از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۷ شهریور ۹۹

  و در تاریخ خواهند نوشت که در سنه یکهزار و سیصد و نود و نه شمسی، که سفاهت و شقاوت و کرونا از اینجا تا ینگه‌دنیا را در نوردیده بود، شب‌پره‌های ریش‌پرفسوری آخرین تلاش‌هایشان را می‌کردند تا زیر سایه‌ی جهل و درماندگی عوام، خود را از آفتاب حقیقت مصون دارند...
  البته من مدت‌هاست به توصیه استاد اخلاقم (!) پایم را از مناقشه با سیم‌کش‌ها بیرون کشیده‌ام. اما به پاس رادمردی و زمان‌شناسی سروران ارجمندم «دکتر کمیل خجسته» و «دکتر عبدالحسین کلانتری» در پاسخگویی به آخرین تقلای مستفرنگ‌های نشسته بر گرده‌ی ملت، شما را به خواندن یادداشت‌های زیر دعوت می‌کنم:

  دنیای استیو جابز و دنیای وزارت ارتباطات
  کمیل خجسته

  «جهان مصالحه‌ها» یا «منازعات پلتفرمی»؟
  عبدالحسین کلانتری

  + الیس الصبح بقریب؟
  ++ شادی روح سیدمجتبی نواب صفوی صلوات.


 • ۲۲ فروردين ۹۸

  با برنامه‌ی نود چه می‌شد کرد؟
  بدون ورود به دعواهای سیاسی و دوقطبی شکل گرفته میان شخصیت «مدیر فعلی شبکه سه» و «خالق برنامه نود» آیا نمی‌توان وضعیت بوجود آمده را تحلیل کرد؟
  یک رسانه‌ی غیرشفاف و غیرحرفه‌ای -که از آن با نام مستعار خرس قطبی نام می‌بریم- در طول بیست سال گذشته، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های خود را با ساختاری اشتباه ایجاد کرده، رشد داده و حفظ کرده است. با گذاشتن همه‌ی تخم مرغ‌ها در یک سبد، خرس قطبی عملاً امکان هر گونه اصلاح در این برنامه را از خودش سلب کرده. نه به تهیه‌کننده می‌تواند بگوید مجری را عوض کن؛ نه به اتاق فکر می‌تواند بگوید وارد فلان موضوع نشو؛ و نه مجری را می‌تواند تنبیه کند که چرا وارد فلان موضوع شدی. (ماجرای سال ۹۳ برنامه سمت خدا را به یاد بیاورید که چطور بخاطر ساختار سالم، به سرعت ختم به خیر شد.)
  خرس قطبی در یک مضحکه‌ی واقعی تمامی اختیارات مدیریتی خود را در ازای جذب تماشاگر بیشتر به یک نفر آدم خاص داده و بیست سال، مدیر پشت مدیر و مسئول پشت مسئول، آمده و رفته و این افتضاح مدیریتی را بزک کرده و با فرار به جلو پزش را هم داده. آن آدم خاص هم همه‌ی حیثیت مدیران دو لتی و سه لتی را گروگان گرفته و روی سبیل شاه نقاره می‌زند.
  با برنامه‌ی نود چه باید می‌کردند؟
  باید درباره‌ی این ساختار معیوب شفاف‌سازی عمومی می‌شد؛ که نشد.
  باید تمامی سلسله مدیران سابق که چنین افتضاحی را کاشته و داشته‌اند توبیخ و محاکمه می‌شدند؛ که نشد.
  باید قلع و قمع چنین شجره‌ی خبیثه‌‌ای در زمانی مناسب و در پوشش هیاهوهای رسانه‌ای دیگر انجام می‌شد؛ که نشد.
  فلذا اکنون چه داریم؟
  مدیر بدنامی که -به سان نوجوانی سیزده ساله- نارنجک به خودش بسته و حیثیت خودش را پودر کرده.
  افکار عمومی که یک قدم دیگر از خرس قطبی دورتر شده‌اند.
  آقای خاصی که آماده‌ی حضور در تمامی معرکه‌های آتی سیاسی -از انتخابات مجلس تا ریاست جمهوری- است.

 • ۲۸ بهمن ۹۷
  عصر جدید
  من اتفاقاً از برنامه خوشم آمد: اتحادیه کشوری دلقک‌های ابتر، برای رونق امور صنف خود، برنامه کشف استعداد راه انداخته. خودش هم صریحاً می‌گوید «استعداد» یعنی فقط: «هنر، سرگرمی، ورزش» (آرت، اینترتیمنت، اسپورت)

  اسم برنامه را هم با احترام به روح شادروان چارلی چاپلین گذاشته «عصر جدید» که همان اول تکلیفمان با آن روشن باشد: قرار است تلاش روزافزون بشر در عصر مدرن برای رسیدن به خوش‌بختی را ببینیم: humanity crusading in the pursuit of happiness . خیلی هم عالی و پرتقالی.
  *
  از آن جا که «اتحادیه کشوری دلقک‌ها» یک بخش خصوصی است -و اقتصاد بازار بر آن حکم‌فرما است و بازار با کسی تعارف ندارد- اتفاقاً به نظرم در این مورد خاص همه روی صندلی‌های خودشان نشسته‌اند. می‌دانیم که سامانه‌های اقتصادی برای تثبیت خودشان در نظام ایدئولوژیک هم «چهره» می‌خواهد، هم «متخصص» و هم «محلل» ...
  *
  و البته نواده بوسعید ابوالخیر در مقامات التوحید بعد از ذکر حکایتی دردآور* نوشته است:

  «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»


  *

  شیخ ما [ابوالسعید ابوالخیر] گفت که:
  وقتی زنبوری به موری رسید. او را دید که دانه‌ای گندم می‌برد به خانه و آن دانه زیر و زبر می‌شد و آن مور با آن زیر و زبر می‌آمد و به جهد و حیله‌ی بسیار آن را می‌کشید و مردمان پای بر او می‌نهادند و او را خسته و افگار می‌کردند.
  آن زنبور آن مور را گفت که این چه سختی و مشقت است که تو از برای دانه‌ای بر خود نهاده‌ای و از برای یک دانه‌ی محقر چنین مذلت می‌کشی؟ بیا تا بینی که من چگونه آسان می‌خورم و از چندین نعمت‌های با لذت بی این همه مشقت نصیب می‌گیرم و از آن چه نیکوتر و بهتر است و شایسته، به مراد خویش به کار می‌برم.
  پس مور را با خویشتن به دکان قصابی برد. جایی که گوشت نیکو و فربه‌تر بود بنشست و از جایی که نازک‌تر بود سیر بخورد و پاره ای فراهم آورد تا ببرد. قصاب فراز آمد و کاردی بر وی زد و آن زنبور را به دو نیمه کرد و بینداخت.
  آن زنبور بر زمین افتاد و آن مور فراز آمد و پایش بگرفت و می‌کشید و می‌گفت: «هرکه آن جا نشیند که خواهد و مرادش بود، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود»

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها
در یک سال گذشته توفیق دو سفر متفاوت به پابوسی امام رئوف حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه و علیهماالسلام داشتم: یکی در کسوت معلمی و دیگری در نقش پدری؛ و در این دو سفر ایده‌هایی به ذهنم رسید که پیش از این به شکل جدی به آن فکر نکرده بودم. گفتم شاید بد نباشد این ایده‌ها را دو سرفصل «آموزشی» و «پرورشی» این‌جا مطرح کنم. شاید کسی برای اجرایی کردنش قدمی پیش گذاشت.
۱- آموزش هنر، تاریخ، فرهنگ و تمدن اسلامی در آستان قدس رضوی
بنا بر تخصص و وظیفه و علاقه‌ای که داشتم، با بچه‌های مدرسه ساعتی درباره‌ی دوازده قرن معماری مقدس رضوی و درباره‌ی اهداف و روش‌هایی که در ساخت و حفظ این میراث ماندگار از حکومت بنی‌عباس تا دوره‌ی جمهوری اسلامی به کار بسته شده است صحبت کردم و پس از آن گردشی کوتاه در برخی صحن‌ها و اماکن حرم مطهر داشتیم. این صحبت‌ها و بازدید مختصر -که محتوای مشابه آن با یک جستجوی ساده در اینترنت در دسترس همگان است- چنان جذابیتی برای بچه‌ها داشت که چند ماه بعد از آن سفرِ مدرسه‌ای، همچنان بازخوردهای مثبتی از آن می‌گیرم.
آن‌چنان‌که می‌دانیم عمده تمرکز مربیان و مبلغان در برخورد با جوانان و نوجوانان در اردوهای زیارتی و در برنامه‌های معنوی و معرفتی آن، آشنایی نسل جوان با سیرت و کلام و اخلاق امام رضا علیه‌السلام و آموزش احکام و آداب زیارت و راه‌های انس با معارف اسلامی و برقراری رابطه‌ی قلبی با امام علیه‌السلام و شعرخوانی و مدیحه‌سرایی و نظایر آن است. این برنامه‌های مفید و بسیار سودمند و ضروری با وجود اثربخشی عمیق در روان جوانان، عمدتاً خالی از ادبیات و روش‌های علمی مرسوم در شناسایی مسائل و تحلیل موضوعات فرهنگی - اجتماعی مبتلابه مخاطبان است. به‌بیان‌دیگر، در برنامه‌های تربیتی ناظر به مشهدالرضا علیه‌السلام، بسته‌های معرفتی، دایره‌ی موضوعی و روش‌های اجرایی محدود و بسته‌ای دارد که هر چند سالی یک‌بار برای تزکیه‌ی درونی و تعالی معنوی مخاطبان شیرین و خاطره‌انگیز است؛ اما آن‌چنان از عرف زندگی مردمان به دور است که زائران گرامی برای رفع خستگی ناشی از زیارت (مگر نفس زیارت خستگی دارد؟) به اماکن تفریحی و تفرجگاه‌های شهر مشهد می‌گریزند!
زائران جوان در اولین برخوردهای خودآگاه با مشهدالرضا علیه‌السلام انبوهی از ابهامات و سؤالات بی‌پاسخ درباره‌ی چیستی و چگونگی ابنیه و اماکن متراکم و تودرتوی حرم مطهر را همراه خود دارند که رفته‌رفته و در زیارت‌های متوالی، این بارقه‌های کنجکاوی یکی‌یکی خاموش شده و جای خود را به عادت و تکرار می‌دهد. درست است که اولویت تربیتی در برنامه‌ی زیارتی با انس و مناجات و اخلاق است؛ اما آیا نمی‌توان از این کشش درونی و جذبه‌ی سحرانگیزِ هنر و معماری برای تنوع‌بخشی به برنامه‌ها و باز کردن ساحت‌های جدید آموزشی استفاده کرد؟ به عبارت بهتر آیا نمی‌توان بخشی از لذت آن نشاط و جنب‌وجوش و تجربه و کشف و هیجانی که در تفرجگاه‌های مشهد به دنبال آن هستیم، با رعایت شئونات و اقتضائات مرسوم، در خود حرم مطهر به دست آورد؟
آیا ما واقعاً از همه‌ی فرصت‌های نابِ حضور در بزرگ‌ترین مسجد جهان (از نظر وسعت) یا دومین مسجد بزرگ جهان (از نظر گنجایش) برای دیدن و آموختن استفاده می‌کنیم؟
آیا در بازدید از قدیمی‌ترین بنای زنده‌ی ایران، بزرگ‌ترین موزه‌ی معماری تاریخ و غنی‌ترین کتاب مجسم تاریخِ تمدن اسلامی بهره‌ای ماندگار و دانشی سودمند کسب می‌کنیم؟
می‌دانم که برنامه‌های محدودی با عنوان «آشنایی با اماکن حرم مطهر» در گوشه و کنارِ برنامه‌های فرهنگی آستان قدس برای زائران برگزار می‌شود؛ اما آیا کیفیت و کمیت این برنامه‌ها در شأن و ظرفیت این مکان بی‌نظیر است و نقشی در هویت‌بخشی به نسل جوان دارد؟
می‌دانم که موزه‌‌های چندگانه‌ی حرم مطهر از غنی‌ترین و پر بازدیدترین موزه‌های ایران است؛ می‌دانم که کتابخانه‌ی آستان قدس و کتابخانه‌ی مسجد گوهرشاد از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کتابخانه‌های ایران است؛ اما آیا طرح‌های آموزشی یا بسته‌های علمی استاندارد و متنوعی برای بهره‌برداری گروه‌های مشتاق دانش‌آموزی، دانشجویی، طلبگی، نخبگانی و عمومی از ظرفیت موزه‌ها و کتابخانه‌های حرم مطهر وجود دارد؟
برای اجرایی کردن این ایده ما به دو گروه نیاز داریم: «متولیان» آگاه، توانا و شجاع و «آموزگاران» باسواد، زبده و خلاق.
با این‌که گروه کثیری از تصمیم‌سازان و طراحان برنامه‌های فرهنگی حرم از نخبگان فرهنگی هستند، اما طبیعی است که این گروه هم پیرو رخوت و خمودی که در صنعت کنکورزده‌ی آموزش کشورمان حاکم است و «آموزش برای تعالی» و «آموزش برای بکار بستن» جای خودش را به «آموزش برای مدرک گرفتن» داده است، نگاه مثبتی به حرکت‌های خلاقانه‌ی آموزشی و امیدی به جذب مخاطب از راه آموزش –مخصوصاً در سرفصل‌های کسالت‌بار علوم انسانی- نداشته باشند؛ اما با مطالعه‌ی مختصری درباره‌ی جایگاه موزه‌ها در برنامه‌ی آموزشی کشورهای مختلف، با نمونه‌های موفق «آموزش موزه‌ای» مواجه می‌شویم که می‌تواند الگوی طراحی و اجرای برنامه‌ها در گستره‌ی حرم مطهر باشد.
در میان انبوه مشتاقان خادمی آستان قدس رضوی نیز آموزگاران فراوانی هستند که زبان مفاهمه با جوانان و نوجوانان را می‌شناسند و از سرآمدان عرصه‌ی تعلیم و تربیت هستند. این خادمان فرهنگی، پل‌های ارتباطی میان دانش‌های کتابخانه‌ای و زائران کنجکاو هستند. هم‌اکنون خادمان بسیاری با هدف راهنمایی زائران، پاسخگویی به سؤالات شرعی و حتی مددکاری اجتماعی در بخش‌های مختلف آستان قدس مشغول‌اند. به این گروه باید آموزگاران هنر، تاریخ و تمدن اسلامی را افزود که با طرح درس‌های متنوع، ابزار آموزشی و کمک‌آموزشی کارآمد و بیان گیرا و جذاب، در نقش راهنمایان گردشگری رضوی با هدف تقویت هویت ایرانی اسلامی فعالیت کنند. بدیهی است که رویکردهای نوین آموزشی نظیر آموزش چندرسانه‌ای، آموزش اکتشافی، آموزش پژوهش‌مدار، آموزش از طریق خدمت، آموزش از طریق بکار بستن، آموزش از طریق آموزش و ... در طراحی قالب آموزشی باید مدنظر باشد. همچنین تأکید بر کلیدواژه «هویت» و نگاه بین‌رشته‌ای و تلفیقی به سرفصل‌های هنر، تاریخ، علوم اجتماعی، الهیات و ... در طراحی محتوای آموزشی ضروری است.
۲- پرورش ایمانی و ایرانی کودک و نوجوان در آستان قدس رضوی
پسر چهارساله‌ی من به میمنت تولد و زندگی در جوار کریمه‌ی اهل‌بیت علیهم‌السلام، با شکل «حرم» و شیوه‌ی «زیارت» کاملاً آشناست و دقایقی به تقلید از من –و برخلاف طبع کودکانه‌اش- می‌نشیند و کتاب دعا باز می‌کند و ادای خواندن در می‌آورد و حتی اگر حوصله داشته باشد نمازی هم به بازی به جا می‌آورد. می‌دانم که نباید مانع جنب و جوشش باشم و به عمد در فضاهای خلوت می‌نشینم تا اگر خواست راحت بدود و هر ساعتی با هم به کنار حوضی می‌رویم تا دور از چشم خادمان، دستی در آب ببرد و شیطنتی بکند.
آن‌قدر که چشم انداختم کودکان بسیاری مثل پسر من بدون برنامه به زیارت می‌آیند و دخترکان کثیری نیز حتماً در آن سوی پرده‌ها و نرده‌ها به همین حال و روزند. کیسه‌ای پر از خوراکی، کیفی پر از اسباب‌بازی یا دفتر و مدادی برای نقاشی، گل سرسبد حربه‌های «والدینِ پرحوصله‌تر از من» است که جلوی کودکان در حرم مطهر پخش می‌شود تا پدر و مادر لحظاتی به زیارت و دعا و نماز بپردازند. البته «والدینِ کم‌حوصله‌تر از من» از نقش تلفن‌های همراه هوشمند و حتی تبلت‌ها به‌عنوان اسباب‌بازی غافل نیستند و خلاصه هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید: بلبل به غزل‌خوانی و قمری به ترانه!
در این میان نقش دم و دستگاه فرهنگی آستان قدس در بهره‌برداری پرورشی از فرصت حضور ده‌ها هزار کودک و نوجوانِ زائر چیست؟ به‌عنوان یک پدر یا مادر چه ابزاری برای کمک به دلپذیر کردن حضور فرزندم در حرم مطهر در اختیارم می‌گذارند؟ منظورم راه‌اندازی مهدکودک و اتاق نگهداری اطفال و برگزاری برنامه‌های عمو روحانی –به‌مثابه عمو پورنگ و خاله مهربون!- نیست. راهبرد جدا کردن فرزندان از والدین شاید در اماکن کوچک‌تر و خلوت‌تر میسّر باشد؛ اما چنین طرحی در جغرافیای حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام عملیاتی نیست. باید به فکر دستیارها و دستینه‌های همراه والدین بود. چه اشکالی دارد در قفسه‌های قرآن و ادعیه، در جای‌جای حرم مطهر، کتاب‌ها و کتابچه‌های ویژه‌ی کودک و نوجوان قرار داشته باشد؟ آن‌قدر که در این سال‌ها جستجو کرده‌ام، در میان انبوه منشورات رنگارنگ در نمایشگاه‌های کتاب و کتاب‌فروشی‌های بزرگ، خوشبختانه کتاب‌های خوب و سالم و مفید برای کودکان و نوجوانان بسیار است. سوژه‌های با ارزشی از داستان‌های انبیاء و اولیاء و تاریخ و سیره‌ی اهل‌بیت علیهم‌السلام گرفته تا داستان‌های آموزنده‌ی اخلاقی اجتماعی برای کودکان به شعر و داستان تبدیل شده و در دسترس است. منتخبی از این کتاب‌ها با هدف مصرف در فضای زیارتی حرم مطهر می‌تواند باز تولید و منتشر شود. همچنین تصویرنامه‌هایی برای تورق مشترک والدین و فرزندان با هدف آموزش آداب زیارت و برگزیده‌ای از ادعیه و زیارت‌نامه‌ها با ترجمه‌ای مخصوص کودک و نوجوان می‌تواند در اختیار زائران قرار بگیرد.

ایده‌هایی از این دست بسیار است. من از مفصل این نکته مجملی گفتم.


پ.ن:
+ همه‌ی آنچه گفتم هم می‌تواند مورد توجه متولیان خدوم آستان ملک پاسبان قدس رضوی باشد و هم هدف اقدام و عمل گروه‌های خودجوش مردمی. هر چه باشد ما دیگر در دوره‌ی آتش به اختیار زندگی می‌کنیم!
++ تصاویری که در جمع بچه‌های مدرسه برای آشنایی با تاریخچه‌ی ابنیه حرم مطهر رضوی پخش کردم را به پیوست ملاحظه بفرمایید:

گفتگوها (۱)

 • حسین غفاری
 • این ها نمونه سوالاتی است که می‌شود درباره‌ی آن‌ها برای بچه‌ها فعالیت تعریف کرد:
  1.    چه تفاوت‌هایی (از نظر شکل ظاهری، اندازه، رنگ‌بندی، کتیبه ها، کارکرد) بین دو گنبد طلایی بالای مضجع شریف و گنبد آبی مسجد گوهرشاد وجود دارد؟ چه دلایلی برای این تفاوت‌ها می‌توانید حدس بزنید؟
  2.    درباره‌ی کتیبه‌ها‌ی نوشته شده روی گنبد طلایی حرم مطهر تحقیق کنید. این کتیبه‌ها شامل چه متن و موضوعی می‌شود؟
  3.    در حرم مطهر به دنبال گلدسته‌های طلایی بگردید. حرم چند گلدسته‌ی طلایی دارد؟ این گلدسته‌ها به چه نظم و ترتیبی قرار گرفته‌اند؟ درباره‌ی تاریخ ساخت و قدمت‌ آن‌ها تحقیق کنید.
  4.    چند نقطه از حرم به نام «بست» شناخته می‌شود. این نقاط را پیدا کنید و تحقیق کنید «بست» چه تعریف و کاربردی داشته است؟
  5.    حد و حدود مسجد گوهرشاد کجاست؟ این مسجد از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟ آیا مساجدی که از نظر معماری شبیه این مسجد باشند می‌شناسید؟
  6.    از چهار سمت ساختمان مرکزی حرم مطهر، چهار ایوان اصلی برای ورود از صحن‌ها به رواق‌ها وجود دارد. این چهار ایوان چه نام دارد و از نظر ظاهر و کارکردها چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
  7.    قدیمی‌ترین ساختمانی که در حرم مطهر وجود دارد کجاست و چه ویژگی‌های ظاهری و کارکردی دارد؟
  8.    کتیبه‌های نوشته‌شده در فضای بیرونی حجره‌های صحن آزادی (اشعار حک شده بر سنگ‌ها به رنگ مشکی در ارتفاع حدود یک و نیم تا دو متری) به چه موضوعاتی اشاره دارند؟ این کتیبه‌ها متعلق به چه دوره‌ی تاریخی هستند؟
  9.    در ۱۲۰۰ سال گذشته، سلسله‌های مختلف حاکم بر ایران، یادگارهای فراوانی از خود در حرم مطهر بجا گذاشته‌اند. برای نمونه آیا می‌توانید آثاری از سلجوقیان در حرم پیدا کنید؟
  10.    چه اثر یا آثاری از دوره‌ی پهلوی در حرم مطهر می‌توانید پیدا کنید؟
  11.     ضریح مطهر امام رضا علیه‌السلام که در حال حاضر زیارت می‌شود از آثار استاد فرشچیان است. آیا می‌توانید ظرافت‌هایی از طرح کلی و نقش‌های حکاکی شده روی این ضریح را بیان کنید؟
  12.     سقاخانه‌ی طلایی که در صحن انقلاب است قدمت زیادی دارد. درباره‌ی سابقه، عملکرد تاریخی و داستان‌های این مکان تحقیق کنید.
  13.     نقاره‌خانه چه سابقه و کارکردی داشته است؟ در حال حاضر چه زمان‌هایی نقاره می‌زنند؟ درباره‌ی ریتم و سبک و شعر نقاره نوازی و مفاهیم آن تحقیق کنید.
  14.     تا بحال به نماد (آرم) آستان قدس رضوی که روی همه‌ی پرچم‌های متبرک حرم و کالاهای تبلیغاتی و ... حک می‌شود دقت کرده‌اید؟ چه نکته‌هایی از این طرح گرافیکی قابل استخراج است؟

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی