از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

 • ۳ بهمن ۹۷

  #پویش_آرزوها
  امیدوارم در راستای تحقق اصل ۳۰ قانون اساسی، پشتیبانی آموزشی و هدایت تحصیلی «همه» دانش‌آموزان در فضای مجازی «رایگان» باشد.


  چهارسوق یازدهم در راه است.
  اگر برای ۵ سال آینده نظام آموزشی ایران آرزوهایی دارید به #پویش_آرزوها بپیوندید: ChaharSoogh.ir
  آرزوهای تک‌تک ما آینده را خواهند ساخت؛ ان‌شاءالله.

 • ۲۶ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش احمق» حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

  بسترسازانِ دولتی زیرساخت، توسعه‌دهندگان خصولتی پلتفرم را به خط کرده‌اند که با اسم رمز «محتوا» از «بازار» چند میلیونی کودک و نوجوان «پول» دربیاورند. این وسط هم مشارکت «بخش خصوصی» نقش «شکل کار» را بازی می‌کند.
  چه محتوایی تولید کنیم؟ محتوایی که بتواند در پلتفرم‌مان بنشیند و از زیرساخت بشود پولش را گرفت!
  الحمدلله این هم شد «استراتژی توسعه کسب و کار»

  کودک یعنی چه؟ نوجوانی چیست؟ تربیت کو؟ کدام نیاز؟ با چه استانداردی؟ ...


  «سیم‌کش احمق» کودک و نوجوان را «بازار» می‌بیند.
  «سیم‌کش احمق» نباشیم.

 • ۱۶ دی ۹۷

  علت لبخندهای الکی «معلم» و «مهندس» چیست؟

  مهندس می‌داند که معلم «بی‌چاره» است: نه کسب و کار پر رونقی دارد نه اهل و عیال خرسندی. در رتق و فتق امور محوله مانده و از تأمین رفاه و دلخوشی خانواده درمانده: پز عالی و جیب خالی.
  معلم هم می‌داند که مهندس «پیاده» است: نه تربیت را میشناسد و نه از محتوا چیزی می‌داند. سیم‌کش است و بساز و بنداز. پول یامفت زیرساخت در جیب راستش و ربح شبهه‌ناک خدمات ارزش افزوده در جیب چپش قلنبه شده. جوان است و سرش پر از باد سیاست است.

  چه اتحادی خطرناک‌تر از این؟ تفاهم‌نامه‌ی رند و مفلس!
  «مفلس» می‌داند که بازیچه‌ی شهوت سیاسی «رند» شده و دست گدایی‌ش، آبروی حرفه‌ای‌ش را برده؛ و «رند» می‌داند که «مفلس» به جیبش طمع دارد و عاشق چشم و ابرویش نیست و او را آدم حساب نمی‌کند.

  زمانه‌ی تلخی شده. در پس این صورتک‌های خندان، چه کینه‌ها مخفی شده.

 • ۳ دی ۹۷

  وقتی از «سیم‌کش وقیح» حرف می‌زنیم از چه موجودی سخن می‌گوییم؟

  دار و دسته‌ی دغلکار و حقه‌بازی که برای تضمین منافع شرکایشان از «سیم‌کارت کودک» و «کودک آنلاین» و «سواد رسانه» حرف می‌زنند؛ ولی در محدوده‌ی وظایفشان از ایجاد «سیم‌کارت پاک» هم عاجزند.
  *
  از دشمنان برند شکایت به دوستان؛
  چون دوست دشمن است، شکایت کجا بریم؟

 • ۲۸ آذر ۹۷

  برخی دوستان از یادداشت دیروز من درباره گونه‌ی تازه به دوران رسیده‌ی «سیم‌کش وقیح» تعجب و تحیر کردند.

  باید بگویم تا این نمودار «نمایی از مالکیت در صنعت مخابرات ایران» را خوب ندیده‌اید و عناصر فعال در آن را از نزدیک درک نکرده‌اید به شما حق می‌دهم تعجب کنید.
  البته بعدش تقاضا دارم به این بنده‌ی کم‌ترین هم حق بدهید!

 • ۲۷ آذر ۹۷

  در تبارشناسی سیم‌کش‌ها بعد از مشاهده‌ی انواع کم‌خطر «سیم‌کش احمق» و نمونه‌های خطرناک «سیم‌کش خبیث»، چشممان به جمال گونه‌ی حیرت‌انگیز «سیم‌کش وقیح» هم روشن شد الحمدلله.
  برادران به سرعت در حال پایین آمدن از نردبان «تکامل انواع» مرحوم مغفور چارلز داروین هستند.
  خدا به کودکان ما رحم فرماید؛ آمین!

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها
ته‌دیگِ‌ دورانِ پیام‌بریِ سفلی، برایم همین ارتباطِ نیم‌بندِ الکترونیکی با برخی بچه‌ها مانده‌است که آن هم یک‌خط‌درمیان جریان دارد.
همین‌طوری بی‌مقدمه، بعد از چند ماه، یکهو ایمیل زده بود که آقا چه نشسته‌ای که: «خسته شدم از این دین و مصّب و می‌خواهم مسیحی شوم!»
برایش نوشتم: «ثم ماذا؟» نگرفت و پس لازم دانستم شیرفهمش کنم.
انجیل
رفتم دیدنش. بی‌خبر قبلی و بی‌دعوت و تعارف. بجای خرس پشمالو و شکلات، برایش یک انجیل عیسی مسیح گرفتم: ترجمه‌ی هزاره‌ی نو، مطبوعه‌ی 2007 ایلام پابلیکِیشن، نافِ یونایتد کینگدام، نفیس!
چنان ماتش برد که گفتی اسرافیل در صور دمیده باشد! دقایقی به حیرت و لبخند گذشت. سپس تبریکش گفتم تشرف به ترساکیشی را و در ادامه دو نکته‌ی کوچک را متذکر شدم:
اول آن‌که از این پس حقِ دل‌بستن به قرآن را نداری. چون اگر که قرآن را دوست بداری ناگزیر از تبعیتِ آن خواهی شد و قرآن تو را که امروز اهلِ کتابی، به آیین دیگری می‌خواند.
دوم آن‌که دیگر اسم امام حسین علیه‌السلام را نیاور که او برای اصلاح در امتِ جدش به خون کشیده شد. او کشته شد تا آیین اسلام که نسخ آیین مسیح است برجا بماند و امروز تو در مقابل اویی.
*
به گمانم کمی تند رفتم.
بغضش ترکید و خلاص شد.
*
*
نتیجه‌ها:
الف) «نوجوان» دوست دارد دیده شود. «تیریپ» و «فشن» و «لات بازی» و «وبلاگ نویسی» ریشه‌اش همین است. بجای سمپاشی شاخه‌ها، به فکر آبیاری درست ریشه‌ها باشیم.
ب) خیلی خوب است اگر آدم بعضی وقت‌ها حرف هایش را برای یک کسی بنویسد. خدا را چه دیدی؟ از قدیم گفته‌اند: «از این ستون به آن ستون فرج است.»
ج) و همچنین فرمود: «تنها بنایی که اگر بلرزد محکم‌تر می‌شود، ‌دل است.»
د) «لا اکراه فی‌الدین، قد تبین الرشد من الغی» شما بگویید مدرسه‌ای که تربیت هدف‌مند و روش‌مند و کذلک‌اش به رشد منجر نشود، چه‌جور مدرسه‌ای است؟
*
پ.ن:
+ پیام‌بری هم عالمی دارد؛ پاره وقت و تمام وقت!
++ آقا مجید فی‌الحال تشریفشان را برده‌‌اند فرنگستان. اگر توفیق بازگشت به میهن اسلامی نصیبشان شد،‌ دعا بفرمایید توفیق زیارت دست‌خط شریفشان در راوی نصیب همه‌ی ما بشود.
+++ بعد از مدتی مدید، میزبان وب راوی تغییر کرد. باید از آقا روح‌الله که زحمت فنی راوی را تا امروز کشیده‌اند تشکر ویژه‌ای بکنم. گفتم که یادم نرود.
++++ پیرانه سرم عشق جوانی به سر افتاد...

گفتگوها (۶)

 • مجید عزیزی
 • سلام حسین. از بیروت حریه عاصمه الثوار خدمت تو و همه دوستان سلام میکنم. واقعن اینجا خیلی فرنگستان است. ان شالله خدا قسمت بکند همگی با هم در اسرع وقت سواحل مدیترانه! ... مطلب رو هم میام ایران میخونم. فعلن یاعلی. مخلصیم
  سلام
  بجای سمپاشی شاخه‌ها، به فکر آبیاری درست ریشه‌ها باشیم!
  عالی بود!
  قصد تهران اومدن هم که ندارید؟! از دست این ندای فضیلت و ؟(یادم رفت)!
  گاهی خلاص شدن هم خوب استا! سلام
 • سید علی شکیب
 • سلام بر پیامبریکه رسالتش را از طریق فضای مجازی آن هم به طور پاره وقت و آن هم نه به خواست خود بلکه خیلی اتفاقی!به انجام میرساند و لابد بعد هم تابعین خویش را به حال خود وامیگذارد تا خود به راه آیند!!!
  عجب پیامبری!!!
  با جملت راجع به آبیاری ریشه و برگ و ساقه و گلبرگ طراوتی تازه گرفتیم.
  ظاهرا توفیق نیست 5شنبه قم بیام
  همین جا از خدمتتون معذورم
  فعلا ملالی نیست جز دوری ما از شما
  دعا کن
  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  ریشه اگر در خاک مرغوب نباشد آنچه آب -هرچند پاک- به خورد گیاه می دهد جز سم نیست.
  البته اگر ریشه ای هست.*************** ***** **** ** ***** **** ******* ***** ** *** **** **** ******** *** ** ***** * ******* ****** *** *** ***** *** *** **** *********
  پاسخ:
  فرهاد جان! در تمثیل بنده احتمالا منظور از خاک همان فطرت آدمیزاده است که مرغوب و نامرغوب ندارد! سخن شما متین، اما خلط مبحث نفرمایید.
  سلام
  خوبی شما سال نوتون مبارک
  پس نمی خواهید آبیاری رو از الان شروع کنید هنوز که شاخ و برگ ندادیم؟

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی