا . و اصولا مطالب ما هم بدرد شما نمی خورد . حیف وقت و اکانت است که حدر دهید .  ) یا علی مددی !
  مبارکه آقای صاد. ببخشید سین!
  http://www.persianpetition.com/sign.aspx?d=7c8405b9-03ed-
  سلام ما نوکر شهید آوینی عزیز هم هستیم ولی فعلن شما زنشو پیدا بکن تا برسه به بعد ُدر ضمن اگه عکسای خفن   نظامی از ایران می خواین یه سرم به ما بزنین
  یاعلی
  ببخشید آدرسم اینه....ma-divooneha.persianblog.ir
 • 5 دری دات کام
 • جشن واره‌ی وبلاگ نویسی سیبه

  سایت 5 دری به مناسبت نیمه ی شعبان و هفته ی دفاع مقدس اقدام به برگزاری جشن واره ی وبلاگ نویسی در سه موضوع " روز نوشت ادبی " " انتظار و ظهور " " دفاع مقدس " می نماید .
  علاقه مندان می توانند آدرس وبلاگ خود را تا 28 مهر ماه هشتاد و چهار به 5 دری ارسال نمایند .همایش این جشن واره ، هم زمان با ولادت امام رضا (ع) برقرار شده و به افراد برگزیده جوایز نفیسی اهدا می گردد. به منظور چاپ آثار برگزیده می توانید نوشته های وبلاگی خود را تا همان تاریخ برای ما بفرستید.
  نشانی سایت پنج‌دری
   

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی