از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.


 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

بدرقه‌نامه‌‌ای است برای برادر مهربانم، [...]، که به سفر عمره‌ی دانشجویی می‌رود؛

نمی‌دانم چرا هر بار که قرار می‌شود برای تو بنویسم زمان این همه تنگ می‌آید. شاید این هم حکمتی است که مرقومه‌ی کوتاه من، مثنوی سلامان و ابسال نشود. نمی‌دانم شاید...
صبح که گفتم نکته‌هایی نوشته بودم از سفر حج، در ذهنم می‌گذشت که آن نوشته‌ها خیلی نزدیک و دم دست باشد. دو سال پیش وقتی از سفر آمده بودم و تازه در تدارک مرمت این خانه بودیم، عزیزی عزم سفر کرد و من برای بدرقه‌اش با دردسر و زحمت فراوان خودم را دوان دوان به فرودگاه رساندم. یادم بود که در آن حال که به راننده آژانس اصرار می‌کردم که سریع‌تر برود تا به هواپیما برسم، از جیبم کاغذی بیرون آوردم و روی آن نکاتی که در ذهن داشتم یادداشت کردم. صبح خیال می‌کردم که آن کاغذ میان دفترچه‌ی سفرنامه‌ام باشد. گشتم اما نبود. سر رسید ۸۱ را بیرون کشیدم و صفحه‌ی آن روز را یافتم. در خاطرات مبسوط آن روز- که به خاطر خاص بودنش مفصل شرح داده بودم- این ماجرا آمده بود که: «در تاکسی پشت کاغذ فاکتور سرامیک‌هایی که ساعتی پیش خریده بودم نکاتی را یادداشت کرده‌ام.» امیدوار شدم و گشتم تا آن فاکتور را بیابم. تمام پوشه‌ها و کاغذ باطله های قدیمی را بیرون ریختم و یک آن، فقط یک آن، به ذهنم رسید که شاید آن فاکتور در بایگانی پدرم باشد. دفتر مخارج مرمت ساختمان را با زحمت پیدا کردم و فاکتور را لای آن یافتم. پشت آن با همان خط لرزان و بریده بریده چیزهایی نوشته بودم در ۹ بند.
حالا سعی می‌کنم از میان همان خطوط کم رنگ و استثنایی چیزهایی برای تو پیدا کنم.


یادآوری: این‌ها تجربه های من است. والا نه فضلی هست برای افاضه، نه فخری برای مبایعه. شاید در مورد دیگران کاملاً صادق نباشد. اما دانستنش مطمئناً بهتر از ندانستنش است.

۱- به نام خدا

۲- وصیت نامه نوشتن کار خوبی است. آدمی که وصیت نامه ندارد مثل این است که زندگی را جدی نگرفته باشد؛ بودن را هم و رفتن را. تلخ است چنین توصیه ای از من به تو. اما وصیت نامه نوشتن کار خوبی است.

۳- تمام سعی خودت را بکن که بیمار نباشی. در این فرصت باقی مانده خودت را از لحاظ جسمی قوی کن. سفر سختی در پیش است. بی خوابی و بدخوابی چیزی است که در روزهای پایانی سفر، که آدم تازه در حال و هوای مکه افتاده است و دلش بیشتر می‌خواهد استفاده کند، توانت را تحلیل می‌برد. حالا کمی استراحت کن.

۴- هر قدر تصورش را می‌کنی آن جا قرآن و دعا خواهی خواند. اما آن چه فضا را برایت ملموس‌تر خواهد کرد درک فضاست. در این روزهای باقی مانده هر چه می‌توانی تاریخ بخوان. آن قسمت‌هایی که همیشه برایت جذاب بوده است را حتماً به طور مستند از روی یک کتاب تاریخی مرور کن. از تمام وقایع زمان حضرت آدم در مکه، داستان طولانی ابراهیم و اسماعیل و هاجر در بنای کعبه و حج، تولد و کودکی پیامبر در جاهلیت،‌ بعثت، سال‌های مبارزه در مکه، آدم‌های دوست داشتنی و به یادماندنی، عبدالمطلب و ابوطالب و عبدالله و آمنه، ‌خدیجه و علی و ابوذر و عمار و یاسر و سمیه، سختی‌های شعب ابوطالب، هجرت به مدینه،‌ غزوه های پیامبر،‌ زندگی ائمه در مدینه،‌ همه صحنه های تلخ و شیرین صد و پنجاه سال زندگی معصومین در مدینه و... بگرد و آن‌هایی که در طول تاریخ بوده‌اند و همیشه بین خود و آن‌ها رابطه ای پنهانی احساس می‌کردی در مکه و مدینه پیدا کن. همین کار کوچک خیلی به درک فضای آن جا کمک خواهد کرد.

۵- رفیق و همسفرخوب، بهترین نعمتی است که احتمال دارد نصیبت بشود. بگرد و از میان همه همراهان در کاروان کسی را انتخاب کن که هم پا و هم پیاله باشید. در سپری کردن این دو هفته،‌ رفت و آمد به مکان‌های زیارتی و تاریخی، به جا آوردن اعمال حج عمره در آن شب آسمانی و بعد از آن در عمره های مستحبی، در خرید و کارهای شخصی باید کسی باشد که متقابلاً بتوانید به هم تکیه کنید. هم اتاقی‌های خوب و با صفا ناخودآگاه در القای فضای معنوی سفر بسیار مؤثرند. در انتخاب آن‌ها دقت کن.

۶- مشکل اصلی ما در هتل (جدا از بحث شیرین دست‌شویی‌های فرنگی) بحث خوردن بود. امکانات تغذیه و خورد و خوراک به وفور در هتل فراهم است و غذا در ساعت‌های معین توزیع می‌شود. این فضای داخلی هتل در تضاد با آن چیزی است که قاعدتاً می‌باید در این مدت حکم‌فرما باشد... اندرون از طعام خالی دار... ما روزهای اول حواسمان به این نبود و طبعاً در زمان خوردن خیلی هول می‌زدیم. البته ما بچه بودیم و شما حالا بزرگ‌تر از این حرف‌ها هستی. ولی ما تصمیم گرفتیم در هنگام خوردن انتخاب کنیم. هر چند که ظاهراً پول داده‌ایم و اگر نخوریم از چنگمان می‌رود؛ اما همین مبارزه با نفس خیلی آدم را در دعا جلو می‌اندازد. انتخاب را فراموش مکن. حتماً باید در هنگام خوردن انتخاب کرد.

۷- اگر دغدغه خرید داری، دغدغه‌ات را در مدینه پایان ده. هم وسعت وقت داری و هم راه‌ها نزدیک‌تر و هوا بهتر است. یک تجربه قدیمی مشترک می‌گوید: تنها چیزی که می صرفد برای سوغات آوردن پارچه است. آن هم پارچه های با قیمت پایین. چون اختلاف قیمت چندانی بین پارچه های گران قیمت عربستان و همان پارچه‌ها در ایران وجود ندارد. معقول‌ترین چیز همین پارچه است. مغازه ای پایین هتل دله هست که فروشنده‌ای شیعه و افغانی- پاکستانی دارد. ایرانی‌ها از آن جا خرید می‌کنند. خودت را خلاص کن و کار را همان جا یک سره کن. پیراهن‌های مردانه یا زنانه چینی هم نسبتاً ارزان است. خریدن هیچ چیز دیگری را توصیه نمی‌کنم مگر سفارش داده باشند.

۸- خوب است که آدم قبل از سفر با خودش قول و قرار بگذارد. اگر همین طوری یک‌هو به مدینه و مکه برسی شاید آن قدر گیج بزنی که اصلاً نفهمی چه باید بکنی. همین جا آدم باید قول و قرارها را بگذارد. تعیین هدف از این سفر خیلی مهم است. بعضی برنامه‌ها را هم همین جا به خودت قول بده که انجام بدهی مثل: ختم قرآن یا روزه یا احرام مستحبی یا طواف به نیابت دیگران. از الآن واقعاً باید به فکر آن جا بود. در همین روزهای باقی مانده خودت را کمی از اطرافیان جدا کن و تنها باش. مدت سفر تو از تهران به مدینه حدود ۷ ساعت است که در طول آن، آن قدر چیزهای تازه و جذاب وجود دارد که وقت فکر کردن نداری. ناگهان خودت را مقابل حیاط مسجدالنبی خواهی یافت، بی هدف، بی انگیزه... الآن فکر کن.

۹- ختم قرآن در این ۱۵ روز تبدیل به یک امر واجب می‌شود! بگذر از این فرمایشات کج سلیقانه که خواندن یک آیه با تفکر بهتر از هفتاد ختم بی تفکر است. بقیه عمر را وقت داری تا به تک تک آیات قرآن فکر کنی. فعلاً چون آن جا زبان عربی‌ات باز می‌شود و فضا جذب می‌کند تلاوت قرآن تو را، کلام خداوند را فراموش مکن. من ابتکاری به خرج دادم که برای خودم قشنگ بود و بسیار پر معنی. این توصیه را به شما هم می‌کنم. اگر مقبول افتاد انجام بده: سوره های مدنی را در مدینه بخوان و سوره های مکی را در مکه. از فهرست انتهای هر قرآن عثمان طه می‌توان به این تقسیم بندی پی برد. حجم سوره های مکی دو سوم قرآن است. یعنی در مکه بیشتر قرآن خواهی خواند. این مسئله خیلی هم خوب است. چون در مدینه به طور مسلم شش معصوم مدفون هستند (تصورش را بکن 6 امام رضا!) و ادعیه خاص آنان و قبرستان بقیع وقت زیادی خواهد گرفت و در عوض وقت کمتری برای قرآن داری. اگر متذکر به معنای این کار باشی خیلی پرفایده خواهد بود. هر کلام را در همان محل نزول خوانده ای. یک نوع بیعت است. بیعت با قرآن... بیعت با خدا که همان لبیک است...

۱۰- ما عادت داریم هنگام ورود به هر مضجع شریفی سلام می‌کنیم به بزرگِ آرمیده در آن مکان. آدم زبانش الکن می‌ماند در ورود به مسجدالحرام: باید به خدا سلام کنی. خود این نکته خیلی عبرت آموز است. بماند که مستحب است سلام بر رسول خدا و یا امام زمان.

۱۱- در نگاه اول هر مؤمن به خانه‌ی خدا سه حاجتِ برآورده خوابیده است. حواست را جمع کن فرصت را از دست ندهی... هر چه خود دانی. اما هنگام اولین ورود به مسجدالحرام به روبرو نگاه نکن. چون کعبه از جلوی درهای ورودی، از لابه لا و پشت ستون‌ها کمی پیداست. سرت را به زیر بینداز و با جمعیت جلو برو. به جایی می‌رسید که هیچ مانعی بین شما و کعبه وجود ندارد. این را احساس خواهی کرد. آن جا نگاه کن و به سجده برو. در آن نگاه اول تمام تصورات تو از کعبه فرو خواهد شکست. این را حالا نمی‌فهمی.

۱۲- در قبرستان بقیع خیلی‌ها دفن هستند. قبر ام‌البنین اما بوی کربلا می‌دهد. کربلا می‌خواهی آن جا بگیر.

۱۳- تأکید مجدد می‌کنم بر دو چیز: تنهایی و هم سلوکی. تنهایی و خلوت برای تفکر که در طول سفر بسیار لازم است. سر خودت را با مفیدی بازی گرم نکن. تنهایی و تفکر در این سفر خیلی لازم است؛ و هم سلوکی، همان رفیق شفیق که گفتم خدا قسمتت خواهد کرد، برای حرکت و پویایی. تفکر خالی بی‌فایده است. به حرکت هم نیاز داری که آن رفیق شفیق دستت را خواهد گرفت. تو هم دست او را خواهی گرفت. این را می‌دانم.

۱۴- توصیه می‌کنم در قبرستان بقیع خواندن یک چیز را و فقط همین یک چیز را با توجه: زیارت جامعه کبیره. یکی این که توصیه شده‌ی خود معصوم است. دیگر آن که غالباً وقت نمی‌شود برای تک تک ائمه زیارت جداگانه خواند و از همه مهم‌تر معانی غنی و آهنگ بسیار زیبا و دلنشین که حتماً در حال زیارت تأثیرگذار است.

۱۵- و توصیه می‌کنم در مسجدالحرام خواندن دو چیز را: مناجات امیرالمؤمنین در مسجد کوفه (مولای یا مولای) و دعای افتتاح را. که اولی خطاب به خداوند و دومی با امام زمان است.

۱۶- مکه جای خوبی است برای تست کردن وابستگی‌ها و دلبستگی‌ها. دقت کن ببین برای آن‌ها که وابستگی داری بیشتر حال دعا داری یا آن‌ها که دلبستگی داری. پاسخش حیرت آور است.
۱۷- روی کوه صفا قرآن خواندن، مخصوصاً سوره‌ی واقعه، توصیه شده است. آن بالا خیلی جالب است.

۱۸- در سعی صفا و مروه می‌توانی علاوه بر دعای کوتاه هر نوبت، ادعیه دیگری هم بخوانی. ما یک شب جمعه دعای کمیل خواندیم و شبی دیگر جوشن کبیر. جوشن خواندن در مسجدالحرام خیلی حال می‌دهد.

۱۹- یک سوره مریم ناتمام در مسجدالحرام خوانده‌ام که هنوز داغش بر دلم هست. اگر وقت کردی تمامش کن.

۲۰- و اخیتک فی الله و صافیتک فی الله و صافحتک فی الله و عاهدت الله و ملائکته و کتبه و رسله و انبیائه و الائمه المعصومین علیهم السلام علی انی ان کنت من اهل الجنه و الشفاعه و اذن لی بان ادخل الجنه لا ادخلها الا وانت معی... قبلت... اسقطت عنک جمیع حقوق الاخوه ما خلا الشفاعه والدعا و الزیاره.


* انکار نمی‌کنم که شیفته‌ی سفر حج هستم و از اولین بار که در تابستان ۸۱ توفیق عمره دانشجویی نصیبم شد، تصمیم گرفتم شوق این سفر را به دل دوستانم بیندازم و در حد توانم مسافران این سفر را از چم و خم حج قبل از عزیمت آگاه کنم.

نامه‌ای که در بالا خواندید از اولین نمونه‌های مکتوب این تلاش‌ها است. در سال‌های بعد از نگارش این متن هم چند بار نسخه های مختلفی از آن را به عنوان توشه‌ی راه به برادرانم دادم. اما اولین بار است که آن را منتشر می‌کنم. به نظرم گذر زمان برخی حساسیت‌ها را از بین برده است.

حالا که دوباره این نامه را می‌خوانم می‌توانم بندهایی به آن اضافه و یا از آن کم کنم. اما ترجیح می‌دهم به همین شکل به عنوان سندی تاریخی از حال و هوای نیمه‌ی اول دهه هشتاد باقی بماند.

مهر ۹۲

گفتگوها (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی