از سر نوشت :: حسین غفاری

روایت‌های بی‌گاهِ یک پیام‌برِ پاره‌وقتِ دوره‌گرد

فهرست
x
x
خرده ادراکات
 • ۱۳ مهر ۰۱

  ▪️سالروز شهادت حضرت ابی‌محمد، حسن بن علی بن محمد، ابن‌الرضا (علیه و علی آبائه السلام) بر شما تسلیت باد.

  ♨️در سال‌های اخیر تلاش‌های پراکنده‌ای برای بصری کردن وقایع تاریخی مقدس، با هدف ملموس ساختن موضوعات کهن برای نسل جوان و نوجوان رخ داده است. این تلاش‌ها که در شکل سنتی به ترسیم شمایل معصومان یا پرده‌نگاری‌های عاشورایی محدود می‌شد، با خلاقیت هنرمندان معاصر برای عبور از احتیاطات شرعی، به قله‌هایی همچون آثار حسن روح‌الامین ختم شده که کیفیت آثار، حس و حال اجرا و زاویه دید و روایت خاص او از وقایع، در این سال‌ها بسیار بازتاب یافته است.

  ⚠️مثل هر کار تازه‌ای، در کنار فرصت‌های این تصویرسازی‌ها، باید مراقب آسیب‌های احتمالی آن هم باشیم. مثلاً جانشین‌سازی یک تصور واحد از صحنه‌ای تاریخی به‌جای توسعه درک‌های متعدد از آن واقعه نزد مخاطبان با سطوح معرفتی مختلف؛ یا بسنده کردن به زاویه و عمق دید هنرمند در شناخت آن صحنه یا واقعه تاریخی. همچنین اگر در این میان خطایی هم در تصور یا تصویر هنرمند رخ بدهد، بعداً به سختی می‌توان آن را از ذهن مخاطب پاک کرد.

  🎨برای نمونه نگاهی به آخرین نقاشی دیجیتال 🖌️هنرمند وارسته و نازک‌خیال حسن روح‌الامین بیندازیم که به مناسبت هشتم ربیع‌الاول، صحنه‌ی نماز حضرت حجت ابن الحسن (عج) بر پیکر پدرشان امام حسن عسکری (ع) را در این روز ترسیم کرده است. طبق نقل تاریخی امام مهدی (عج) که در این هنگام کودکی پنج ساله بودند، عموی خود، جعفر بن علی (که بعدها به جعفر کذاب معروف شد) از اقامه نماز بر پیکر پدر کنار زدند و خود برای ایشان نماز اقامه کردند.

  🔍با دقت به این نقاشی نگاه کنید. جعفر بن علی در این نقاشی چند ساله به تصویر کشیده شده است؟
  ❓۵۰؟ ۶۰؟ ۷۰؟!
  💡این در حالی است که می‌دانیم امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۶۰ ق. در ۲۸ سالگی به شهادت رسیده‌اند و جعفر اختلاف سنی جدی با ایشان نداشته و به احتمال قریب به یقین کوچکتر از امام بوده است.

  🤔در اینجا یک بی‌دقتی کوچک هنرمند نقاش، تصور مخاطب را از واقعیت تاریخی دگرگون می‌کند و فهم او را در این نقطه متوقف نگه می‌دارد. اینکه جعفر کذاب یک جوان بیست و چند ساله‌ی خام خیال و در سودای غصب زعامت شیعیان باشد فرق دارد با آن‌که او را پیرمردی مسن بدانیم که بر سنت عربی به عزای برادر ایستاده و در ظاهر میراث‌دار او بوده است.

  🚦فرایند «تصویری شدن» تاریخ مقدس، اگر از اساس قابل تردید نباشد، این قدر هست که باید با الزامات معرفتی فراوانی همراه شود تا رهزن نباشد.

  وَ لِلّٰهِ الْحَمْد

 • ۷ مرداد ۰۰

  نامه اعتراضی جمعی از شترداران و بازرگانان بغداد به جناب موسی بن جعفر، بزرگ طایفه علویان

  ای پسر پیغمبر خدا؛
  در میان بزرگان شهر بعد از انتشار شایعاتی درباره فرموده‌ی شما به جناب «صفوان بن مهران» آشوب و تشویشی در گرفته است.
  چنین روایت کرده‌اند که حضرتتان از مراوده اقتصادی جناب صفوان با خلیفه بزرگ و کدخدای مشرق زمین، جناب هارون الرشید ناخرسندید.
  آیا بغیر این است که زنده نگه داشتن دین جد شما به آباد بودن مملکت اسلامی و پایداری مناسک و شعائر الهی میسر است؟
  آیا در این دوران طلایی حکومت بنی‌عباس که از چین و هند تا دروازه‌های بیزانس تحت سلطه‌ی خلافت اسلامی قرار دارد، حرکت یکتا امپراطور مقتدر مسلمانان به قصد انجام اعمال حج، چیزی بجز مجد و عظمت اسلام را نوید می‌دهد؟
  آیا به این فکر کرده‌اید که اگر عملی خداپسندانه مثل «کمک به یک مسلمان برای انجام حج» را تعبیر به «مشارکت در بقای ظالم» بفرمایید، آن وقت تکلیف این همه تاجر و بازرگان و کاسب خرده‌پا که هر روز امیدوار به مراوده تجاری با دستگاه ثروتمند و باشکوه خلافت هستند چه می‌شود؟ آیا شما جواب زن و بچه‌های مظلوم آن‌ها را می‌دهید اگر با امتناع از داد و ستد با دربار شب‌ها سر گرسنه بر بالین بگذارند؟
  شما که پسر پیغمبر و محترم در میان مردمان هستید آیا نترسیدید که اگر جناب صفوان، که از شترداران خوش‌نام و مشهور هستند، از همکاری با خلیفه امتناع کنند چه بر سرشان می‌آید؟
  از حضرتتان انتظار زمان‌شناسی بیشتری داشتیم تا در این ایام که سپاهیان اسلام در مرزهای روم با کفار در حال مبارزه هستند، چنین تزلزلی در پشت جبهه‌ها ایجاد نفرمایید.
  در هر صورت صنف شترداران و بازرگانان بغداد که جمع کثیری از مردم و کسبه محترم را نمایندگی می‌کند از عمل به این توصیه جنابعالی معذور است و امیدواریم که بدبینی به خلیفه بزرگ را کنار بگذارید و اتحاد مسلمانان را خدشه دار نفرمایید.

  والسلام
  مردادماه۱۴۰۰

  پ.ن:
  داستان مشهور «صفوان جمال»

 • ۱۱ فروردين ۰۰

  متأسفانه در جدل غیرخردمندانه و کاملاً سیاسی این روزها، وظیفه مستقیم دولت در آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای نادیده انگاشته می‌شود.
  هر چند که این نکته قابل تأیید است که آموزش رسانه‌ای و تربیت رسانه‌ای حتما باید هسته خانواده را هدف قرار بدهد؛ اما برای اعمال صحیح تربیت رسانه‌ای، خانواده به سه چیز نیاز دارد: آموزش، ابزار و پشتیبانی؛ که هر سه هم موکول به اراده‌ی جدی دولت است.

  دولت جمهوری اسلامی چه وظایفی در تربیت رسانه‌ای دارد؟

  الف) آموزش: شامل طیف گسترده‌ای از آموزش‌ها از سطح دانش تا بینش و گرایش و کنش
  ب) ابزار: مثل اینترنت سما، درگاه‌های ویژه کودک و نوجوان، سامانه‌های هدایت مصرف رسانه و ...
  ج) پشتیبانی: مقررات‌گذاری به نفع تربیت (مثل همان ماجرای اینترنت شبانه و ...)

  البته با فرض زندگی در دوران طاغوت،‌ و بدون محقق شدن هیچ یک از موارد سه گانه بالا، هرگز مسئولیت تربیت از گرده خانواده رفع نمی‌شود. فقط ما به ازای ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان، بر شدت درجه آتش جهنم بر طاغوت و طاغوتیان افزوده خواهد شد!

 • ۲۸ مهر ۹۹

  از «مومو» خوشم آمد.
  حربه‌ی مفید و مؤثری برای ترساندن بچه‌ها و خانواده‌ها از واتساپ! مثل همان «لولو» که مادربزرگ‌ها ما را از آن می‌ترساندند که سراغ خوراکی‌های ته انباری نرویم!

  مقابله با آن هم ساده است. اگر خانواده‌ها آموزه‌های تربیتی را در سطح قصه شنگول و منگول در خانه پیاده کنند، «مومو» راه به جایی نمی‌برد:
  در را به روی غریبه باز نکنید؛
  شماره غریبه را مسدود کنید؛
  پیام غریبه را جواب ندهید.

  سخت است؟

x
x
دسته‌بندی نوشته‌ها

در تابستان و پاییز سال ۱۳۹۸، به دعوت کارشناسان محترم معاونت محتوای مرکز ملی فضای مجازی، گزارشی اجمالی از وضعیت آموزش مجازی در ایران جهان آماده و ارائه کردم. برای تهیه آن گزارش ده‌هزار کلمه‌ای، همه‌ی تجربیات و مطالعات و پژوهش‌های پانزده ساله خودم در حوزه بکارگیری فاوا در تعلیم و تربیت را منظم کردم و به شکل موجز تصویری از فناوری آموزشی و یادگیری فناورانه در ایران و جهان ترسیم کردم.
فرایند نهایی سازی و انتشار آن گزارش، چنان که مرسوم دیوان و دولت است به درازا کشید تا در زمستان ۹۸، طوفان کرونا جهان را در نوردید و طومار مدرسه و یادگیری و فناوری آموزشی را یکجا در هم پیچید. در ماه‌های ابتدایی سال ۹۹، بخش‌هایی از آنچه در آن گزارش نوشته بودم چنان برای همگان بدیهی شده بود که ضرورتی به مطرح کردنش نبود و بخش‌هایی دیگر هم آن‌چنان تحت تأثیر قرنطینه و آموزش در خانه تغییر کرده بود که یکسره غلط و مهمل می‌نمود.
لذا بازآرایی و اصلاح و صافکاری آن گزارش اولیه به همت کارشناسان آن مرکز محترم به طول انجامید و نهایتاً در آذر ۹۹ -دقیقاً یک‌سال بعد از نگارش اولیه- در قالب یک مجلد مجازی رونمایی شد.

آن‌چه اکنون در محضر شماست گلچینی از چند پژوهش و سند ملی و گزارش تخصصی است که به قلم چند پژوهشگر مختلف در هم‌آمیخته؛ تا حدی که تشخیص هر یک از هم بسیار دشوار شده است. لذا در فرصتی دیگر، بخش‌های مهمی را که خودم تنظیم کرده بودم و در این گزارش ادغام و یا حذف شده است مستقلاً منتشر خواهم کرد.

با نگاهی به فهرست این گزارش به این سرفصل‌ها بر می‌خوریم:

مقدمه
بخش اول: تحولات نظام تعلیم و تربیت متأثر از فضای مجازی
۱) دانش‌آموز (یادگیرنده) و فضای مجازی
۱-۱) بازتعریف دانش‌آموزی
۱-۲) فرصت‌های جدید دانش‌آموزی
۱-۳) چالش‌های جدید دانش‌آموزی
۲) فرایند یاددهی ـ یادگیری (پداگوژی)
۳) مدرسه (محیط یاددهی ـ یادگیری) و فضای مجازی
۳-۱) بازتعریف مدرسه
۳-۲) فرصت‌های جدید مدرسه
۳-۳) چالش‌های جدید مدرسه
۴) آموزش‌وپرورش (نهاد تعلیم و تربیت) و فضای مجازی
۴-۱) بازتعریف آموزش‌وپرورش
۴-۲) فرصت‌های جدید آموزش‌وپرورش
۴-۳) چالش‌های جدید آموزش‌وپرورش

بخش دوم: آموزش مجازی در جهان
مقدمه
۱- دسته‌بندی انواع آموزش مجازی در جهان
۲- شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهندۀ آموزش مجازی
۳- اقتصاد آموزش و حجم بازار
۴- آموزش مجازی و توسعۀ فناوری
۵- مروری بر تجربیات جهانی
۶- مقایسۀ رویکردهای رایج جهانی در به‌کارگیری فضای مجازی
۱) آموزش از راه دور education Distance
۱-۱) آموزش از راه دور چیست
۱-۲) آموزش از راه دور چه کاربردی برای کودک و نوجوان دارد؟
۲) آموزش مجازی e-learning
۲-۱) آموزش مجازی چیست و چه تفاوتی با آموزش از راه دور دارد؟
۳) آموزش تلفیقی Learning Blended
۳-۱) راه حل استفاده از فضای مجازی برای ارتقای کیفیت یادگیری کودک و نوجوان
۳-۲) شیوه های رایج آموزش تلفیقی برای کودکان و نوجوانان

بخش سوم: آموزش مجازی در ایران
۱- ایران در رتبه بندی جهانی
۲- اقتصاد آموزش در ایران
۳- مروری بر تجربیات
۳-۱) مدارس از راه دور
۳-۲) مدارس هوشمند
۴- سیاستگذاری برای تحول (نامۀ تحول و بلوغ سازمانی)
۵- دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی
۶- بازیگران بخش خصوصی
۷- دانشگاه، خبرگان و تأثیرگذاران
۸- جامعۀ مدنی
۹- زیرساخت
۱۰- خدمات
۱۱- محتوا
۱۲- تأثیرات کرونا بر آموزش
۱۳- شبکۀ آموزش دانشآموز (شاد)
فهرست منابع


با اجازه دوستان عزیزم در مرکز ملی فضای مجازی، گزارش «وضعیت آموزش مجازی در ایران و جهان | آذرماه ۱۳۹۹» را منتشر می‌کنم. امیدوارم مطالعه این گزارش برای پژوهشگران عرصه فناوری آموزشی سودمند باشد.

وضعیت آموزش مجازی در ایران و جهان | دریافت


پاره‌های پراکنده‌ای از این گزارش را به شکل گزیده در صفحات مستقلی منتشر کرده‌ام که می‌توانید بدین شرح ملاحظه بفرمایید:

گفتگوها (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی