از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۷ مرداد ۰۰

  نامه اعتراضی جمعی از شترداران و بازرگانان بغداد به جناب موسی بن جعفر، بزرگ طایفه علویان

  ای پسر پیغمبر خدا؛
  در میان بزرگان شهر بعد از انتشار شایعاتی درباره فرموده‌ی شما به جناب «صفوان بن مهران» آشوب و تشویشی در گرفته است.
  چنین روایت کرده‌اند که حضرتتان از مراوده اقتصادی جناب صفوان با خلیفه بزرگ و کدخدای مشرق زمین، جناب هارون الرشید ناخرسندید.
  آیا بغیر این است که زنده نگه داشتن دین جد شما به آباد بودن مملکت اسلامی و پایداری مناسک و شعائر الهی میسر است؟
  آیا در این دوران طلایی حکومت بنی‌عباس که از چین و هند تا دروازه‌های بیزانس تحت سلطه‌ی خلافت اسلامی قرار دارد، حرکت یکتا امپراطور مقتدر مسلمانان به قصد انجام اعمال حج، چیزی بجز مجد و عظمت اسلام را نوید می‌دهد؟
  آیا به این فکر کرده‌اید که اگر عملی خداپسندانه مثل «کمک به یک مسلمان برای انجام حج» را تعبیر به «مشارکت در بقای ظالم» بفرمایید، آن وقت تکلیف این همه تاجر و بازرگان و کاسب خرده‌پا که هر روز امیدوار به مراوده تجاری با دستگاه ثروتمند و باشکوه خلافت هستند چه می‌شود؟ آیا شما جواب زن و بچه‌های مظلوم آن‌ها را می‌دهید اگر با امتناع از داد و ستد با دربار شب‌ها سر گرسنه بر بالین بگذارند؟
  شما که پسر پیغمبر و محترم در میان مردمان هستید آیا نترسیدید که اگر جناب صفوان، که از شترداران خوش‌نام و مشهور هستند، از همکاری با خلیفه امتناع کنند چه بر سرشان می‌آید؟
  از حضرتتان انتظار زمان‌شناسی بیشتری داشتیم تا در این ایام که سپاهیان اسلام در مرزهای روم با کفار در حال مبارزه هستند، چنین تزلزلی در پشت جبهه‌ها ایجاد نفرمایید.
  در هر صورت صنف شترداران و بازرگانان بغداد که جمع کثیری از مردم و کسبه محترم را نمایندگی می‌کند از عمل به این توصیه جنابعالی معذور است و امیدواریم که بدبینی به خلیفه بزرگ را کنار بگذارید و اتحاد مسلمانان را خدشه دار نفرمایید.

  والسلام
  مردادماه۱۴۰۰

  پ.ن:
  داستان مشهور «صفوان جمال»

 • ۱۱ فروردين ۰۰

  متأسفانه در جدل غیرخردمندانه و کاملاً سیاسی این روزها، وظیفه مستقیم دولت در آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای نادیده انگاشته می‌شود.
  هر چند که این نکته قابل تأیید است که آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای حتما باید هسته خانواده را هدف قرار بدهد؛ اما برای اعمال صحیح تربیت رسانه‌ای، خانواده به سه چیز نیاز دارد: آموزش، ابزار و پشتیبانی؛ که هر سه هم موکول به اراده‌ی جدی دولت است.

  دولت جمهوری اسلامی چه وظایفی در تربیت رسانه‌ای دارد؟

  الف) آموزش: شامل طیف گسترده‌ای از آموزش‌ها از سطح دانش تا بینش و گرایش و کنش
  ب) ابزار: مثل اینترنت سما، درگاه‌های ویژه کودک و نوجوان، سامانه‌های هدایت مصرف رسانه و ...
  ج) پشتیبانی: مقررات‌گذاری به نفع تربیت (مثل همان ماجرای اینترنت شبانه و ...)

  البته با فرض زندگی در دوران طاغوت،‌ و بدون محقق شدن هیچ یک از موارد سه گانه بالا، هرگز مسئولیت تربیت از گرده خانواده رفع نمی‌شود. فقط ما به ازای ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان، بر شدت درجه آتش جهنم بر طاغوت و طاغوتیان افزوده خواهد شد!

 • ۲۸ مهر ۹۹

  از «مومو» خوشم آمد.
  حربه‌ی مفید و مؤثری برای ترساندن بچه‌ها و خانواده‌ها از واتساپ! مثل همان «لولو» که مادربزرگ‌ها ما را از آن می‌ترساندند که سراغ خوراکی‌های ته انباری نرویم!

  مقابله با آن هم ساده است. اگر خانواده‌ها آموزه‌های تربیتی را در سطح قصه شنگول و منگول در خانه پیاده کنند، «مومو» راه به جایی نمی‌برد:
  در را به روی غریبه باز نکنید؛
  شماره غریبه را مسدود کنید؛
  پیام غریبه را جواب ندهید.

  سخت است؟

 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

...

مرد میانه سال: سراغ می گیرد از حسینِ علی بهترین خلق و کسی نمی داند. مردی کوفی است که به شتاب آمده؛ واحه به واحه و رباط به رباط؛ کم نیست سه روز در راه!

 

حالا سوار دوباره سوار است و نا آرام دور سکو می گردد و به آن ها که به سویش می دوند چیزها می گوید که ما نمی شنویم؛ به جای آن صدای مرد میان سال که نزدیک تر است به عبدالله و همراهان، به گوش می رسد-

 

مرد میانه سال: گویند کوفیان مسلمِ عقیل فرسته ی حسینِ علی را سر بریده اند،  وسر بریده را را بر سر نیزه کرده اند و بر در دارالحکومه نهاده‌اند.

عبدالله: خون؟ در این عید محرّم؟

 

...

عبدالله: آیا مسلم از کافران یا حرامیان یا منکران بود؟

دهنه‌دار: نه، او از مومنان بود؛ از بهترین ایشان. امین  و پیک پیشوای ما حسینِ علی.

عبدالله: مردی با این مراتب؟

دهنه‌دار:[سرگشته] آری، من هم نمی دانم. کوفیان لابه ها کردند تا وارث حق برود کوفه را خانه‌ی ایمان کند؛ و مسلم پسر عم او طلایه دار و خبر بر بود. [به سوی او بر می گردد] تو حسینِ علی را چه می دانی؟

عبدالله: او پیشوای راحله است و همینم بس!

دهنه‌دار: آه آری، هنوزم این سخن در گوش است که فرمود ما برای برداشتن بند آمدیم نه بند نهادن. سرداری از فاتحان ایران بر جمل می خندید؛ و حسین علی او را به فریاد گفت بر تو باید گریست که جای جنگ با ستم، به جای ستمگر نشسته‌ای!

عبدالله:[گم در اندیشه] از او بسیار می گویند؛ و آن ها که می گویند چرا خود چون او نیستند؟

 

از او بسیار می گویند؛ و آن ها که می گویند چرا خود چون او نیستند؟

گفتگوها (۲۰)

غریب حسین ... انتخاب ... نه خسته!
از آب هم مضایقه کردند کوفیان..
سلام

شما بهتر از من از این قضیه ی کاریکاتورها خبر دارید. و هم از واکنش های اعصاب خردکن مسلمان ها و دولت هایشان که باعث شده، این بار هم ما نقش "آدم بده" را بازی کنیم. درحالی که چاپ آن کاریکاتورها مخالف نص صریح بند 2 ماده 20 کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل است.

سر همین هم این طومار را (http://www.petitiononline.com/islamic/petition.html) به سه زبان فارسی و عربی و انگلیسی آماده کردیم. و خب، می دانید که این فقط وقتی جواب می دهد که قضیه توی فضای وبلاگستان بپیچد و تعداد امضا کننده ها از حد معینی بالاتر برود.

متن فارسی بیانیه را همین پایین برایتان فرستادم. فکر کنم خودش از هر توضیحی بهتر است. این کار هم که متولی ندارد و وابسته به جایی نیست؛ اگر موافق بودید و  لینک و خبرش را در وبلاگتان گذاشتید، کمک بزرگی کردید.
ممنون و فعلا خداحافظ
حسین شریف

به: سازمان ملل متحد، سران کشورهای اروپایی و کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل

1- در 14 سپتامبر 2005، 12 کاریکاتور ناشایست از چهره ی محمد رسول الله (ص) در یک نشریه دانمارکی منتشر شد. سپس همین کاریکاتورها در نشریه های دیگری در آلمان، اتریش و فرانسه به انتشار
 • سید علی ثاقب
 • سلام. خبری شده یا نه هنوز؟ به قول امین، تا با چشم خودت ندیدی حرف این پسره را باور نکن... به خاطر همین باید دعوت کنی(د) یا دعوت بشوی(د) تا باور کنم... یا حق
  یا رسول الله نحن فداک
  .
  سلام
  .حال موسم درک عاشورا ست.
  .حال موقع فتح کربلای ذل از زنگار حوادث دنیوی است.
  قبل از رفتن او ما 10 روز به سر وکله خود زدیم و بعد از سفر او 355 روز اورا بایگانی میکنیم .
  "هیهات منه الذله"
  .
  راستی مارو نمیذاری تو لینکدونیت؟
  .
  التماس دعا
  .یاعلی مدد
  سلام....میان ما و مرتضی عهدیست  ...ما عهد بسته ایم که در غیلب او راهش را ادامه بدهیم و با چشمی باز و با آگاهی کامل از آنچه که در اطرافمان می گذرد
  راه راست  را پیدا کنیم
  ...................................................لینک دهید قربت الی الله
 • مجید عزیزی
 • از او بسیار می گویند؛ و آن ها که می گویند چرا خود چون او نیستند؟ ... تو چه میکنی بابا! آتش میزنی با یک جمله ها. بابا یه دستی هم سر ما بکش! از هر دو لحاظ! دلم تنگت شده حضرت! هفته شهدای شما را دوست دارم ببینم چیست. راهمان می دهید آیا؟ مخلصیم. یا علی
 • حامد کاربیست
 • پیشترها (منظورم قبل انقلابه(قبل تاهلت)) بعضی موقعها کتابی معرفی می کردی و ایضا سایتی؟*یاد باد آن روزگاران یاد باد.
  ***یا علی
 • حامد طالبی
 • مطلبی در باره این ساده لوح که متاسفانه هنوز مکلاست (گربه نره خودمون!) دارم. قدم رنجه کنید و بخونید.
  سلام وقتتون به خیر انشالله که خوب باشید بنده حقیر رو هم دعا بفرمایید توی نماز شبتون دعا یادتون نره در حق من حقیر موفق باشید
  ما که هنوز زنده ایم. از دیگران خبری نیست. شاید سرشان شلوغ شده باشد. ما مشغول و مشمولیم ولی الکی شلوغش نمی کنیم. بعضی ها الکی شلوغش کردند و هنوز هم قبول نمی کنند. از دست و زبان ما که برنیامد دیگران را نمی دانم. مادرم به من می گفت تا تشنه نشده باشی آب نطلبیده مراد نیست. هر قدر هم که مفت گیرت بیاید قدرش را نخواهی دانست. باد آورده را اگر بخت یارت باشد و طوفان نبرد حکما باد می بردش. وقتی که او را فقط به خاطر خودش خواستی آن وقت موقع اش است. تو صبر کن من خودم وقتش را بهت می گویم. یا علیش!
  اگــر پهلوی مــــادر را دریدنــــد...دلیلش چیست؟ چون در را شکستند..........اگر فرق علی در خون کشیدند...دلیلش چیست؟ چون در را شکستند..........اگر دست ابوفاضـــل بریدنــــــد...دلیلش چیست؟ چون در را شکستند..........اگر با خنجــر کین سر بریدنــــد...دلیلش چیست؟ چون در را شکستند..........اگر نقاشـــی موهن کشیدنـــد...دلیلش چیست؟ چون در را شکستند..........بیــا آقــا همه چشم انتظارنـــد            بیــــا این بــار گنبــــــد را شکستنــــد

  التماس دعا
 • غلامرضا همدانی
 • سلام داش رحیم . چطوری ؟ یه جک دسته اول دارم برات زنگ می زنم . این بنده خدا رو هم ولش کنید . عاشقه !!! تو که کامپیوتر دم دستت نیست . لابد باز رفتی خونه پدرخانم محترم و بجای اینکه بذاری حاجی کارش رو بکنه نشستی و چت و مت و ... ! ها ؟ ایول . آره این بنده خدا رو هم ولش کن . عاشقه !!! تو بیا دست این داداش بیچاره ات رو بگیر که عذب و معذب داره از بین میره . باور کن دارم تلف می شم ! به داد این برادرت برس ! یاعلیش ! ( راستی حاجی جان شرمنده که اینجا شد محل چت خانوادگی ! نمی دونم چرا حرمت ها شکسته نمی شود ! ولی خوب مسلما همینه که هست!! )
  سلام از وقتی اون خونه ابی نفتی نیست همش ادرس اینجا گم میشود ...این چند روز این ایه همین طور برایم  تکرار میشود:ومکروا و مکرالله و الله خیرالماکرین ...موفق باشید همین طور بانوی عزیزصدرالسادات....اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم یا حسین اللهم عجل لولکی الفرج بفدای مولای غریبمون یامولا علی ادرکنا بظهورالحجة
  صاحبخونه سلام .خسته نباشید.
  آقا رحیم ما احوالتون را از داداشت گرفتیم. یک ذره از مشغولیتات کم کن یه سری هم به ما بزن
 • مجید عزیزی
 • سلام حاجی. بابا کجایی. هر چه زنگ  میزنم برنمیداری. اس ام اس جواب نمیدهی. قهری؟ اینجا هم که نیستی و محرم هم تمام شد و تو به روز نمیکنی. ببینم اصلا زنده ای؟ چه شده؟ نگران شده ام.... یا علی
 • حامد کاربیست
 • روز قیامت می خوای جواب بیننده هاتو چی بدی؟؟***البته اتگه جمع ببندم افعالمو خیلی بهتره چون 4 نفرید لبته با اون آقا یا خانم امضا محفوظ می شید 5 نفر تازه با سید مرتضی می شید 6 نفر ****اوه اوه یه نفر دیگه هم یادم اومد....یک آقایی بود فکر کنم اسمش حاج حسین بود موقع سفر بمتون به روز می کرد.7 تا شدید (تا نه نفر) هفتم مقدسه .یعنی که یعنی **هفت نفره نمی خواید یه وبلاگو بروز کنید***یا می خواید اثبات کنید که در هیچ چارچوبی نمی گنجید؟؟
 • غلامرضا همدانی
 • جناب عزیزی : این بنده خدا هیچ کارش نشده فقط قراره زن بگیره حالش رو بگیره ! جناب کاربیست : بنی آدم اعضای یکدیگرند . این هم نفر هم همین طور . وقتی این نفر اصلی قراره زن بگیره که حالش رو بگیره ، بقیه هم انگار که دارن زن میگیرن که حالشون رو بگیرن در نتیجه همه بی حال می شن بنابراین این وبلاگ به روز نمیشه !!!!  آقای سید صالح نوری خیلی چاکریم به مولا !
 • مجید عزیزی
 • سلام. بی معرفت شده ای برادر. جواب زنگ ها و اس ام اس ها و کامنت ها را که نمیدهی. ما را کلا به درک گرفته ای. لابد خب اینها دوستی های مجازی است و وفا مفا نمی گنجد درش. باشد دستت درست. ما که هر شب می اییم و این صفحه سنگید را باز می کنیم و حالمان گرفته می شود دوباره و میرویم و شما هم خوش باش. خدا قبول کند. چمی دانم حتما رسمش اینطوری است. حتما خیلی گرفتاری. دعایت می کنم. یا علی

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی